Cірий грудневий ранок. Похмурі люди кутаються у темну одіж і ховаються до затишного салону маршрутки «Малин-Київ». До відправлення — хвилин десять. У салоні поки напівпорожньо. Переді мною сидять поряд дві жінки: старша і молодша. Здається, мама і її вже доросла донька.

— Ма, уявляєш, приходжу на роботу зранку, а у кожного на столі невелика пляшка шампанського і конвертик зі стрічкою — запрошення від керівництва на корпоратив із приводу третьої річниці компанії, — з непідробним захопленням згадує дівчина деталі не такого вже й далекого офісного ранку.

— Невже сам директор кожному презент підготував? — недовірливо перепитує мати.

— Ну, звісно, ні, — чує у відповідь. — Цим у нас займається хеппі-менеджер — людина, що створює настрій у компанії. Вона знає, коли у кого день народження, організовує корпоративи, збирає ідеї співробітників щодо поліпшення атмосфери у колективі. Радиться про це з директором. Хеппі-менеджер, мам, відноситься до відділу ейчарів…

— Кого-кого? — у голосі матері чутно нотки якоїсь безпорадності.

— Ну ейчари (HR-менеджер. HR розшифровується як humanre- sourses, «людські ресурси» — прим. ред.). — Служба по роботі з персоналом.

— Це як кадровик?

— Десь так. Але у нашій компанії ейчари — це цілий відділ, а не одна людина. Вони займаються підбором персоналу, оформленням на роботу, навчанням, моніторять сайти з працевлаштування. Компанія  як-не-як має 150 працівників.

…Зашумів двигун, маршрутка рушила до столиці. Стихла й «кадрова» розмова. А мені згадалося, як у «АТБ» Малина біля однієї з полиць крутилося двоє молодиків, один з яких непомітно фотографував на телефон якісь товари. Якби мені не була знайомою професія мерчандайзера, подумалось би, що це якісь злодії чи шпигуни — не менше. Проте така поведінка «шпигунів» (мерчандайзерів) у маркетах абсолютно виправдана. Адже спеціалісти цієї нової професії відповідають за просування товару в торгових точках роздрібної торгівлі.

Мерчандайзери стежать за правильною викладкою того чи іншого товару. Думаєте, товари лежать на полицях просто так, безсистемно? Ні! Компанії, які прагнуть не лише наповнити маркети своєю продукцією, а й хочуть «припросити» покупця купити саме їхній товар, неабияк зацікавлені у роботі мерчандайзерів. Тож між маркетами і компанією-виробником спочатку укладаються угоди про співпрацю щодо розміщення товарів на певних полицях у певному об’ємі. На яких умовах діє така угода — справа інша. Але саме мерчандайзер перевіряє, наскільки маркет дотримується цієї угоди. Та хто ж любить перевіряючих? Зрозуміло, отож, що керуючі магазинами зазвичай насторожено ставляться до таких спостерігачів. Буває, навіть забороняють фотозйом-ку. Але у останніх свої завдання…

За добу мерчандайзер має пройти певний маршрут і побувати не в одному маркеті. У Малині, проте, така професія непоширена, чого не скажеш про столицю. Велике місто — більші можливості щодо працевлаштування, більше вакансій.

Якщо відкрити один із найпопулярніших сайтів України щодо пошуку роботи — «Work.ua», то за останні тридцять днів у нашому місті аж… дев’ять вакансій. Три з них — це менеджери. Так-так, менеджер — нині дуже популярна професія. Навкруги, здається, одні менеджери — і працівник офісу, і продавець, і навіть працівник складу… Насправді це не зовсім вірне визначення для таких посад. Менеджер — це керівник чи управлінець, який відповідає за певну ланку роботи.

Немає у списку малинських вакансій клінінгвумен, коучера, медіа-байера, ерготерапевта чи оператора дронів, послуги яких затребувані нині в столиці. Зате вже тиждень на вхідних дверях магазину «Пан Майстер», що у центрі Малина, висить оголошення про вакансію «інженера по переміщенню вантажів». Чи то логіст потрібен цьому магазину чи вантажник — хтозна. Проте за останній тиждень оголошення так і не зникло. Отож, вакансія актуальна.

Погодьтеся, приємно, що рухаємося таки у бік прогресу, якщо інженери (а це висококваліфіковані спеціалісти) заодно можуть ще й переміщати вантажі. От тільки цікаво, а де вчать такій хитромудрій спеціальності? Навіть гугл не може второпати! Гугл не може, а магазин у Малині — шукає! Гей, хто там без роботи? Чи, може, хоче спробувати себе у новому амплуа? Може, тут чекають саме на вас?!

Вадим КРАВЧЕНКО.