Минулого тижня малинчани отримали другу платіжку за газ, анонсовану урядом. Сказати, що це спровокувало, і не тільки в Малині, а й по всій Україні, справжній соціальний вибух — не сказати нічого.

Минулу п’ятницю й вихідні тільки й розмов було, що про це. А у понеділок на житомирських сайтах з’явилась інформація — про скликану з цього приводу керівництвом «Житомиргазу» прес-конференцію. Місцеві ЗМІ на неї не запрошували, тож про що саме йшлося можемо судити лише з оприлюдненого житомирськими колегами. Отож:

«За рішенням НКРЕКП, плата за доставку газу вилучена з рахунку за газ. Тепер за газ потрібно сплачувати постачальнику, а за його доставку — окремо, за рахунком АТ «Житомиргаз». Це дозволить відокремити оплату послуг розподілу від оплати газу як товару. Таким чином споживачі зможуть побачити, кому та за які послуги вони сплачують кошти.

— Для того, щоб газ безпечно і безперебійно надходив до кожного споживача, складна розподільна система регіону має працювати як годинник. Для цього спеціалісти «Житомиргаз» регулюють тиск в мережах, здійснюють контроль та наладку обладнання, обстежують мережі на цілісність, ремонтують та замінюють газопроводи, водночас аварійна газова служба 104 готова реагувати на виклики 24/7. Усі ці заходи фінансуються за рахунок тарифу на розподіл природного газу. Для жителів Житомира та області він становить 1,068 грн. за м куб. в місяць», — пояснив директор технічний АТ «Житомиргаз» Сергій Колесник.

«Розмір оплати за доставку газу для кожного клієнта буде індивідуальним і залежатиме від тарифу та обсягу споживання у попередній газовий рік. Тож якщо впродовж року споживач використає менше газу, то й за доставку в наступному році йому нарахують менше. А якщо сплатити одноразово за увесь рік, можна зекономити ще й на комісії банку.

Крім того платіж за доставку газу буде рівномірним і однаковим впродовж року, незалежно від цінової політики на газ».

— Оплата послуг доставки газу рівними частинами вносить стабільність у розрахунках як для споживача, так і для АТ «Житомиргаз». Споживач може рівномірно планувати витрати на доставку газу. В свою чергу Оператор ГРМ отримує рівномірне надходження ресурсів для проведення поточних робіт», — пояснила комерційний директор АТ «Житомиргаз» Людмила Усик.

«Нові клієнти, а також ті споживачі, які у попередній газовий рік газ не споживали, отримають рахунки, виходячи із планових об’ємів групи споживання, до якої вони відносяться. Якщо газове обладнання не використовується взагалі і споживач не планує користуватися газом у найближчому майбутньому, то в такому випадку він може подати заяву про від’єднання від газових мереж», — така ось порада від газовиків наостанок».

Тим часом

Малинчан кличуть на попереджувальну акцію

Про це у фейсбучній групі «МалинчанИ» написав, вірніше став ініціатором, відомий малинський активіст Микола Поліновський. Цитуємо:

«Шановні земляки закликаю всіх хто не згоден з тим що газові олігархи в своєму бажанні збагатитись почали обирати людей і почали брати гроші фактично за ПОВІТРЯ.Провести о 11 год 30 числа (четверг) попереджувальну акцію протесту на майданчику біля газового господарства. Розумію що буде багато скептиків АЛЕ я звертаюсь до людей дії, тільки разом ми зможем донести стогін людей до цієї влади Це перша ластівка, знаю що плануються і інші. Запрошуєм ВСІХ.. Якщо комусь потрібна допомога щоб добратись пишить, дзвоніть будем намагатись допомогти. Прошу поширювати та повідомляйте знайомим…»

І додав:

«Для початку просто прийдіть. а дальше вирішим».

Зрозуміло, коментарі не забарились і, в даному випадку, дуже прогнозовані. Більшість підтримала автора посту. Та чи вийшли вчора малинчани на пропоновану попереджувальну акцію під стіни малинського «газового»? Читайте в наступному номері «СП».

