На сьогодні однією з найобговорюваніших тем, як у колі бізнес-середовища, так і серед громадськості, є зміни з нового року щодо застосуванні РРО.

За детальнішою інформацією ми звернулися безпосередньо до начальника Малинського управління Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області Олександра М’ясковського.

— Олександре Станіславовичу, для початку розкажіть детальніше, що ж воно таке — програмні реєстратори розрахункових операцій (РРО), введення яких з нового року спричинило хвилю невдоволень з боку малого бізнесу?

— Відповідно до законів України №128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» та №129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» запроваджуються нові правила застосування РРО. Ці Закони відкривають можливість використовувати замість традиційних РРО спеціальні програми, призначені для реєстрації розрахункових операцій — програмні РРО. Таку програму можна буде встановити на будь-який «гаджет» (комп’ютер, планшет), у тому числі й на смартфон.

— Скільки коштуватиме придбання такої програми?

— Програма абсолютно безкоштовна. Більше того, безкоштовна не тільки програма, але й її скачування, сервісне обслуговування та технічна підтримка. Це — нові можливості для бізнесу: замість традиційних касових апаратів — безкоштовна програма Державної податкової служби, яка є простішою у використанні, зручнішою, швидшою і, ще раз наголошую, — безкоштовною. Тепер для бізнесу немає необхідності в отриманні еквайрингових послуг, послуг центрів сервісного обслуговування, укладання договорів і т.д.

Тобто будь-який продавець зможе завантажити з сайту податкового органу програмне рішення, встановити його на свій власний «гаджет», перетворивши його таким чином у касовий апарат.

— Коли конкретно почнеться застосовування програмних РРО, одразу з 1 січня?

— Процес застосування програмних РРО здійснюватиметься поетапно. Державна податкова служба надасть можливість здійснити тестування такої безкоштовної програми усім бажаючим вже з 1 січня наступного року. Триватиме воно до 19 квітня 2020-го — для виявлення недоліків, надання пропозицій та зауважень. А, починаючи з 19 квітня, вже можна використовувати програмні РРО.

— Для кого конкретно і в які терміни застосовування РРО є обов’язковим?

— З 19 квітня 2020 року РРО та/або програмні РРО зобов’язані застосовувати фізичні особи-підприємці (далі — ФОП), котрі є платниками єдиного податку другої-четвертої груп й які надають платні послуги у сфері охорони здоров’я.

З 1 жовтня 2020 року застосування РРО стане обов’язковим і для ФОП, платників єдиного податку другої, третьої та четвертої груп, які здійснюють: реалізацію товарів (надання послуг) через мережу інтернет; реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння; роздрібну торгівлю уживаними товарами в магазинах; діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування; діяльність туристичних агентств, туристичних операторів; діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення; реалізацію текстилю (окрім реалізації за готівкові кошти на ринках); реалізацію деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

А з 1 січня 2021 року застосування РРО стане обов’язковим для усіх ФОП-платників єдиного податку незалежно від видів діяльності, крім першої групи.

Крім того, з 1 січня 2021 року річний ліміт доходу платників єдиного податку другої групи підвищується з 1,5 млн. грн. до 2,5 млн. грн.

Також важливим нововведенням, що запроваджує Закон №128, є так званий «кешбек», який запрацює з 1 жовтня 2020 року.

— Розкажіть детальніше, що це за механізм — «кешбек» та для кого він?

— Поняття «кешбек» означає повернення готівки. В розумінні новоприйнятих законів про РРО механізм «кешбек» передбачає, що споживач, який здійснив покупку та отримав чек, має можливість перевірити його. Якщо він не фіскалізований — подати скаргу та повернути 100% вартості придбаних товарів (після запуску кешбеку — 01.10.2020).

На практиці це виглядатиме так: купуєте товар чи отримуєте послугу на суму, яка перевищує 850 грн., перевіряєте чек на сайті. Коли інформація про чек відсутня — подаєте скаргу через Електронний кабінет. Якщо чек не був фіскалізований, ДПС проводить перевірку. Якщо виявлене порушення, то продавець сплачує штраф, із суми якого покупцю виплачують кешбек — 100% вартості товару.

— Які фінансові санкції передбачені законодавством за порушення норм застосування РРО?

— До суб’єктів господарювання будуть застосовуватись наступні фінансові санкції: до 1 жовтня 2020 року: 10% вартості товару, проданого з порушеннями (вчинене вперше); 50% вартості товару, проданого з порушеннями (за кожне наступне порушення); після 1 жовтня 2020 року: 100% вартості товару, проданого з порушеннями (вчинене вперше); 150% вартості товару, проданого з порушеннями (за кожне наступне).

До порушень відносяться не тільки непроведення розрахункових операцій з використанням РРО, програмних РРО з фіскальним режимом роботи, а й проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), невидача відповідного розрахункового документа.

— Якщо покупець перерахував кошти продавцю через банківську установу, чи необхідно за новими правилами застосовувати РРО?

— Якщо розрахунки за придбаний товар (послугу) проводяться у безготівковій формі без застосування платіжних карток і кошти перераховуються з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця, така операція не потребує застосування РРО.

Ще раз хочу зазначити: нові закони мають на меті захистити права споживачів та сумлінних суб’єктів господарювання, вивести із тіні непрозорі сектори економіки.

Введення нових правил застосування РРО не створює додаткового тиску на бізнес.

Крім того, запровадження новітніх РРО буде максимально комфортним для бізнесу — платникам надається достатньо часу, аби підготуватися до таких змін.

Нагадаємо, підприємці виступали проти введення касових апаратів і просили президента заветувати закон «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», вийшовши нещодавно на масові акції протесту. Одначе…

Податківці нагадали розміри податків, які сплачуватимуть фізичні особи-підприємці у 2020 році

Інформація оприлюднена на сайті Державної податкової служби України 16 грудня.

Нагадаємо, президент підписав Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», який передбачає збільшення мінімальної заробітної плати упродовж року, а отже — й розміру податків.

Мінімальна заробітна плата з 1 січня 2020 року становитиме 4723 грн. на місяць. Відтак розміри податків, які сплачуватимуть фізичні особи-підприємці у 2020 році такі: