Почалося з карантину у садках і школах…

Відразу повідомимо, що готувати цей матеріал було досить непросто. Оскільки події розвивалися і продовжують розвиватися навдивовиж швидко.

З кінця минулого тижня Малин під впливом обставин державної ваги, вказівок місцевої влади, рекомендацій різних поважних установ та керуючись відомим лиш йому інстинктом самозбереження змінювався. Просто на очах вчорашні пофігісти якщо не ставили свідомими громадянами, то хоча б переставали нівелювати загрозу світового рівня, усім вірусам на сьогоднішній день вірус — короновірус.

Звісно, поки, тьху-тьху, жертв у нас немає. Проте за тридцять кілометрів від нас тиждень тому таки добряче трусонуло Радомишль. Минулого четверга з’явилася перша інформація в інтернеті про пенсіонерку, яка підхопила інфекцію, ймовірно, за кордоном. Наступного дня усіх приголомшила новина — жінка померла в інфекційному відділенні лікарні.

Зрозуміло, ці події не могли обійти наше місто. І запроваджений минулого тижня карантин у дитсадках та школах, як стане зрозуміло згодом, став лише початком заборон, обмежень та незвичних, проте очікуваних для городян дій із боку влади.

Слід сказати, що «карантини» стали у школах за останні роки такі ж звичні, як і канікули. Тому не дивно, що у соціальних мережах більш свідомі користувачі обурювалися. Через день у цьому плані стало трохи краще.

«Сьогодні вийшла в справах у місто, звернула увагу, що дітей майже немає, повага до таких батьків. Та бачила і мам з візочками, що прогулювались в людних місцях, вони, що не розуміють, що наражають дітей на небезпеку, а потім будуть шукати винних в своїй біді. Береженого, і бог береже, це народна мудрість. Шкода, що і продавці без масок», — поділилась у соцмережах користувачка Світлана Дідківська.

Початок офіційної боротьби на місцевому рівні

Карантин карантином, проте найсерйознішими документами місцевого гатунку за останній час усе ж стали рішення 89-ї сесії міської ради №42, прийняте 13 березня на позачерговій сесії, та розпорядження міського голови від 17 березня за №40 «Про запобігання поширенню на території м. Малина гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Щодо першого, то готувалося рішення, певно, досить швидко. Тож викликає ряд запитань до ряду ключових моментів.

Ну, от наприклад: «Керівникам аптечних закладів міста забезпечити максимальну наявність та здійснювати продаж населенню засобів індивідуального захисту та дезінфікуючих речовин».

А вони мають намір у «розпал сезону» не здійснювати продаж того, що у них зараз розлітається, як гарячі пиріжки у базарний день? Вони ховають під прилавок маски та спирт?

Або:«Обмежити проведення спортивних заходів, за винятком їх проведення без глядачів лише з дозволу міжнародних та національних спортивних організацій; призупинити роботу розважальних центрів (закладів) та розважальних зон в торгових, торгово-розважальних центрах».

Ви уявляєте, як по «Авангарду» ганяють ветерани футболу Малина і Народич із дозволу Національного олімпійського комітету? І все це утаємничено — без глядачів. Короновірус бо!

Щодо призупинення роботи розважальних центрів у торгових, торгово-розважальних центрах Малина… Н-да. Ми таки багато чого не знаємо про масштаби дозвілля малинчан.

І жодного пункту в документі, який би стосувався медичних закладів. Наче їх нема у місті, або це закриті об’єкти суворого режиму.

До речі, щодо інформування самих цих закладів про свою роботу. Наша поліклініка або, вірніше, КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги»за увесь цей час подавав лише офіційну інформацію від МОЗ, Національної служби здоров’я, Центру громадського здоров’я і т.д. Тут зрозуміло: з такими меседжами — не промахнешся. Що ж до власної інформації, то вона була аж надто скромна.

Що у наших медзакладах і чи є тести?

16 березня медики, на щастя, почали щось повідомляти конкретніше. Наприклад:

«Адміністрація, лікарі, медичний персонал КНП «МЦПМСД» ММР звертається до всіх жителів міста і району з проханням, у зв’язку з поширенням коронавірусу та високим ризиком поширення даної хвороби у нашому регіоні, максимально обмежити візити до лікаря, особливо, це стосується пацієнтів із хронічними захворюваннями.

Для тих, хто уклав декларації із сімейними лікарями та педіатрами нашого центру, можна отримати консультації по телефону у робочий час, або звернутися у реєстратуру…».

Далі йде перелік номерів. А що робити тим, хто не уклав?

Або:

«Сьогодні відбулася оперативна нарада медичних працівників АЗПСМ №1 та АЗПСМ №2 . На оперативку завітав міський голова Олексій Шостак та інформував присутніх про заходи, які проводяться у місті. Він запевнив, що наразі ситуація контрольована і більш жорсткі міри будуть застосовуватися за необхідності.

Основна увага та прохання до тих громадян, що повертаються із-за кордону — виконуйте вимоги стосовно пам’ятки про самоізоляцію».

Того ж дня, 16 березня, у соціальній мережі Фейсбук було оприлюднено наказ від 16.03.2020 №40 «Про заходи щодо запобігання поширенню COVID 19 на території Малинського району». Наказ внутрішнього розпорядку, проте радує, що він таки є у вільному доступі для громадян.

17, 18 березня з’явилися інші конкретні рекомендації для населення.  Було вирішено проводити фільтрацію пацієнтів з підвищеною температурою та тих, які не уклали декларацію. Їх оглядатиме черговий лікар у спеціально відведеному кабінеті ( кабінет №8).

