Підприємці України обурені діями влади щодо нерівних умов карантину для підприємців малого та середнього бізнесу, яким заборонено працювати, та великих мереж, таких як «Епіцентр», ломбарди, магазини з продажу алкоголю, за яких влада навпаки піклується.

Підприємець, Голова всеукраїнської правозахисної організації «Люди» Іван Рудяк у соціальній мережі facebook звернувся напередодні до підприємців та анонсував  «Автопробіг» у підтримку малого бізнесу в Україні (мовою оригіналу):

«Чому ломбарду та магазинам з продажем алкоголю дозволено працювати, а іншим підприємцям не дозволено? «Епіцентру» працювати можна, а гуляти в парку — ні?

Чому не рівні права та можливості? Малий бізнес так само може дотримуватися заходів карантину! Може, якщо доживе до того часу, коли про нього згадає влада.

Основним джерелом надходження податків є малий та середній бізнес. Який сьогодні залишився один на один з карантином, з якого частина ФОПів не оговтається та не відновиться вже ніколи. В той час, коли малий бізнес потребує підтримки влади, остання не лише не допомагає, а таке враження, що вбиває його. Це не лише підприємці, а ще мільйони їх співробітників. Влада «забула» про нього, натомість турбується про великі мережі. Малий підприємець має заборону на роботу та величезні штрафи, залишився без надходжень та не має чим годувати родину. В той час, як ломбарди та точки продажу алкоголю наражають людей на значно більшу небезпеку, ніж малий бізнес.

Чому влада вибірково підтримує одних, а інших — ні?

Нас просять почекати ще три тижні, але хто буде годувати наших дітей? Чи попросити їх три тижні не їсти? У нас цих трьох тижнів немає!»

А«слуги народу», ніби навмисне, щодня підливали масла у вогонь. Спочатку хвилю обурення викликав нардеп Микола Тищенко, чий ресторан, попри карантинну заборону, свої двері для відвідувачів не зачинив.

Ось лиш один гнівний пост у ФБ з цього приводу (без купюр):

«Подивився розслідування Бігус як в карантин працює ресторан найближчого соратника Зеленського — депутата Слуги народу Миколи Тищенка.

Які ж ви Виродки!

Ви с…ка зупинили всю країну — ви ввели для всіх бізнесів карантин.

Тисячі бізнесів закрилися — десятки тисяч людей сидять без роботи.

Ви ловите мужика за купання в Дніпрі.

Ви штрафуєте кафе за винесення кави.

Ви не даєте працювати фермерським ринків — навіть в обмеженому режимі.

І ви всією фракцією Слуги народу щодня ходите в шинок свого депутата, який працює без проблем.

Вся країна сидить 44 дня в карантині, по всьому місту висять оголошення про оренду приміщень там, де ще місяць тому працювали піцерії і кафе, а ви — бл…ді будучи депутатами СН, вищими керівниками Офісу Президента і членами команди Зеленського харчуетесь в працюючому для вас ресторані.

Не вдома.

Не по доставці.

Чи не на винос.

А ще ви викручуєтеся дивлячись в очі — брешете і робите вигляд, що це не ви.

Влада!

А тепер почуйте.

Починаючи з сьогоднішнього дня, ви не маєте ніякого права звинувачувати простих людей по всій країні, що вони не дотримуються карантин.

Ви жируєте

Ви святкуєте

Ви не дотримуються карантин.

Ви не Слуги народу — ви звичайні виродки, які дорвалися до влади — вважаєте всіх нас лохами, а себе господарями цього життя.

Саме така несправедливість — коли вам можна ВСЕ, а нам всім — закон, стане вашим вироком».

Пост народного депутата Олексія Гончаренка не менш гнівний, ніж «глас простого народу» (також без купюр):

«Ви все дивувалися куди веде країну Зеленський.

