У кожного з нас є свої звички, прагнення, навіть недоліки. Одним словом — свій спосіб життя, який чимось схожий на будинок. «Фундамент» у ньому закладався з дитинства, «стіни» будуються в юності, а потім усе це накривається «дахом» у вже дорослому віці. Ну і далі починається процес удосконалення, коли хочеться змінити «дизайн».

Не відразу, ні. Зачасти, поки молодий і дужий, хочеться і можеться усього. Коли там про здоровий спосіб життя думати? Та з віком тіло стає менш пружним та гнучким, невідомо звідки з’являються хвороби чи зайва вага. А додайте сюди конфлікти, стреси… Організму не позаздриш, чи не так?

От тоді починаються дієти, візити до лікарів, тренування… На щастя, вибору, чим зайнятися для підвищення свого життєвого тонусу, — вистачає. Одним із таких, нині популярних, видів занять є йога. До речі, минулого тижня у світі навіть відзначався Міжнародний день йоги, а цієї неділі буде День молоді.

У проміжку між цими святами наша розмова з малинчанкою, котра якраз має відношення і до того, і до іншого — Наталією Затуливітер.

Дозволю собі невеличкий відступ. Коли я раніше вживала слово «йог», уява малювала образ людини, що сидить у позі лотоса, схрестивши ноги, і щось там собі медитує. Ну, ще може закинути ногу за вухо та викликати неприховане здивування… Проте червневий теплий вечір подарував мені зустріч із молодою, енергійною і привітною жінкою, яка розкрила деякі секрети цього заняття.

«Школу закінчила з четвіркою по фізкультурі»

Так-так, буває й таке, коли звичайний крос на кілька кілометрів під щедрим сонцем під час уроку фізкультури вимотує тебе так, що не зважаєш на оцінку, а … сходиш із дистанції. Наталія, зізнається, не любила біг. Вона відчувала себе не дуже добре. Тому воліла зупинитися і «врятувати» свій організм від такого навантаження.

Ми сходимося на думці, що і методика фізичної культури шкільної лави, м’яко кажучи, бажає бути кращою. Бо незрозуміло, навіщо придумані нормативи, а дітей намагаються у ті нормативи «втиснути». Хіба не краще займатися у секціях тими видами спорту, які до душі, як це практикується після школи у прогресивних вузах?

Отак, навчання закінчилося з четвіркою (за дванадцятибальною системою) з фізкультури, — згадує уже зараз посмішкою Наталія.

Та, як бачимо, це не завадило їй іти далі…

«…Моя йога розпочалася «за компанію»

За професією моя співрозмовниця — дизайнер одягу. Свого часу закінчила столичний Університет технологій та дизайну. Спочатку вчилася «творити» одяг, а шити не кинула й досі. До йоги, зізнається, прийшла випадково. Подруга Юлія Скасків запропонувала разом позайматися, Наталія погодилася. Потім були групові заняття під керівництвом Юлії. А після того, як подруга переїхала до Києва, Наталя не полишила йогу — займалася для себе самотужки. Поки… Поки Марія Василенко, керівник молодіжного клубу «Простір», м’яко не наполягла на проведенні занять йоги і для дітей, і для дорослих уже у клубі.

Різний контингент — різні підходи

Якщо ви думаєте, що йога — це просто набір асан (вправ), а кінцевою метою є схуднення чи розтяжка, то розчаруємо вас — це не так. Приміром, для непосидючих дітей встояти на одній нозі, утримуючи рівновагу — іще те завдання! А як їм цікава робота у парі!

— З дітками я займалася позаминулого літа, — згадує Наталка. — Пам’ятаю, була у мене одна шестирічна дівчинка з деякою розкоодинацією рухів. За літо змінилася, підтягнулася, рухи стали злагоджені, чіткі. Щодо віку, то йога, за моїми спостереженнями, найбільше підходить для дітей 7-10 років.

Це заняття підходить і для дорослих. Ним можна займатися у будь-якому віці. Якихось особливих обмежень не існує. Словом, просто ідеальне заняття. Навіть вагітні жінки можуть покращувати свій стан за допомогою йоги. Кажуть, що жінкам у такому випадку легше дається і протікання вагітності, і самі пологи.

Якщо у вас проблеми з нервовою системою — тривожність, розлади, вам також допоможе йога!

Хочеться покращити свій фізичний стан — велкам на заняття. Йога — для здоров’я, гнучкості, для вирішення проблем зі спиною (а вона має найбільше навантаження за день). Ми ж більше ходимо чи сидимо, аніж активно рухаємося.

— Я практикую йогу протягом шести останніх років, — продовжуємо розмову. — Йога — це не просто набір фізичних вправ. Це насамперед глибока древня філософія самопізнання й розвитку, глибокі принципи життя, а вже потім асани.

