— Ви чули, що весною можуть закрити нашу стоматполіклініку? — запитувала літня жіночка іншу в маршрутці, що прямувала з фабрики до вокзалу.

— А хіба сьогодні можна чомусь дивуватись? Хто і коли в нашій країні нарешті вже почне думати про простих людей? Усе реформують, обіцяють, а люди ледь зводять кінці з кінцями…

Чим живе сьогодні насправді комунальне некомерційне підприємство «Малинська міська стоматологічна поліклініка» і що на нього чекає з нового року в розмові з журналістом «Соборної площі» поділився головний лікар цієї медустанови Сергій Капустін:

— Нині в штаті закладу працюють 30 чоловік, 13 з яких — лікарі-хірурги-стоматологи, 10 — середній молодший персонал, решта — обслуговуючий. У минулому році послугами лікарні скористалися трохи більше 39 тисяч пацієнтів, із початку нинішнього — більше 34 тисяч, причому не лише Малинщини, а й сусідніх Радомишльського та Народицького районів. У нас належні санітарно-гігієнічні умови, які постійно контролюють фахівці санепідемстанції. Сумніваюсь, що у восьми приватних лікарів, котрі сьогодні працюють у Малині, так само дотримуються відповідних правил і норм.

Фінансуємось ми за рахунок медичної субвенції. В рік оплата комунальних послуг та витрати на заробітну плату обходяться приблизно в 3 мільйони гривень. Знаю точно, що до квітня наступного року субвенція буде стовідсотково.

Одначе чому стоматологія у наших можновладців-реформаторів відповідно до Закону України про надання медпослуг потрапила до червоного списку — не розумію. Національна служба здоров’я, відповідно до прогнозів столичних урядовців-реформаторів, надаватиме лише екстрену медичну невідкладну допомогу. Як усе це відбуватиметься, чіткого механізму немає. Зі службою слід буде укладати договір, головною умовою якого буде надання платних послуг (не більше 20%). З Нового року субвенція на стоматологію також значно «уріжеться». Як будемо виживати, хто і за які гроші лікуватиме зуби — не можу навіть прогнозувати. Але сьогодні достеменно можу стверджувати єдине: у разі втілення таких ідей в життя, не виключено, що на базі подібних закладів виникне потреба створювати приватні, які б надавали медичні послуги за значно дешевшими цінами, ніж уже існуючі приватні стоматполіклініки.

На такі непопулярні кроки, до речі, вже пішли деякі головлікарі в області, де діють стоматкабінети при лікарнях. Їх уже закрили, а посади стоматологів — скоротили.

Не виключено, що й ми будемо змушені переходити на ринкові відносини у наданні послуг — невідкладне видалення зуба, приміром, обходитиметься приблизно у 170 гривень, платне буде й зубопротезування…

Страждають від суцільних скорочень через так звану оптимізацію галузі і в обласному стоматооб’єднанні, сусідньому Коростені, де залишилось лише декілька лікарів-стоматологів у лікарні.

— Чи зможете гідно конкурувати з приватними стоматлікарнями Малина? Як справи з обладнанням?

— Жодної конкуренції я не бачу. Як кажуть у народі, на кожний товар є свій покупець. Єдине, в чому програє наша лікарня, то це в тому, що маємо дещо застаріле медичне обладнання. Скажімо, з останніх придбань маємо установку «Сатва» вітчизняного виробництва, датовану ще 2007 роком, маємо потребу й у заміні автоклаву для стерилізації матеріалів, не завадили б і жарові шафи для сухої стерилізації стоматологічного інструментарію… Усім необхідним іншим інструментом і обладнанням більш-менш забезпечені. Відповідні листи-клопотання адресував на ім’я міського голови…

Стосовно «плюсів», то у нас укомплектовані штати, є на прийомі з лікарем медсестра, котра робить усі необхідні медичні процедури, що значно полегшує роботу лікаря. А у приватних клініках, скажімо, часто на медсестрах чомусь економлять.

— Отож, у наступний рік дивитесь із оптимізмом?

— Намагаємось. До квітня наступного року, як уже сказав, фінансування буде, хоч і в значно меншому обсязі, а там буде видно. Словом, панікувати й навіювати собі сумні думки не раджу нікому.

Тим часом

Наостанній сесії міської ради, що відбулась 20 грудня, із додаткової субвенції, що надійшла у місто, 345 тис. грн. було спрямовано на зарплату та 9,5 тис. грн., відповідно до діючої Програми розвитку охорони здоров’я, — на технічне обстеження будівлі стоматполіклініки та інші господарські потреби.

Також на сесії, продовжуючи медичну тематику, був також озвучений лист 120 жителів мікрорайону паперовиків  у якому висловлювалась стурбованість стосовно ймовірного закриття (скорочення) стоматкабінету.

Міський голова Олексій Шостак пообіцяв детально розібратись у ситуації й прикласти максимум зусиль для того, щоб лікар-стома-

толог і надалі приймав малинчан у цьому мікрорайоні з Нового року.

Богдан ЛІСОВСЬКИЙ.