Ресторан Миколи Тищенка, в якому влаштували бенкет в час чуми Ї це і є модель країни, яку пропонує нам «зелена» влада. Це і є країна-95. Коли ресторан кума глави ОП працює в час, коли тисячі бізнесів закриваються, коли фермери не мають можливості продати свої продукти, коли люди не мають можливості заробити гроші на їжу. Коли своїм можна все, а іншим — закон. Ви головне на карантині сидіть і маску носіть, а то штраф впаяють 17 тисяч.

Тут уже навіть з Оруеллом порівнювати не хочеться. Це просто натуральне свинство. Знахабнілі від влади мерзотники, які навіть не намагаються приховати свою істинну суть. Зеленський забирає у нас не рік і не п’ять, а цілих 200 років. Він повертає нас у часи до відміни кріпацтва. Ось дивіться ми можемо так робити, а ви ні. Бо ми влада, а ви Ї ні. Ви сидіть на карантині, а ми не будемо. Ми будемо заробляти гроші, а вам не дамо. Знай своє місце, холоп.

Квартал перетворив країну у великий кріпосний театр. Великий соціальний експеримент, де люди виживають для розваги панів. Пора припиняти цей абсурд. А то уже не смішно зовсім».

А цей пост ще одного «слуги народу» вбив, як кажуть, наповал: народний депутат від «зелених» Олександр Дубинський порекомендував дівчині заробляти собі на життя… жо..ою.

Як пише «Четверта студія» з посиланням на «Думку», одна з передплатниць у нього на сторінці написала, що у неї закінчилися гроші: «чё делать?». На що депутат здивувався, що дівчина з такою жо..ою залишилася без засобів існування, натякаючи, яким чином вона може себе забезпечити на час карантину.

Далі, як мовиться, без слів.

На момент виходу цього номера «СП» до друку, було ще невідомо, відбулася акція протесту підприємців під стінами Кабміну чи ні, і якщо так, то яке рішення прийнято.

Одначе після акцій протесту в Херсонській області, де фермери, котрі не знають, куди збути врожай ранніх овочів, перекрили трасу; і в Житомирі, де підприємці вимагали відкрити продовольчі ринки (і не тільки), під стінами мерії; реакція влади таки є.

Продуктові ринки зможуть працювати вже із цієї п’ятниці, 1 травня. Про це сказав президент Зеленський у своєму відеозверненні:

«Важливим питанням є робота продовольчих ринків. На найближчому засіданні — у середу — уряд розгляне можливість їх відкриття. Я вважаю, що за умови дотримання усіх правил безпеки уже цієї п’ятниці ринки зможуть відновити роботу».

У Житомирі, принаймні, перукарням, ринкам, магазинам та закладам громадського харчування таки дозволять працювати вже з цієї п’ятниці, 1 травня, правда за певних умов. Відповідне рішення було прийняте цього вівторка, 28 квітня, на позачерговому виконкомі.

Зокрема, перукарні працюватимуть за умов попереднього запису, забезпеченням дистанціювання — не більше 1 відвідувача на 15 кв. м площі або за умови наявності фізично відокремленого робочого місця.

Торговельні заклади та заклади громадського харчування зможуть працювати на виніс, якщо продавці і відвідувачі будуть дотримуватися масочного режиму, а заклад — усіх санітарних заходів.

Продуктові ринки теж зобов’язані дотримуватися всіх санітарних та протиепідемічних заходів. Перед початком роботи адміністрації ринків мають в обов’язковому порядку направити на адресу виконкому гарантійний лист листа щодо зобов’язань забезпечення дотримання санітарних та протиепідемічних заходів. Вся відповідальність за дотримання про-тиепідемічних заходів покладена на адміністрацію ринків.

А що ж у Малині?

На момент виходу цього номера в мерії ще чекали відповідного рішення Кабміну, який, нагадаємо, з даного питання, мав засідати вчора.

Директор Малинського ринку і зовсім не захотів спілкуватися з нашим журналістом.

