Тариф у першій платіжці впаде, а в другій — збільшиться

Тариф у першій платіжці, тобто за спожитий газ, у всіх однаковий і становитиме в липневій платіжці 2,78 гривні за кубометр спожитого газу. У червні, нагадаємо, ми заплатили за спожитий у травні газ за тарифом 2,94 гривні за кубометр. Таким чином у липневих платіжках тариф на 5,4% дешевший.

Ціна в другій платіжці, тобто за транспортування відрізняється в різних областях та навіть районах області. У липні найдешевше платитимуть у Києві — 0,34 гривні за кубометр газу, а найдорожче у частині Львівської області — 3,28 гривні. Ми ж, споживачі «Житомиргазу», заплатимо по 1,16 гривні за куб, тобто на 8% більше, ніж платили до цього.

Більше того, заплатять усі, навіть ті, які не споживали газ у червні чи травні. Не за спожитий газ, а за його транспортування. Все через те, що для вас підрахували, скільки ви спожили за період з 1 жовтня 2018-го по 31 вересня 2019. Поділили все на 12 місяців, а потім цю кількість кубометрів помножили на місцевий тариф. Так вийшла фіксована ціна за транспортування, яка не залежить від того, чи споживаєте ви зараз газ, чи ні.

Навіщо одну платіжку розділили на дві? Це вимога Євросоюзу в рамках Третього енергетичного пакету. Газ видобувають одні, а перевозять його інші. Тому й гроші треба розділити. Теоретично, це створить вільний ринок, адже українці самі можуть обирати постачальника газу. Із зростанням конкуренції на цьому ринку, ціна падатиме, а якість кращатиме. Та все це лише в теорії. На практиці підприємства просто розділилися умовно.