Поки Малин пропонує об’єднатися Малинівці, в області думають, як приліпити до Малина Чоповичі?

«В грудні 2019 року Малинська міська рада надіслала лист Малинівській сільській раді з пропозицією об’єднання в одну громаду. Так як дане питання потребує детального вивчення, депутатами, активом проводилися опитування думки жителів сіл. Тож жителі сіл Лумля, Різня, Юрівка, Малинівка, які ще не взяли участь у опитуванні, можуть звертатися в сільську раду і висловити в письмовому вигляді думку з даного питання», — таке повідомлення з’явилося цими днями в соціальних мережах, а саме на сторінці «Малинівка Друзі» в Фейсбуці.

Про таку ініціативу міста влада Малина ніде не афішувала, тож «Соборна площа» звернулася за коментарем власне до очільника міської громади Олексія Шостака. Подаємо без купюр:

«Лист, — підтвердив він, — направлений з метою визначення думки прилеглої до міста громади, для планування стратегії розвитку Малина. Але на першому плані для нас є не ОТГ, а п’ятий Малинський округ. По суті громад, саме сільські общини мають визначатися відносно свого майбутнього. Зі свого боку, в разі бажання приєднатися до міста, не думаю, що місто комусь відмовить. Звичайно, місту це буде значне додаткове фінансове, організаційне та адміністративне навантаження, а якщо мова йде про весь район, то воно буде навіть критичним. Разом з тим, якщо це питання розглядати як безальтернативне на фоні всієї держави, то ми вже показали, що здатні вирішити проблеми будь-якої складності.

Якщо підходити до питання адмінреформи глобально, то, на мою думку, будь-яка реформа — це складний процес. Як правило, він викликає невдоволення. Але якщо люди обирають владу, то потрібно, подобається чи ні, їй  довіряти і підтримувати, бо будемо обирати безкінечно, і завж-

ди будуть незадоволені, а результату це не принесе. Можливо, настав час, коли місто має допомогти людям з села встати на ноги».

Тим часом, у Малинівський сільській раді вже визначилися: єднатися з Малином не будуть. Принаймні — добровільно. Про це свідчить черговий допис на сторінці «Малинівка друзі» в Фейсбуці.

«Поки в Житомирській ОДА та Кабміні працюють над планом нового адміністративно-територіального устрою Житомирщини і вирішується майбутнє наших сіл, в т.ч. перспективи створення Малинівської ОТГ, — йдеться у пості, — мер міста Малин звернувся до Малинівської ради з пропозицією, об’єднання. Зважаючи на традиційно низьку явку на збори, депутатами сільської ради було проведено опитування жителів сіл на рахунок їх відношення до даної ініціативи.

В період з 4 по 11 січня 2020 року, 11 інтерв’юєрами опитано 273 жителі сіл Малинівки, Різні, Лумлі, Юрівки, що складає 25% від всього дорослого населення сільради, і дозволяє робити висновки про загальну думку громади.

Результат 98% громадян висловили бачення входження свого села до сільської громади, а 2% підтримали приєднання до міста.

Тобто в загальному, громада дану ініціативу не підтримала.

Чому так? В кожного своє бачення і думка. Серед найпопулярніших – плачевний стан сільської медицини, яка знаходиться під керівництвом міста, побоювання за то, що селяни не зможуть відстояти свої земельні та інші права, сумний досвід рядянського укрупнення колгоспів, коли замість економічного процвітання наставало гальмування розвитку господарства.

Так чи інакше децентралізація дійде до свого логічного кінця, так як це відбулося в ряді прогресивних країн Європи. Там є позитив, є супер дороги, розвинута соціальна інфраструктура, майже в кожному селі є виробництво. Хочеться, щоб і ми так зажили…

Дані опитування з підписами громадян будуть передані до Житомирської ОДА для врахування думки жителів громади. Та чи почують думку простих людей?»

Схоже, що ні. Принаймні на особистій сторінці губернатора Житомирщини Віталія Бунечка у мережі Фейсбук 11 січня з’явилася наступна інформація:

«Значної уваги потребує процес доопрацювання проєктної моделі Перспективного плану формування ОТГ.

За участі заступниці голови ОДА Наталії Остапченко, голови облради Володимир Ширма, народних депутатів України від Житомирської області та представників від Асоціації міст України та Офісу місцевого самоврядування прийнято всі рекомендації та зауваження щодо формування громад у області.

