— Ви подивіться як за три роки вилюдніли наші Чоповичі, — гомоніли на зупинці жіночки. — Та Миколайович у нас справжній господар, відсиджуватись у теплих кабінетах не дасть нікому. Он, гляньте, яку дорогу зробили від Чопович до «варшавки» через Йосипівку. Такої давно тут не було. А коли ви світло бачили на наших вулицях? А тепер є… І центр селища як змінився, ремонт у лікарні роблять, спортивні майданчики поставили

У робочому кабінеті 43-річного голови Чоповицької ОТГ Михайла Філоненка не застав.

— Шукайте його біля лікарні чи на вулицях селища, де міняють освітлення, кладуть плитку на тротуарах, він у нас все любить тримати під контролем, — зауважили в селищній раді.

Заклопотаного голову єдиної ОТГ на Малинщині дійсно застав на будівництві.

Там і відбулася наша розмова.

— Михайле Миколайовичу, коли створювалась очолювана вами ОТГ, багато хто в кулуарах перешіптувався, мовляв, з цього нічого не вийде, й існуватиме громада від Куті до Різдва… Але ви впевнено розвиваєтесь, працюєте, покращуєте добробут селян…

— Наша громада, нагадаю, утворилась у грудні 2016 року. До її складу увійшли 14 населених пунктів Чоповицької селищної, Барвінківської, Йосипівської та Шевченківської сільрад. Чисельність громади на сьогодні — майже 4800 жителів. Бюджет — 35 мільйонів гривень. Тобто громада, як кажуть, спроможна.

— Кажуть, нині є ще бажаючі приєднатись до вашої ОТГ…

— Так. Згоду про приєднання до нашої громади вже дали жителі Головківської сільради. Маю надію, що незабаром до нас ще долучаться й Владівська, Ксаверівська та Скуратівські громади…

— Свою роботу будуєте, чув, на трьох основних китах?

—Так (посміхається). В пріоритеті якісні медична допомога, освіта та благоустрій.

Приємно, що за кількістю підписаних декларацій із сімейними лікарями тримаємо перше місце в області. Причому 4931 декларацію з нашими медиками підписали не лише жителі Чопович, а й Владівської, Скуратівської, Ксаверівської, Устинівської та Луківської сільрад.

З вересня минулого року ми створили Чоповицький Центр первинної медико-санітарної допомоги. Маємо чотири сімейних лікаря. Нині працюємо над поліпшенням матеріально-технічної бази. Робимо ремонт приміщення на суму більш як півмільйона гривень. Замінили вже на нові металопластикові вікна, двері. Діятиме 12 годин на добу впродовж усього тижня й стаціонар на 10 ліжкомісць. Щоб поліпшити якість надання медичних послуг населенню, до кінця нинішнього року закупимо ще аналізатори крові, сечі та інше лабораторне обладнання. На ці цілі спрямували теж 100 тисяч гривень із бюджету громади. У рамках Державної програми підтримки сільської медицини у 2020 році Чоповицька ОТГ внесена до переліку громад області, які отримають спецавтомобіль, аби ефективно й вчасно надавати медичні послуги нашим людям.

— Багато уваги й зусиль, сказали приділяєте й освітній галузі…

— Без особливого ставлення до цієї сфери, вкладання в неї грошей і створення сучасного освітнього простору, вважаю, не можна далі рухатись. У громаді функціонують Чоповицький ліцей, де навчається 320 учнів, дитсадок «Краплинка», де виховується 65 діток. У Йосипівському НВК знання здобувають 65 учнів, а в тамтешньому садочку — 25 діток.

З початку створення ОТГ у Йосипівці замінили в школі на нові енергозберігаючі вікна, двері, на що було спрямовано близько одного мільйона гривень. Для підвозу дітей придбали автобус, а також п’ять комплектів мультимедійного обладнання для закладів освіти.

На умовах співфінансування придбали автобус і для потреб Чоповицького ліцею. У нинішньому році закупили в два навчальних заклади й нові меблі в класні кімнати. Торік у ліцеї модернізували три навчальні кабінети — фізики, біології, географії. Придбали й новий боксерський ринг для секції боксу. Цього року закупили й встановили комплекс вуличних тренажерів. Також вдалося зберегти на базі ліцею клас автосправи для старшокласників. З цією метою придбали автомобіль «Шкода Фабія» 2008 року випуску. Нині в ліцеї триває ремонт внутрішніх туалетів.

Упродовж 2018-2019 років за кошти місцевого бюджету придбали й 30 путівок для оздоровлення дітей. Наступного плануємо вдічі більше…

— Знаю, є черга в місцевий садочок? Як вирішуватимете цю проблему?

— Так, сьогодні 30 дошкільнят перебуває в черзі, щоб потрапити до садочка. Та вихід із ситуації вже  знайшли: хочемо реалізувати проект з реконструкції незавершеного будівництва, загальна  вартість  якого — близько 14 млн. грн. Садочок розміститься в одному з недобудованих двоповерхових приміщень навпроти ліцею, і буде розрахований на сто місць. Реалізовуватимемо цей задум у рамках коштів Державного фонду регіонального розвитку.

