Три висновки з «перепису Дубілета»

У Кабміні представили оцінку населення України. Прогноз невтішний: скоро українці можуть залишитися без пенсій. Ситуацію виданню «Фокус» коментує голова ради фонду «Взаємодопомога» від кампанії «Ліга Пенсія» Ольга Бондаренко.

Окремий вид графічного мистецтва — коли в одному зображенні, побудованому на великому масиві даних, вміщаються масштабні процеси, що зачіпають кілька поколінь, буквально десятки мільйонів людей.

Хороший приклад такої візуалізації — віково-статева піраміда, яку разом із загальною оцінкою населення України минулого тижня презентував міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет.

Те, що я побачила на графіку не залишає сумнівів: у мене точно не буде державної пенсії, її не буде кому платити. І то далеко не єдина погана думка, на яку наштовхують ці дані: пенсій не буде у більшості з молодих українців.

Пенсій не буде у всіх

Те, що Україна має великі проблеми з демографією — не новина. Кілька місяців тому я вже писала, що, за деякими прогнозами, в 2050 році (через 30 років) 10 українців працездатного віку будуть годувати 23 пенсіонерів.

Дослідження Дубілета зміщує часовий горизонт, на якому у нас можуть початися катастрофічні проблеми з пенсійною системою.

Спад в народжуваності середини 90-х — давно виділявся на віково-статевих пірамідах України різних років. Його наслідок — зараз ми маємо в два рази менше 15-25-річних українців, ніж 30-40-річних громадян.

До чого призводить така структра населення, ми побачимо в доступній для огляду перспективі: працездатного населення все менше, пенсіонерів та громадян передпенсійного віку, в відносних цифрах, все більше.

Завдяки, «піраміді» станом на 2020 рік, ми бачимо, що проблема не просто не зникла, вона посилюється: в останні кілька років Україна пережила (і, можливо, до сих пір переживає) новий спад народжуваності, схожий за масштабами на те, що було в 90-х. Це означає, що вже через 10-15 років ми будемо говорити про трудову кризу: молоді буде вдвічі менше, ніж українців у віці 40+.

Це вирок для солідарної пенсійної системи. Згідно з дослідженням USAID, в 2035 році середня пенсія в Україні складе 23% від валового середньої зарплати (враховує податки і внески). За даними Пенсійного фонду, розмір середньої пенсії в 2019 році склав близько 3100 грн — це близько 30% від валових зарплат.

Хто буде платити ці 23% — велике питання. Крім демографічних проблем, можна забувати і економічну складову: трудову мі-

грацію ніхто не відміняв. Немає гарантії, що наша молодь, якої і без того недостатньо для утримання всіх пенсіонерів, через кілька років не віддасть перевагу будь-яку іншій країні перед Україною.

Держава вирішує проблему повільно

Потенційні проблеми вже давно обговорюються на вищому державному рівні. У 2017 році в Україні почалася реформа, яка передбачала, що з 2019 року в нас з’явиться другий рівень пенсійної системи — обов’язкові накопичувальні пенсії.

До сих пір цього так і не відбулося. Новий орієнтир — 2023 рік, п’ять років після реформи 2017 року і 20 — після того, як в Україні з’явилися законодавчі норми, що дозволяють громадянам накопичувати на пенсію.

У 2018 році — приблизно за пів року до граничного терміну впровадження другого рівня — в парламенті знаходилося відразу два конкуруючих законопроекти: один депутатський, інший — розроблений Нацкомісією з цінних паперів.

Закони представляли різні концепції роботи ринку (хто контролює обов’язкові накопичення, яких учасників допускати), але жодна так і не наблизилася до впровадження на практиці.

Зараз у Верховній Раді знову з’явився закон, схожий на пропозицію НКЦБФР 2017 року. Чи буде воно підтримане? Питання, як і раніше, дискусійне і вимагає доопрацювання. Як і минулого разу, є думка, що він не вирішить проблему, а навпаки — спровокує додаткові витрати бюджету і потенційну корупцію.