P.S.Поки одні намагалися бунтувати на місцях, інші звернулися прямо до Президента України. Чи читатиме він їх пости — справа інша, але:

Тамара Диденко

«Пане Президент!

Як же так несправедливо виходить? Свого часу ми з сусідами вели газ по вулиці за власні кошти. Рили траншеї під газову лінію, купували труби для газоперегону, які потім за власний кошт ізолювали, оплачували зварювальні роботи, загортали траншеї, будували газорозподільчий пункт. І все це за власні гроші у нелегкий 1994 рік. Від держави і від газової компанії не отримали ні копійки! А тепер за доставку газу по цих трубах ми маємо платити. Чому?

Тоді давайте по-чесному: згідно ст. 13 Конституції України — «Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу». То чому ці надра продають газові компанії без нашого дозволу?

І врешті-решт тоді де мої відсотки та відсотки інших людей від продажу нашого газу, бо він належить нам — НАРОДУ

А цього тижня петиція за скасування абонплати за транспортування природного газу (№22/083148-ЕП) з’явилася й на сайті Президента, і вона стрімко набирає голоси: лиш за кілька днів майже половину необхідних підписів (для розгляду Президентом, нагадаємо, петиція повинна набрати не менше 25 тисяч підписів. Збір голосів триватиме ще 85 днів).

Автор вищевказаної петиції вважає дане нововведення «грабіжницьким і здирницьким», покликаним викачати додаткові гроші з народу в кишеню олігархам, і вимагає скасувати відповідне рішення НКРЕКП.

«Ми самі за свій рахунок прокладали собі газ в будинку і вже заплатили десятки тисяч гривень за ці підключення! Згадане рішення — це нахабний і цинічний грабунок народу!» — йдеться в тексті петиції.

«Нафтогаз» встановив ціну на газ для населення за новою методикою Кабміну

Ця новина з’явилася під кінець робочого дня цього вівторка. У січні 2020 року оптова ціна на газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким «Нафтогаз» постачає газ в рамках ПСО, становитиме 4,65 гривні за кубометр (без врахування ПДВ та витрат на його доставку), повідомила прес-служба «Нафтогазу».

Підкреслюється, що це на 25% менше, ніж у січні 2019 року.

«Нова ціна розрахована Нафтогазом відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 24 січня 2020 року.

Таким чином Україна виконує зобов’язання перед МВФ щодо поетапного переходу до ринку газу з вільним ціноутворенням та конкуренцією за побутового споживача між багатьма постачальниками газу», — йдеться у повідомленні.

Українцям повернуть переплату за газ, куплений за страховою ціною

Одначе перерахунок буде проведений в кінці опалювального сезону

Вкінці опалювального сезону українцям повернуть переплачені гроші за газ, який був закуплений за страховою ціною. Таке рішення було прийнято в зв’язку з купівлею блакитного палива за ціною, яка виявилася нижчою за прогнозовану. Про це написав у Facebook глава правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.

— Це означає, що наші активні клієнти знову отримають платіжки за місяць, а переплату ми зможемо повернути їм після завершення сезону. Ми дуже цінуємо, що у вересні ви вирішили скористатися нашою пропозицією. На жаль, не всі зміни на ринку цієї зими ми могли передбачити заздалегідь. Головне — ви нічого не втратите, ви отримаєте газ за найнижчою з доступних на нашому ринку ціною, — зазначив Коболєв.

Як зазначив чиновник, «страхова ціна» була розроблена компанією для того, щоб захистити споживачів від ризику значного зростання ціни, але завдяки новому контракту і теплій зимі, передбачуваний ризик не виправдався.

За словами глави «Нафтогазу», щоб скористатися зниженою ціною в січні, виробники тепла повинні терміново підписати з компанією додаткові угоди. Самим споживачам нічого робити не потрібно, перерахунок буде проведений в автоматичному режимі.

Також Коболєв анонсував зміни для українців з 1 травня поточного року. За його словами, споживачі зможуть самі вибрати для себе більш вигідні пропозиції серед кількох постачальників.