У Малині запрацювало Агентство нерухомості «Аннастейшен». Який спектр послуг воно надає, чим вирізняться з-поміж інших? На ці та інші запитання відповідає його генеральний директор Людмила Володимирівна Бучинська.

— Людмило Володимирівно, отже, які саме послуги надає Ваша агенція?

— Якщо коротко, то це: безкоштовні оголошення відносно продажу та оренди житла; презентація нерухомості та реклама (каталог нерухомості); проведення оцінки; всі види послуг БТІ (технічні паспорти, акти, довідки); кваліфікована передпродажна підготовка; допомога в оформленні договорів купівлі-продажу, міни, дарування, оренди, оформленні спадщини; оформлення землі у власність або оренду і т.д.

— Давайте детальніше зупинимось спочатку на інформаційних послугах. Що вони передбачають?

— Надання клієнту інформації про всі можливі пропозиції на ринку нерухомості. А також — показ об’єктів, домовленість із нотаріусом, надання транспорту і приміщення для переговорів. У спектрі наших послуг — і консультації (знання всіх юридичних, технічних і економічних тонкощів, пов’язаних із об’єктами нерухомості, і надання клієнтам відповідних консультацій), і посередницькі операції, і торговельна діяльність.

— Найважливіше, що очікують від хорошого ріелтора, — це, на скільки розумію, перевірка всіх документів на квартиру, яку клієнт збирається купити…

— Авжеж. Але важливо, щоб він знав, у чому саме потрібно перевіряти квартиру, де потрібно шукати ризики, а де вони малоймовірні. Так ось наш ріелтор самостійно і юридично грамотно оформляє угоду, веде всі папери, отримує всі довідки. А також консультує свого клієнта в питаннях законодавства і вирішує питання, які виникають з нерухомістю.

Перевіривши безпеку квартири для покупця і розповівши йому про те, що, де і як буде оформлятися, які при цьому можливі нюанси, ріелтор розповість продавцеві й про переваги та недоліки квартири, про те, що робить її дорожчою, а що знижує ціну.

Ми завжди будемо працювати на репутацію свого агентства або на свою репутацію, а не на кількість угод та відсотків. У зв’язку з цим ніяких зловживань, наприклад, різних змов із продавцем, можна не боятися.

— Важко не погодитися: продати і купити нерухомість — це складний і дорогий товар.

— Отож. Тим дивніше, що часом до нього ставляться, як до продажу старого чайника на ОЛХ. Відтак я спробую переконати вас, чому вдатися до допомоги ріелтора вигідніше, ніж кидатися в море продажу/покупки нерухомості самостійно.

— Спробуйте!

— Якщо кількома словами, то хороший агент заощадить вам більше, ніж складе його винагорода.

— Чому?

— Тому, що, по-перше, це — економія часу. Люди, які цінують свій час, давно зрозуміли, що делегування — чарівна штука. Можна самому ремонтувати машину, але більшість із нас їде в автосервіс. Тому що у майстрів цей процес на потоці. Щоб укласти угоду з нерухомістю, потрібно переварити безліч інформації, і все одно наробите помилок. Такий досвід вам навряд чи стане в нагоді, та й забудеться, якщо ви тільки не купуєте квартири щороку. Ріелтор, отож, заощадить вам не години або дні, а тижні вільного часу, який ви витратите на продуктивну роботу і сім’ю.

По-друге, це — захист ваших інтересів. Входити в угоду без ріелтора — це як входити в судовий процес без юриста. Можна, але не варто. Навіть якщо ви знаходите варіант самі, на іншій стороні все одно зубасті агенти. Вони користуватимуться вашою необізнаністю і маніпулюватимуть. Ваші інтереси, отож, також повинні бути захищені.

Третя перевага — холодний розрахунок. У агента немає особистої прихильності до квартири. Це важливо при оцінці. Неадекватна ціна на старті призводить до того, що об’єкт «зависає» на рік і більше. Це стає важливим і коли справа доходить до реальних покупців. Продавцю дуже легко виявити свою нужду і піти на зайві поступки. Коли агенти з двох сторін — це вже Чужий проти Хижака. Ваш агент повинен бути хорошим парламентером і діяти на контрагентів як удав на кролика.

Ще одна перевага — вигідна подача. Ріелтори знають, що подобається покупцям. Вони розуміють, як підготувати квартиру до продажу, на чому акцентувати увагу в рекламі. Десь досить якісних фотографій. Але частіше потрібно розчищати житло від мотлоху, робити дрібний ремонт, а ще приводити в порядок документи, придумувати для покупців приємні бонуси.

Знову ж таки — це цінна інформація. Агенти вигідні серйозним покупцям, тому що володіють інформацією. Фахівці знають, які квартири тимчасово зняті з продажу, але ще продаються. Які квартири тільки збираються виставити. Щоб зважитися на покупку квартири, недостатньо подивитися фотографії в інтернеті.

— Вже майже переконали: з ріелтором і справді економніше…

— Проте це ще не все. Є ще таке поняття як ув’язка декількох об’єктів в одну угоду. Іншими словами, агенти необхідні, коли є зустрічна купівля і необхідно правильно організувати ланцюжок угод. Ви продаєте квартиру і одночасно купуєте, а ваші продавці купують щось іще, а ще їм схвалюють іпотеку й якусь хитру субсидію або маткапітал, і тільки тоді все відбудеться. Звичайно, всі хочуть продати і купити за живі гроші і без ланцюжків, але на практиці таке буває нечасто.

Отож, ще одна перевага купівлі-продажу з ріелтором це — ваші здорові нерви. Адже ріелтор служить модератором угоди і психотерапевтом для всіх сторін. Добре, коли в угоді трохи учасників і всі вони адекватні, сумісні люди. А якщо ні? Часто продавець і покупець готові задушити один одного за показання лічильників. Природно, спілкування через агента згладжує протиріччя і в кінцевому підсумку дозволяє укласти вигідну угоду.

