Нагадаємо, 12 червня на позачерговому засіданні Уряд підтримав проект постанови Верховної Ради України про утворення та ліквідацію районів в усіх областях України, згідно з яким Малинський район має зникнути з мапи Житомирської області й стати частиною Коростенського округу. Серед малинчан це викликало неабиякий спротив.

У вівторок, 16 червня, Малинська районна рада на своєму позачерговому засіданні ухвалила відповідне звернення до Президента та ВРУ.

«Ми, депутати Малинської районної ради Житомирської області, — йдеться у ньому, —звертаємося до Вас з клопотанням, та просимо Вашого сприяння у формуванні системи адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня Житомирської області у складі п’яти районів — Житомирського, Бердичівського, Коростенського, Малинського та Новоград-Волинського.

…Адміністративний центр району м. Малин є одним з п’яти міст обласного значення, одним з найбільших міст Житомирської області, чисельність населення якого становить більше 26 тисяч осіб. Місто має розвинену транспортну інфраструктуру, яка включає залізничні та автомобільні сполучення. У місті розташовані територіальні підрозділи державних органів, що обслуговують не лише Малинський район, але й суміжні з ним райони, — фіскальна служба, митна служба, суд, прокуратура, поліція, функціонує ряд загальноосвітніх та професійних навчальних закладів, заклади охорони здоров’я. Місто має достатній економічний потенціал для того, щоб виконувати функцію адміністративного центру субрегіонального рівня.

Збереженням Малинського району досягається мета доступності публічних послуг та транспортної доступності з урахуванням наявної інфраструктури, що є головними критеріями під час формування системи адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня відповідно до Концепції реформування та методичних рекомендацій Мінрегіону.

Натомість при утворенні лише чотирьох районів, без Малинського, значна кількість населених пунктів буде надмірно віддалена від адміністративних центрів, що спричинить проблему транспортної доступності для населення.

…Враховуючи зазначене, ми депутати районної ради, від імені всіх жителів Малинського району просимо Вас, захистити інтереси…».

Цими ж днями у соцмережах був поширений пост:

«Шановні малинчани! (Прохання — максимальний репост)

На цьому тижні остаточно вирішується доля нашого, Малинського, району — підтриманий Кабміном проєкт розгляне профільний підкомітет і комітет ВРУ (очолюваний нардепом від «Слуг» Андрієм Клочко…), надалі — виставлять на голосування у ВРУ. З ухваленням закону про райони змінити щось вже буде неможливо.

Що втрачає Малин з позбавленням статусу райцентру?

Попри солодкі обіцянки «Слуг…» райради і РДА не ліквідовуються. Вони у нашому випадку будуть в Коростені. За які кошти їх утримуватимуть? Звісно, за кошти місцевих податків, котрі частково заберуть у ОТГ. Відтак де-факто об’єднані тергромади (ОТГ) перетворяться на укрупнені сільради з мізерними бюджетами і не більше того… До того ж міста обласного значення, які добровільно-примусово загнали в ОТГ, теж позбавляться пристойних доходів. Основна складова місцевих бюджетів — ПДФО (податок з доходу фізичних осіб). Малин мав 60 відсотків цього податку, а з 2021 року, отримуватиме, схоже, 15 відсотків, як сільські ради. Крім того, «Слуги…» планують реформуватися далі й позбавити населені пункти з кількістю населення до 20 тисяч статусу міст. Отже, приміром, наші сусіди-радомишляни ризикують перетворитися на селище. У Малина, на щастя, 27 тисяч населення. Поки що…

Також — районні об’єкти, які належали Малинщині — тепер перейдуть до правонаступників — Коростенської райради. Вони зможуть їх здавати в оренду, продавати тощо. Приміром, районний будинок культури, центральну районну бібліотеку та інші.

Чим ще ризикуємо? В Малині-нерайцентрі відбудеться оптимізація (читай — в окремих випадках повна ліквідація) державних структур — під ніж підуть податкова, Пенсійний, фонди (де видаються лікарняні, допомога у зв’язку з нещасними випадками), Центр зайнятості, окружний суд, держпродспоживслужба (колишня СЕС і ветлікарня), виконавча служба та ін. Вібудеться подальше скорочення посад у прокуратурі і поліції, які й зараз з натяжкою виконують свої функції, адже втратили необхідні відділи для розслідування злочинів.