— А кому ви дзвоните?.. Так, це його телефон, але він на території ринку… І що ви хочете почути? Читайте закон, там все написано… — і трубку кинули.

Отож, на який саме закон посилався той, хто відповів по мобілці директора ринку, мусимо лише здогадуватись. Натомість маємо два скріни з різницею у кілька тижнів, які базарком надсилає по вайберу підприємцям, що торгують на Малинському ринку.

Базару — гаплик, пише дирекція торгуючим на ринку.

Людей фактично  примушують платити за свої робочі місця, до яких вони вже майже два місяці не мають доступу, бо ринок — закритий. Торгівля на ньому для багатьох — єдиний заробіток. «То з чого ж платити?» — питають підприємці.

На жаль, коментарів із цього приводу нам отримати від дирекції ринку не вдалося.

Натомість, маємо в розпорядженні рекомендації МОЗ, вірніше, озвучені ним умови для відновлення роботи продовольчих ринків на час карантину.

Ось вони:

Продавців, покупців і відвідувачів мають впускати на ринки виключно за наявності вдягнутої медичної маски або респіратора. Також вони змушені будуть пройти безконтактний температурний скринінг, зазначається на FB сторінці МОЗ.

На кожному вході чи в’їзді на ринок мають бути антисептики, дезінфекція контактних поверхонь повинна проводитися кожні 3 години. Наприкінці робочого дня усі приміщення треба прибирати і дезінфікувати.

Передбачена ще одна умова: відсутність стихійної торгівлі на прилеглій до ринку території.

МОЗ прописало певні правила і для продавців: відстань між робочими місцями продавців має становити не менше 3 метрів, між продавцями і покупцями мають бути встановлені захисні екрани.

Чи готові до таких умов на Малинському ринку?.. Хоча й це не все.

Роботу продовольчих ринків після їх відкриття щодня контролюватиме Держпродспоживслужба, повідомив головний санітарний лікар Віктор Ляшко в ефірі програми «Свобода слова». Якщо ринок порушить норми, то наступного разу зможе відкритися не раніше, ніж через сім днів після того, як усуне порушення.

«Щось довго цю постанову розробляли… і все одно вкрутили «пакость» — декілька бабусь із пучками зелені за парканом, і ринок знову закриють, принаймі це прописано в умовах відновлення роботи продовольчих ринків», — прокоментувала у FB голова Всеукраїнської профспілки виробничників і підприємців Наталія Землянська. Вона каже, що також незрозуміло, хто має превентивно забезпечити «відсутність стихійної торгівлі»: адміністрація ринку, підприємці чи нацполіція.

«Наче гарна новина, перша перемога, але якщо зануритись в деталі, то виникає логічне запитання — ринки мають заносити бабло за право працювати?» — написав у FB Сергій Доротич, голова «Союзу захисту підприємництва». На його думку, ринок, як і підприємці цього ринку, стають заручниками волі і примхи конкретного чиновника! «Попахує корупцією», — зазначив він.

Тим часом…

У Малині стихійна торгівля останнім часом процвітає

«Сьогодні розмовляв з рідними з Малина, — написав Андрій Шоботенко для РІДНИЙ МАЛИН у ФБ (далі — без купюр). — І був неприємно вражений. Міський ринок закритий, хоча там є всі умови для безпечної торгівлі, а натомість по всьому місту торгують на стихійних місцях торгівлі. Рідні скаржаться, що їх вся сім’я займається бізнесом і на сьогодні вони втратили будь які засоби для існування, а заїзджі торговці безперешкодно торгують. Мало того це сприяє розповсюдженню хвороби, адже люди приїздять з інших регіонів. Крім того транспортне сполучення зупинено, а приватники безперешкодно його здійснюють і до Києва, і до Житомира . Чи місту не потрібні податки від своїх підприємців? І що з цього приводу думає міський голова, хотілося б почути його думку».