Це означає, що основні дискусії про те, як створити безпечну систему пенсійних накопичень в Україні, ще попереду. «Перепис Дубілета» показує, що часу на суперечки залишилося не так вже й багато.

Українці не розуміють масштабу загрози

Що буде, якщо в 2023 році, накопичувальні пенсії так і не з’являться в Україні? Українські пенсіонери — нинішні і потенційні — в такому випадку мають два варіанти. Перший — чекати, поки демографічні проблеми остаточно підкосять солідарну систему. Другий — накопичувати самостійно.

Така можливість в українців є вже 20 років. За даними Нацкомфінпослуг, на початок липня 2019 в Україні було 63 недержавних пенсійних фонди — так званий третій рівень пенсійної системи.

Багато з приватних фондів демонструють стабільно хороші показники, даючи прибутковість в 15% річних і вище, що перевищує інфляцію за останні три роки. При цьому ніхто не змушує українців всі свої заощадження віддавати НПФ: навіть суми в 100-200-500 грн. в місяць через 20 років можуть стати відчутним збільшенням до державної пенсії.

Але поки що кількість учасників недержавних пенсійних фондів неприємно вражає — 868,6 тис. осіб. У країні з 12,4 млн. громадян пенсійного та передпенсійного віку така статистика не може не лякати.

А тим часом в Україні проведуть масштабну перевірку пенсійних виплат

Юрист Олександр Плахотник уточнив, що виплати може зупинити як рішення суду, так і місцевий підрозділ Пенсійного фонду.

Так, пенсію можуть скасувати через те, що вона призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості. Це можна легко перевірити в ході верифікації.

«У разі виявлення недостовірних даних у документах і відомостях, на підставі яких було встановлено і/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір і підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до закону без урахування таких даних», — йдеться в законі .

Також пенсія не буде нараховуватися тим пенсіонерам, які на тривалий термін виїжджають за кордон. Йдеться про ті відрізки часу, які вони будуть відсутні на території країни.

Крім того, пенсія буде припинена в разі смерті пенсіонера і в разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.

«Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати», — йдеться в документі.

З березня українців змусять відкладати на додаткову пенсію

Запуск в Україні другого рівня пенсійної системи, що передбачає обов’язкові накопичення внесків всіх працюючих громадян, може стартувати вже в березні 2020 року.

Про це повідомляють «Факты и комментарии».

Головний ініціатор цієї програми — президент України Володимир Зеленський. Суть програми у тому, що кожен житель країни, який працює, має поповнювати особистий рахунок. Накопичення до пенсії буде обов’язковим зобов’язанням.

«Ми намагаємося знайти джерело і ресурс для того, щоб запустити у власність кожної людини його особисті накопичення. При цьому хочемо надати йому систему, при якій буде фактично обов’язкове накопичення до пенсії, коли людина відкладає на пенсію стільки, скільки хоче сама, може бути і 0%, а роботодавець за свій рахунок доповідає по формулі «скільки відкладає людина + 1% від зарплати», — сказала голова парламентського комітету з питань соцполітики Галина Третьякова.

Вона також розповіла і про підвищення пенсійного віку.

Робити це, на думку експерта, необхідно дуже плавно — хоча б на 1 місяць щороку. Почати цей процес Третьякова пропонує з 2023-го або 2025 року.

Без підвищення пенсійного віку, вважає нардеп, більш молоде покоління зіштовхнеться з тим, що у нього ситуація з пенсіями буде ще гірша, ніж вона спостерігається зараз у їхніх батьків.

Нагадаємо, в Україні вже продовжує діяти пенсійна реформа щодо збільшення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років. Її запустили в 2011 році — щороку вік для виходу жінок на пенсію збільшувався на півроку. У 2021 року жінки будуть виходити на пенсію в 60 років. Крім того, з 2018 року почала працювати реформа щодо збільшення обов’язкового страхового стажу для виходу на пенсію в 60, 63 і 65 років. Закінчиться ця реформа в 2028 році.