Разом з оптимізацією Малин втратить робочі місця, де працювали наші містяни, котрі витрачали гроші на наших ринках, в наших магазинах, аптеках і так далі. Відповідно, від безробіття страждатимуть і їх сім’ї, і місцева економіка. До того ж зникнуть і відрахування з їхніх зарплат в місцевий бюджет (ЗП їм платить держава, а податки залишаються в місцевих бюджетах). Тому від цієї економії виграють тільки високопосадовці у Києві, які зекономлені кошти спрямують собі на мільйонні ЗП. Також з часом у Малині занепадатимуть порожні державні будівлі, до яких ОТГ не матиме жодного відношення. Отож, в центрі нашого чудового стародавнього міста замість одного жахливого приміщення кінотеатра буде ще купа подібних розвалин.

Як надалі взяти довідку чи оформити пенсію, якщо райцентр буде в Коростені? Чи потрібно туди їхати? «Слуги» запевняють — ні. І вони в цьому випадку абсолютно праві.

Ви можете легко замовити будь-яку державну послугу в ЦНАПі (центр надання адміністративних послуг у Малині розташований по вулиці Дорошок), і спокійно чекати відповідь від коростенських чиновників вдома, попиваючи каву. Проте проблема в іншому — по-перше, в терміні вирішенні вашого питання, по-друге, в його якості, адже на особистому прийомі можна значно краще пояснити ситуацію, ніж дистанційно. А от живі чиновники стануть для малинських мешканців малодоступні, особливо для сільського населення. Від крайньої точки району до Коростеня — 139 кілометрів.

Також розчарую тих, хто думає, його це точно не зачепить, — в пересічному ОТГ діти невдовзі не зможуть здобути повну середню освіту. Адже за новим законом, який набув чинності у березні 2020 р. — ліцеї (10-12 класи) мають право утворювати виключно міста з населенням понад 50 тис. осіб (читай — райцентри), обласні центри та ВРУ.

Якщо не згодні з цим — звертайтеся зараз і терміново в онлайн до нашої народної депутатки від «Слуга народу» Тетяни Грищенко…, за котру проголосували більшість виборців-малинчан. Лише від неї зараз залежить майбутнє Малинщини, і вона, як справжня патріотка, має підтримати своїх земляків. Її колеги від партії «Слуга народу» мають можливість врятувати наше місто обласного значення від занепаду одним розчерком пера. Єдине, що нам офіційно виставляють як недолік — недостатність населення: згідно з методичкою, в райцентрі має проживати 50 тис. осіб, а в районі — 150 тис. осіб. Але ця методичка носить чисто рекомендаційний характер і на неї можна закрити очі. Як, приміром, пішли на зустріч Бучі задля процвітання цього містечка.

«Слуги» ліквідовують 490 районів, замість яких утворюється 129 (з них 10 в Криму і частина в ДНР, ЛНР, які нам не підпорядковуються і кошти на їх утримання не виділяються). Тому економія суттєва і ще один, Малинський, район, аж ніяк глобально не ударить по коштах держбюджету. А якщо говорити про Житомирщину — з 23 районів роблять 4 (або 5 з Малинським).

Яка перевага для інших районів при об’єднанні з Малином — чотири нинішніх маленьких райони, об’єднавшись, зможуть на рівних вирішуватимуть свої питання. Будуть їхні представики в Малинській райраді. А у великих Житомирському і Коростенських районах на них, та й на нас, ніхто не гляне. Адже в Брусилові 16 тис. населення, а у Народичах — 9 тисяч. А ми б їм допомогли… У нас в минулому році було перевиконання мільйони гривень, які спрямовані на асфальтування прибудинкових територій, контейнери, євросміттєвози, освітлення вулиць, ремонт ДНЗ, шкіл, лікарні і т.д. А тепер і ми, якщо не будемо райцентром, всі кошти «проїдатимемо», утримуючи дитячі заклади, соцоб’єкти і т.д., а на розвиток нічого не матимемо».

Тим часом, активіст-свободівець Микола Поліновський опублікував у вівторок на своїй сторінці у Facebook відео, у якому закликав малинців «не допустити зникнення з мапи Малинського району».

«Зараз в приміщенні міської та районної ради відбувається сесія депутатів міської та районних рад про спільне рішення щодо недопущення зникнення з мапи Малинського району. По результатах сесії завтра (17 червня — ред.) до Києва будуть відправлені наші представники, щоб донести до влади наші з вами вимоги», — повідомив у відеозверненні Поліновський.

Водночас він також запросив усіх небайдужих малинців «орієнтовно на 11:00 у центр міста, щоб тут, на місці, в онлайн підтримати представників Малина у Києві».

«Якщо результати перемовин будуть негативними, — зазначив Поліновський, — будемо говорити про наш план дій. Можливо, це буде перехід у більш радикальні засоби, щоби влада все-таки нас почула».

