Якщо ви бували в музеї домашньої ікони в сусідньому Радомишлі, то мали можливість спостерігати демонстрацію виготовлення паперу старовинним способом за так само старовинною технологією. Відтворити цей процес — як музейну презентацію, пізнавальне дійство і просто цікавий творчий процес — згодом стане можливим і в Малині.

Наразі з виготовленням крафтового паперу, поки що в домашніх умовах, експериментує Ольга Гура, співробітниця Малинського міського краєзнавчого музею. У новому захопленні збіглися професійна зацікавленість і притаманне Ользі прагнення творити, шукати нові способи самовираження.

— Тут несподівано став у нагоді досвід роботи на фабриці банкнотного паперу, — ділиться настроями Ольга Гура. — Крафтовий папір, який вчуся робити за оптимальною для аматорських умов рецептурою, має багато спільних ознак із папером, виготовленим у промислових умовах. Різниця в тому, що ти виготовляєш невеличкий клаптик паперу із крихітної порції сировини. Послідовність усіх етапів — та ж сама. А пресом, яким вирівнюєш і розгладжуєш папір, може стати звичайна кухонна скалка чи скляна пляшка.

У виготовленні пробних зразків паперу Ольга сміливо експериментує, додаючи в суміш сировини ароматизатори, сухі квіти і трави тощо. Таким чином виріб стає предметом застосування креативних ідей і перетворюється на сувенір власними руками, на авторську річ. І родзинка у тому, що, виготовляючи такий папір, не тільки розкриваєш для себе секрети й навики давнього ремесла, але й втілюєш фантазії, імпровізуєш, поринаєш у процеси, які заховані від ока споживача, котрий купує готовий папір.

— Це заняття стало для мене несподіваним відкриттям,— підсумовує Ольга. — Хоча відтворення цього процесу в рамках екскурсії в Радомишлі вже спостерігали сотні містян, ми можемо з новим підходом запропонувати вже в програмі екскурсії нашим музеєм оригінальне виготовлення паперу. У музеї сусіднього міста папір виготовляють, дотримуючись рецептури, задокументованої в історичних джерелах, не відхиляючись від переліку складників та їх пропорцій. Ми ж можемо розширити радіус сприйняття відвідувачем процесу виготовлення паперу, запросити гостя музею до експерименту, майстер-класу.

Ще кілька років тому директор музею Василь Тимошенко у розмовах з однодумцями про перспективи музею, горизонти пошукової роботи акцентував увагу на музейному розділові про історію виробництва паперу, без якого неможлива історія нашого міста. Та не штука зібрати матеріали і скомпонувати куточок на дану тему, розмірковував історик.. Головне — оживити експозицію, внести в екскурсію інтерактивні елементи, позбутися шаблону-трикутника «експонат-екскурсовод-відвідувач».

І в недалекій перспективі ми зможемо пересвідчитися, як експериментальне ще сьогодні виготовлення Ольгою Гурою крафтового паперу стане вдалим вкрапленням у імідж міського музею вже завтра.

А сьогодні у своїх експериментах зберігачка музейних фондів зробила крок уперед: вчилася виготовляти папір із водяним знаком у вигляді герба Малина.

 

Христина Гаращук.