— Благоустрою, бачу, приділяєте чи не найбільше часу та уваги?

— Це логічно. Кожен, хто тут живе чи приїжджає до Чоповичів, повинен відчувати себе комфортно й зручно. А тому з перших місяців на посаді почав реконструкцію вуличного освітлення з використанням сучасних ЛЕД-технологій. Протягом 2017 року реконструйовано 23 кілометри вуличного освітлення, у 2018-му роботи продовжено. У березні нинішнього року «засвітились» частково й Липляни, Барвінки… Загалом — близько 30 кілометрів сільських вулиць громади, на що затратили 4 млн. грн.

Зона особливої уваги — стан доріг. Провели капітальний ремонт дорожнього покриття на вулиці Лесі Українки. У минулому році зробили середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення протяжністю 7,5 кілометра «Київ — Ковель — Ягодин — Чоповичі» через Йосипівку (вул. Кантемирівська), що обійшлося в більш як 17 млн. грн.  За рахунок коштів Державного дорожнього фонду постійно проводяться поточні ремонти доріг із твердим покриттям. На це витратили більше 5 млн. грн. Також підсипаємо й грейдеруємо грунтові дороги.

Завершуємо реконструкцію автобусної зупинки в центрі Чопович. На завершальному етапі реалізація проекту з капітального ремонту тротуарів на вулиці Соборній також у центрі селища. Його вартість — близько 2,6 млн. грн. У рамках цього проекту відновимо й викладемо сучасною бруківкою більше кілометра пішохідних доріжок, упорядкуємо й паркову зону. В перспективі плануємо встановити й пам’ятний знак князю Чопу.

На постійному контролі й благоустрій кладовищ.

З метою попередження правопорушень та злочинів на території населених пунктів громади встановлено камери відеоспостереження.

На стадії розробки Генеральний план всіх населених пунктів громади та план зонування територій загальною вартістю 1,8 млн грн. Маємо й власний план стратегічного розвитку ОТГ до 2027 року.

— Не оминаєте й питань культури та спорту?

— Розумію, що культура — це джерело духовності української нації. Осучаснювати роботу закладів культури розпочали зі створення двох комунальних закладів: «Чоповицька публічна бібліотека» та «Центр культури і дозвілля».

Розробили проект на капітальний ремонт Чоповицького «вогника» культури загальною вартістю 3,5 млн. грн. У 2018-2019 роках вже реконструювали систему опалення, на що виділили близько 120 тис. грн.

На території громади діють і дві громадські організації — футбольний клуб «Сокіл» та «Центр самореалізації «Добра справа», який очолює наш земляк із Чопович лікар Михайло Фещенко. Саме завдяки його активній позиції у нинішньому році було виграно грант програми «Активні громадяни» Британської ради в Україні на 14,5 тис. грн. У рамках її реалізації придбали три байдарки для розвитку та активного відпочинку земляків. Плануємо в перспективі розвивати й «зелений» туризм…

Підтримуємо й місцеву футбольну команду «Сокіл». Торік відремонтували стадіон у Барвінках.

Маємо тепер і свою символіку — герб і прапор, які розкривають реальну та легендарну історію Чопович.

А ще — створили комунальну установу «Центр соціальних послуг», десять працівників якої обслуговують сто літніх, одиноких, непрацездатних громадян. Всім соцпрацівникам придбали велосипеди.

У рамках Державної програми Кабміну в минулому році для потреб людей із обмеженими можливостяминам передали комфортабельний автобус. Впроваджуємо, отож, послугу «Соціальне таксі».

— А інвестицій багато вдалося залучити?

— Намагаємось іти назустріч підприємствам і їхнім керівникам, котрі працюють на території ОТГ, забезпечуючи сприятливий інвестиційний клімат. Яскравим підтвердженням моїх слів стало розширення існуючого виробництва ТОВ «Фабрика натуральної косметики «Ельфа» та реєстрація ряду нових товариств, що значно сприяє економічному розвитку громади в майбутньому.

— Щоб реалізувати всі задуми й плани потрібна допомога й надійні люди за спиною. Хто допомагає втілювати в життя всі плани й кому дякуєте за співпрацю?

—Звісно, один у полі не воїн. Значна частина того, що нині маємо в громаді — це заслуга моєї команди. Тож дякую усім депутатам громади, а також народним обранцям різних рівнів, членам виконкому, жителям села, приватним підприємцям, керівникам підприємств, що працюють на території громади. Адже ми всі працюємо на спільний результат — всебічний розвиток громади.

— Що побажаєте напередодні свята колегам?

—У першу чергу — міцного здоров’я, мудрості у прийнятті важливих рішень, реалізації успішних і корисних проектів на території громад, і менше скептицизму, а більше втілення в життя добрих справ. Бо тут — наше коріння, живуть наші батьки, рідні, діти, й перед ними потрібно буде колись звітувати.

Інтерв’ю вів

Богдан ЛІСОВСЬКИЙ.

Фото автора.