І ще раз закликав:

«Насамперед хочу побачити тут міських та районних депутатів, яких ми з вами обирали, і усіх активістів, які у Facebook дуже активно висловлюють свою позицію. Закликаю не боятись, а прийти сюди і показати, що ми дійсно з людьми, дійсно усі разом зможемо відстояти наші спільні інтереси».

Одначе…

Оголошене на 11 годину цієї середи громадським активістом Миколою Поліновським віче щодо збереження Малинського району на мапі Житомирської області розпочалося мляво, хоч у соцмережах активно підтримувалось. Можливо, тому що час був обраний не зовсім вдало, посеред робочого дня і тижня, та, як би там не було, у центрі міста, біля символічних «двох каменів» на зазначену годину зібралося лиш до десятка активістів. Перехожі, нав’ючені базарними торбами, інколи кидали погляди на гурт, але не поспішали приєднуватися.

— Шо це за акція? Чорті шо, а не акція, — обурювалася якась пенсіонерка, стоячи неподалік. — Я щитаю, якщо акція, то має бути загороджено. Міліція шоб стояла, шоб людей зазивали у рупор. І хай би спустилися із сходів, щоб людям посянювати, чого зібралися. А то стали-постояли-розійшлися. Кажуть, що на ринку об’являли. Триста раз треба було на ринку об’явить… Люди не знають. Не знають… Он радіо у центрі є. Чого його не об’явить? Ми район хочемо… Та ми зібратися і толком щось провести не можемо…

Якісь обриси акція набула хіба через присутність двох поліціянтів. Але особливого ажіотажу не викликала. Навіть коли одна з активісток стала просто закликати перехожих: «Підходьте. Підходьте ближче…», спрацьовувало мало. І та ж пенсіонерка мала нагоду висловити своє «фе» уже конкретно їй:

— Де ви оголошували? У Фейсбуці? Хто там сидить, крім молоді… А молоді воно не нада! Не нада! І чого тільки вчора? Раньше не можна було?

Цей емоційний діалог змусив таки зупинитися біля жінок добродушного чоловіка з велосипедом, який запитав:

— Галю! Шо ти сюди прийшла? Мітингувати?.. Понятно… Наша Галя мітингує… — І пішов.

Галя ж лишилися голосно щось пояснювати черговій знайомій. З такими Галями, скажемо, можна таки проводити мітинги. Навіть, коли організатори — без мікрофонів чи рупорів.

…Зрештою, десь через півгодини (вся акція стільки ж приблизно й тривала й швидше, на думку декого, була схожа на піар) народу побільшало — до півсотні. До того ж, перед людьми виступили міський голова Олексій Шостак та голова районної ради Михайло Левковець. Як стало зрозуміло з їх виступів, процес збереження (втрати) Малинського району на мапі Житомирщини ще не завершено. Остаточну крапку буде поставлено найближчими днями. І нібито вже Потіївка хоче приєднатися до Малина… Тобто все ще може бути?

В цьому переконана й наша колега та депутат міської ради водночас Ірина Романішена. «Все чудово, — написала вона у тому ж Фейсбуці, — у нас просто довго збираються!!! Це попереднє віче, яке організовалося спонтанно, за декілька годин!!! Адже лише пізно ввечері став відомий результат розгляду нашого питання в підкомітеті ВРУ. Питання відправили на доопрацювання. Основна акція підтримки Малинського району відбудеться в понеділок, 22 червня, у день коли остаточно ухвалюватиметься в комітеті рішення по нашому району. Віче з ініціативи громадської ради міста проводили тільки задля вирішення, що конкретно робитимемо в ПН, щоб врятувати район. Точні години — буде оголошено пізніше! Малинчани — не здаються! Разом — до перемоги!»

А цієї середи у тих же соцмережах розгорнулася інша акція, вірніше такий собі флешмоб  #ЯзаМалинськийРайон.

«Малинчани, — йдеться під постом,— наша активність у соцмережах з приводу створення в області 5-го Малинського району зараз має велике значення. Тому вирішено запустити флешмоб: Я – за Малинський район. Приєднуйтеся.

Ставте хештег #ЯзаМалинськийРайон і викладайте власні фото.

А також лайкайте, коментуйте і поширюйте усі пости, де йдеться про підтримку створення Малинського району. Ми маємо показати, що нам не байдуже щодо подальшої долі нашого міста і району, адже шанси ще Є».

І це підтримали вже сотні, якщо не тисячі на момент виходу газети, жителів нашого міста й району і навіть колишніх його мешканців.

Та основне слово все ж за Києвом. Доля нашого району остаточно має вирішитись уже цього понеділка. Та про це з усіма подробицями, невідомими широкому загалу, й зриваючи усі маски — уже в наступному номері.