Згідно концепції державної політики щодо децентралізації визначаються такі недоліки діючих громад: подрібненість територіальних громад, неефективні вже сформовані мережі надання публічних послуг та дотаційність і залежність від Держбюджету.

Наразі тривають консультації з Міністерством розвитку громад та територій України. Також в обласній раді продовжують надавати допомогу з цього питання, як представники органів місцевого самоврядування в області».

Та найголовніше, що нібито прозвучало на цій нараді (представників Малина та Чоповицької ОТГ, до речі, на неї запрошено не було) — це ідея об’єднати вже створені ОТГ. Наприклад, Іршанську та Новоборівську — до Хорошева, Потіївську та Вишевицьку громади — до Радомишля, Чоповицьку — до Малина…

Отакої! Виходить, дарма, що об’єднання в ОТГ справа, як переконували нас іще донедавна, нібито добровільна — насправді за нас з вами є кому думати і вже подумали?

А поки цей матеріал готувався до друку, з’явилася ще одна інформація: «До голосування у Верховній Раді готовий законопроект, необхідний для завершення формування спроможних громад і районів». Про це повідомив сайт Децентралізація.

15 січня 2020 року, — йдеться на ньому, — Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підтримав Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №2653 від 20.12.2019 і рекомендував парламенту прийняти його в першому читанні.

Цей проект закону вводить поняття адміністративного центру територіальної громади та території територіальної громади.

Крім того, законопроект пропонує до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України уповноважити Кабінет Міністрів України визначати адміністративні центри та території територіальних громад, а також подавати до Верховної Ради України проекти законодавчих актів щодо утворення і ліквідації районів.

«Це маленький, але дуже змістовний законопроект, без якого неможливо продовжувати децентралізацію. Реалізація закладених в ньому положень дозволить провести у 2020 році місцеві вибори на новій територіальній основі громад і районів», — прокоментував законопроект Віталій Безгін, народний депутат, голова підкомітету з питань адмінтерустрою Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

«Прийняття цього законопроекту дасть можливість Уряду прийняти необхідні рішення по затвердженню адміністративно-територіального устрою на рівні громад і районів. Крім того, він дозволить нам вирішити нагальну сьогодні проблему тих районів, а їх вже біля 30, які повністю покриті об’єднаними громадам. В цих районах функціонують районна адміністрація, районна рада, які фактично не мають повноваження, але мають фінансуватися», — прокоментував В’ячеслав Негода, заступник Міністра розвитку громад та територій.

А напередодні відбулася «продуктивна нарада» у Києві, як повідомив у Фейсбуці голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко. Розмова йшла і про Перспективний план.

«Завершуємо робочий день продуктивною нарадою під головуванням Олексій Гончарук – Прем’єр-міністр України, за участі народних депутатів, першого заступника Міністра розвитку громад та територій України Dmytro Zhyvytskyy та заступника Мінрегіону Вячеслав Негода.

Головними темами вечірньої розмови стали: підвищення економічного розвитку регіону, раціональний розподіл субвенції на соціально-економічний розвиток, підвищення соціальних стандартів до відповідного європейського рівня, ефективне використання коштів ДФРР та завершення процесу децентралізації з поданням готової проєктної моделі Перспективного плану Житомирської області…»

Чи є в цій проєктній моделі Перспективного плану Житомирщини Малинський район?

Буде! — прокоментувала на своїй сторінці в Фейсбук наш народний депутат Тетяна Грищенко. Дослівно:

«За ініціативи моєго колеги Богдан Кицак відбулася зустріч депутатів з міжфракційного об’єднання «Житомирщина» із Олексій Гончарук – Прем’єр-міністр України та керівництвом області.Основне питання: подальший розвиток регіону та перебіг реформи децентралізації.

З моєї ініціативи в перспективному плані реформування адміністративного устрою будуть максимально враховані побажання самих громад стосовно об’єднання.Малинський район має залишитись, як адміністративно-територіальна одиниця.Ініціатива була підтримана всіма депутатами. Таким чином, на майбутній карті області Малинський район буде п’ятим (з чим щиро вітаю мешканців рідної Малинщини)! Реформа децентралізації, на моє глибоке переконання, є однією з ключових. Саме потужні громади – це фундамент тієї України, яку ми всі хочемо бачити».

Поки що ось так.