 

Щодо лікарні, то інформації не густо. Проте відомо, що наразі до прийому хворих готові шість ізольованих боксів (по два місця в кожному) у інфекційному відділенні. Заборонено відвідування хворих — передачі приймають з 9-ої до 11-ої та з 16-ої до 19-ої годин. У лікарні та поліклініці погодинно дезінфікують входи, сходи, ліфти тощо. Тимчасово відмінені партнерські пологи.

Тестів на виявлення коронавірусу в Малині немає. Такий висновок можна зробити з інформації народного депутата Андрія Пузійчука у мережі Фейсбук:

«Від початку загострення ситуації з коронавірусом на Житомирщині почав шукати тест-системи для виявлення COVID-19, аби забезпечити земляків.

Виявляється, все не так просто. В Україні поки що абсолютно неможливо придбати цей тест. Зараз вантаж з тестами застряг на митниці. МОЗ так само очікує тест-системи, як і фармацевтичні компанії, депутати та благодійники, які їх замовили. Очікую 150 тестів і я. Одна тест-система — це груповий буфер, який дає можливість провести аналіз для 25 громадян.

Утім, великою проблемою, як сказали лікарі з Малина, Радомишля, Олевська, Народичів, Овруча та Коростеня, є відсутність тестів на грип типу А і В. Це той тест, що потрібно робити в першу чергу. Якщо він негативний, тоді вже тестувати на коронавірус.

І якщо тест-системи на коронавірус ще невідомо, коли будуть, то тести для виявлення грипу мають бути вже в середу-четвер. Одразу передам в ці районні лікарні Житомирської області».

Короновірус — очима малинчан

Атепер глянемо трохи в інший бік, до малинчан. Що ж вони? Як реагували на тривожні новини?

Зауважимо, малинчани розділилися на дві категорії. Перша, більш свідома: та, що все знає з інтернету, ділиться порадами, біжить до аптеки і переживає. Інша частина, більш байдужа і «загартована» — ходить (навіть із дітьми) по магазинах, в маркети і кафе. Без жодних масок і застережень.

Прикладом такої поведінки став діалог у рибному павільйоні на ринку минулої неділі. Покупець, глянувши у бік продавчині у масці, звернувся до її сусідки (явно якоїсь знайомої):

— А ти чого без намордника?

Та безапеляційно, але беззлобно, дала відкоша:

— А ти чого?

Ну от і поговорили. Власне, питання роботи ринку таки турбувало малинчан від самого початку. Проте там в останні базарні дні минулого тижня — ні оголошень, ні застережень, ні появи людей у масках. І заспокійливий голос із радіорубки: «Малинський ринок, як і ринки області, працює у звичайному режимі». Спокійні продавці, спокійні покупці, спокійні аптекарі в аптеках, спокійні вихідні… Людно у центрі, і по магазинах, на зупинках і біля торгових яток. Людно і спокійно — в «Єві»і «АТБ». Хоча там уже нема звичайних кишенькових деззасобів, продавці без захисних масок, ніде жодного застереження про епідемію, що насувається…

У понеділок в Малині стало більш неспокійно. Вранішніх відвідувачів ряд держустанов у центрі зустріли зачиненими дверима з написами «Карантин», скриньками надворі для документів та телефонами для зв’язку. Черги до банків почали шикуватися знадвору (див. унизу).

Влада проінформувала про дезінфекцію спочатку громадського транспорту, потім зупинок, автостанції та вокзалу.

В деяких аптеках та «АТБ» продавці одягли захисні маски, проте у половини касирів маркету вони висіли на шиях, а половина таки дотримувалася інструкцій. Про збереження дистанцій між покупцями мова не йшла…

В аптеках різко зросла затребуваність спирту, перекису водню, масок та гліцерину. Але попиту малинчан вони вже задовольнити не могли. Аптекарі почали вивішувати емоційні і не дуже оголошення: «Масок нет! Спирта нет!», «Прохання в аптеку не заходити більше 2 чоловік». В деяких аптеках відвідувачі у черзі почали дистанціюватися один від одного. На вулиці з’явилися дорослі і діти в медичних масках. Хоча, кажуть, маски треба одягати у місцях скупчення людей. Але…

 

Останнє «китайське» попередження. Та чи останнє?

17 березня, зважаючи на останні державні циркуляри, влада міста розпорядилася офіційно до 3-го квітня закрити ринок, призупинити міжміські автобусні сполучення, роботу кафе, маркетів, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами, засобами зв’язку, скоротити кількість пасажирів у громадському транспорті до десяти осіб. Збиратися більше десяти осіб до третього квітня — заборонено.

За усім цим має слідкувати поліція. Наскільки вправно вона спрацює — тема окремої розмови. Проте ясно одне: кожен має усвідомити ймовірну загрозу і поводитися так, аби не шкодити іншим. Захворів — сиди вдома і зателефонуй лікарю. Маєш змогу — сиди вдома. Допомагай людям похилого віку. Слідкуй за дітьми. Поважай інших і зберігай спокій. Що купувати і скільки — справа індивідуальна.

Ну і будемо тримати руку на пульсі міських подій та інформувати вас, шановні читачі, про їх перебіг. І хай йому грець, тому короновірусу…

P.S. Поки матеріал готувався до друку, стало відомо: депутати міської ради виділили з резервного фонду міського бюджету 370 тисяч гривень для придбання медикаментів, дезінфікуючих засобів, захисних костюмів тощо.