Спочатку, як відомо, було слово. У нашому випадку — пост у соцмережах, відголовки якого докотилися й до редакції нашої газети. Та про все, як кажуть, по порядку.

Отож, спочатку пост, оприлюднений і проілюстрований кількома фото у фейсбучній групі «МалинчанИ» Irina Hubarets (цей і наступні дописи редакція не редагує):

«Пост про сьогоднішній шок від побаченого на так званому «Польському» кладовищі між Гамарнею і Щербатівкою – одразу перепрошую, якщо для більшості тут неактуально, але можливо, в когось там теж родичі поховані. Насильницьки вирізані абсолютно всі дерева, хай старі і хворі, але абсолютно здорові і величні сосни, навіщо??? Стоси акуратно складених колод навіюють єдину жахливу думку, що на продаж, але з кладовища? Вже ліси закінчились, рубати більше нічого?

Колоди вже оброблені і готові до вивезення , але могили понівечені, хто це буде прибирати? Наруга над померлими страшна, осягнути будь-яку логіку такого благоустрою я не в силі…

PS Підбиваючи підсумки адекватних і не дуже коментарів під цим постом, хочу наголосити, що єдиною метою було привернути увагу родичів, щоб поприбирати могили до свят після такого варварства».

Увагу авторці таки вдалося привернути, про що засвідчили численні звернення до редакції нашої газети. Та про них трохи нижче, а поки що ось лиш один, вміщений під тим самим постом у Фейсбуці, саме від родичів, чию увагу авторка, за її словами, намагалася привернути в першу чергу:

«Виталий Матусевич

Ці дерева тре було зрізати вже давно, бо висохлі, через захворювання, після сильного вітру впали та понівечили пам’ ятники, на фото побитий пам’ят-ник мого діда. От тільки в нас все робиться вже тоді коли дерева впавши наробили збитків. Оскільки послуги арбаристів, людей, що акуратно зрізають частинами зверху до низу аварійні дерева, не по кишені сільській громаді, що має займатися благоустроєм кладовища, то дерева валили і прибирали вальщики з лісництва, а також розчистили територію кладовища від решти потенційно небезпечних для пам’ятників дерев. А ви тут хай підняли замість того, щоб сказати дякую тим, хто прибрав дерева… А пам’ятник діду весною відновимо з родичами. А от подумайте, що може бути на старому малинському кладовищі після буревію?! А у Дідківського одна відповідь – нема грошей…».

Зрештою, сама авторка посту згодом додала:

«Мій допис у Фейсбук удостоївся цілої (!) статті на Polissya.Today. Звідки аж така увага до моєї персональної позиції, прямо розібрали на цитати, значить, проблема існує і когось дуже зачепило. А було б цікаво дізнатися більше про «власні джерела» і про «обізнаних», бо саме такі формулювання використовують, коли стаття замовна (а це ж не так), або коли цитують секретні джерела (а вони ж, звичайно, є). В такому разі було б чудово, якби працівники поважної редакції не просто переписували мій текст зі своїми оціночними судженнями, що і як обговорювати в соцмережах (бо для цього вони й створені), а показали приклад «розслідування нахабної діяльності місцевих ділків», бо саме це є справжня робота якісного журналіста, чи не так?»

Після дзвінків, які пролунали з цього приводу й у редакції нашої газети, ми вирішили таки провести «розслідування нахабної діяльності місцевих ділків».

— Нас є в чому звинувачувати, але до вирубування дерев на кладовищі поблизу Щербатівки ми не маємо жодного відношення, — такою була відповідь лісівників обох державних лісгоспів.

Тоді за коментарем ми звернулись до Слобідського сільського голови Миколи Єщенка. Ось його коментар:

— Зрізання сухих аварійних дерев на кладовищах поблизу Щербатівки і Слобідки відбувається з нашого відома. Перед тим, як розпочати ці роботи, депутати сільради провели опитування людей, і вони дали на це згоду. Адже впродовж декількох років поспіль до сільради надходили письмові та усні прохання обрізати високі й сухі сосни, що не раз після негоди ламались, пошкоджуючи могили, які рідним доводилося ремонтували за власний кошт… Лише в минулому році таких випадків фіксували близько п’яти.

Роботи здійснює нині ТОВ «Біотерм» із с. Вишевич Радомишльського району. Всі вони виконуються безкоштовно. Відповідно до договору, роботи вони розпочали 15 жовтня нинішнього року, а закінчити мають у червні наступного. Адже у Слобідці після обстеження членами постійно діючої комісії сільради було вирішено зрізати до 300 дерев, що можуть спричинити руйнування могил та пам’ятників земляків, а в Щербатівці — 220. Деякі з цих дерев уже не придатні до використання, адже їх вік перевищує допустимі норми, а тому ми вирішили їх віддати представникам цього підприємства в рахунок зробленого.

Всі дії сільради прописані в рішенні її виконкому від 1 жовтня 2019 року. Акт обстеження кладовищ датований 4 жовтня, а надали дозвіл на зрізання дерев на кладовищах — 8 жовтня нинішнього року.

Запевняю, ми діємо лише в інтересах наших жителів, котрі дали згоду на зрізання дерев, що загрожують руйнуванню та нищенню могил їх рідних…