Чи можна увімкнути Ютуб і просто почати?

Відповідь на це запитання я отримала досить вичерпну — можна, але бажано спочатку позайматися все ж із інструктором. Інакше можна своєму організмові принести більше шкоди, ніж користі.

Наразі у спортивному клубі «Титан» збираються шанувальники йоги, яких інструктує Наталія. Спитаєте, чи має вона сертифікат? Так, відповідає. Проте жоден сертифікат не замінить постійного навчання.

— Коли розпочався карантин, довелося припинити заняття, — згадує співрозмовниця. — Ми продовжили тренування в онлайн-режимі. За цей час до нас доєдналося ще декілька жінок, які зараз досить гармонійно влилися у групу. Новачкам завжди будемо раді. Займаємося по півтори години декілька разів на тиждень. Спочатку — розминка суглобів. Потім — колові вправи динамічного комплексу асан «Привітання Сонця». Далі чергуємо силові вправи та вправи на розтяжку і закінчуємо вправами на розслаблення і відновлення дихання. І все то під музику. Таким чином задіяно увесь організм, проте відчуття після тренування — драйвові: легкість, приплив енергії, душевний спокій.

Ті, хто займаються йогою, мають не лише гарну гнучкість, чи можуть сісти у шпагат — рухи цих людей більш граційні та плавні. А ще йога допомагає стати спостерігачем. За світом і за собою у цьому світі. Якщо якась конфліктна ситуація, людина може ніби відсторонитися від негативу і за допомогою дихальних вправ відновити душевну рівновагу.

А як щодо «схуднути»?

Погодьтеся, стати стрункими та підтягнутими у дівчат чи жінок не завжди виходить. Особливо, коли світ навколо такий спокусливо-смачний, а регулярно тренуватися — не завжди хочеться. Але однак — коли після тренувань і яких саме можна побачити, що талія звузилася?

— Це поширене помилкове судження багатьох, — пояснює Наталія. — Мовляв, буду тренуватися — і обов’язково схудну. У мене була знайома, ходила на йогу. Потім покинула, бо не схудла. Пішла на фітнес — те саме. Чому? Схудненню допомагає збалансоване харчування. А для тонусу м’язів — вправи. Я колись теж притримувалася дієти, потім кидала, потім — знову. Нічого не допомагало. А от змінила спосіб життя, і за рік — мінус десять кілограмів. Звісно, коли хочеться солоденького, то можна й з’їсти. Проте — у міру. Усього має бути в міру.

Тренер сам має тренуватися, аби бути в тонусі та допомагати іншим

Наталія мешкає у Гамарні. Йогою займається щодня, і зранку. Каже, що зранку тіло більш сприймає такий вид зарядки. І часу треба менше, і ефективність більша. А ще плаває — у Ірші. Вода зранку просто чудова — тепла, чиста. І здається, що все плесо — твоє. Лиш птах деінде пролетить, чи одинокий рибалка вудить із човна.

Усе це дає шалений заряд бадьорості на весь день та гарний настрій.

— Йога — це постійне змагання себе з собою, — констатує Наталія. — Свої рухи мені треба не лише вдосконалювати, а й шукати щось інше, цікавеньке, рухатися вперед. Планую пройти онлайн-навчання та опанувати новий курс «Укріплення м’язів тазового дна». Для жінок, котрі народили дітей, це буде дуже корисно. Адже слабкі м’язи тазового дна — доволі поширена проблема, про яку соромляться говорити. Але з віком вона не минає, навпаки — дошкуляє все більше. Окрім групових, маю й індивідуальні заняття. Приємно, що люди мені довіряють.

А ще бонусом є просто спілкування з прекрасними людьми, яким я безмежно вдячна за те, що вони приходять на мої заняття.

…І трохи проектного менеджменту

Торік, загадує Наталія, вона подала заявку на участь у програмі «Креативна молодь змінить Україну», що реалізується Фондом Родини Богдана Гаврилишина. Разом із нею заявки подавали ще кілька малинчан, проте обрано було лише її.

Протягом трьох днів інтенсивного та максимально практичного навчання, які проходили у Львові, можна було отримати корисні знання з проектного менеджменту, дизайну мислення, основ комунікативної стратегії та ще багато іншого.

— Це було цікаво, пізнавально та на шалених емоціях, — ділиться враженнями Наталія.

І на завершення нашої бесіди резюмує: «Головне — бажання! До всього, що ви робите. І до йоги — також. Не бійтеся бути «дерев’яними». Я теж така була. Найскладніше — це прийти у зал. А з йогою ви відкриєте для себе й новий безмежний світ можливостей свого тіла та здобудете душевний спокій. Хіба воно того не варте?».

Розмову вела

Антоніна ГЛУЩЕНКО.