Є й ще одна перевага — так званий дистанційний продаж. Іншими словами, вам вигідний агент, якщо ви самі в продаваній квартирі не живете, і вона знаходиться не в сусідньому будинку. Деякі квартири витримують по 30-40 показів, перш ніж їх куплять. Хорошому ж агенту можна віддати ключі і тільки приймати щотижневий звіт. Зайве говорити, що іногороднім продавцям реалізувати квартиру, приміром, в Києві без агента нереально. Добре знаючий місто і ринок ріелтор необхідний і покупцеві, особливо якщо він хоче підшукати щось особливе.

Ну й про найголовніше — безпеку. Агент, звичайно, не може розвідати про квартиру і продавців абсолютно все. Історія старих об’єктів йде в глибину століть. А персональні дані абияк, але все ж захищені у нас відповідним законом. Однак агент знає, де шукати проблеми і від основних ризиків у 99% випадків вбереже. І якщо підозри виникнуть, залучить фахівців, які копнуть глибше.

— Але ж сьогодні стільки агенцій, і, на жаль, шахраї бувають і серед ріелторів… Як не помилитись тут?

— У разі вибору агентства нерухомості не поспішайте укладати договір. Почитайте відгуки в Інтернеті, знайдіть сайт, вивчіть контактну інформацію. Якщо вибираєте з декількох агентств, обійдіть усі, обговоріть умови роботи і вартість послуг у кожному. Не забувайте, робота всіх агентств коштує приблизно однаково, і якщо десь розцінки набагато дешевші, то, швидше за все, це виверт, щоб здобути вас, а в подальшому вам все одно доведеться доплачувати.

Один із вивертів — вам можуть в більш-менш обов’язковому порядку запропонувати оплатити якісь «додаткові витрати», наприклад, за прискорену реєстрацію або збір документів.

Порада тут може бути одна: обговоріть заздалегідь усі додаткові витрати, які можуть виникнути в процесі покупки або продажу нерухомості. Крім перерахованих, це може бути платна реклама вашої квартири в ЗМІ, послуги банку, в якому будуть зберігатися гроші, складання договору купівлі-продажу і т. д.

Ще один важливий пункт контролю — ріелтор протилежної сторони угоди. Якщо ваші інтереси представляють професіонали —вони будуть взаємодіяти без вашої участі. Якщо ви все робите самостійно — будьте обережні, не забувайте, що ця людина представляє інтереси тільки свого клієнта і свої. В такому випадку також не зайве пошукати інформацію про агентство в Інтернеті, адже цим людям вам доведеться довіряти, а при покупці у них квар-тири як мінімум вносити аванс.

Ще б звернула вашу увагу на такий момент як підготовка до опе-рації купівлі-продажу. Після обговорення з ріелтором його роботи візьміть проект договору додому, щоб у спокійній обстановці почитати папери, покажіть знайомому юристу незрозумілі пункти. Звичайно, виправляти договір за вашим бажанням навряд чи будуть, але пояснити незрозумілі моменти зобов’язані.

Особливу увагу зверніть і на термін, на який укладається договір — він не повинен бути занадто великим. При купівлі або продажу цей термін становить у середньому близько двох місяців, при альтернативній операції — три-чотири місяці. Якщо ви купуєте квартиру, в договорі обов’язково повинні бути відображені ваші вимоги до нерухомості, що купується; якщо продаєте — ціна, нижче за яку квартира не може бути продана. Також з’ясуйте, чи повернуть вам передоплату в повному розмірі, якщо на якомусь етапі ви відмовитеся, з тих чи інших причин, від послуг агентства.

Попросіть ріелтора докладно інформувати вас про всі етапи його роботи, щоб бути в курсі того, що відбувається. Якщо ви продаєте квартиру, дізнайтеся, в яких ЗМІ будуть опубліковані оголошення про продаж. Так ви зможете контролювати, що інформація по квартирі вірна і ціна відповідає обговорюваній раніше або що оголошення більше не виходить, коли домовленості по квартирі вже досягнуті, а аванс внесений.

Іноді ріелтор завищує ціну квартири в оголошенні, щоб у подальшому була можливість для торгу, однак, цей момент, безумовно, також повинен бути обговорений заздалегідь. Що стосується самого торгу, то робити це в обов’язковому порядку ваш ріелтор не повинен, однак обумовити з ним це ви можете.

Доповідати вам про кожен свій крок ріелтор теж не повинен, але бути завжди в зоні доступу на телефоні — не тільки хороший тон, а й ознака професіоналізму. Що ж стосується зобов’язань, то інформувати вас фахівець має.

Що стосується особистої присутності ріелтора на кожному перегляді, то це предмет усної домовленості і особистих інтересів сторін. Їздити з вами на всі об’єкти він не зобов’язаний.

Безпосередньо на оглядинах документи на квартиру господарі або їх представники показувати вам не повинні, а ось під час внесення авансу — зобов’язані. Напередодні, під час огляду, будьте уважні до адреси квартири, запам’ятайте її, а краще — запишіть. Ніяких розбіжностей між корпусом будинку або номером квартири і даними оригінальних документів на обране житло бути не повинно (вам можуть показати квартиру поверхом вище або нижче), це привід надалі визнати угоду нікчемною.

Перед підписанням документів про аванс уважно з ними ознайомтеся, перевірте, чи є у агентства довіреність від продавця квар-тири на прийняття від вас грошей. І не вносьте ніяких передоплат, поки не побачите оригінали правовстановлюючих документів на квартиру!

Ріелтор не обмежується отриманням даних про житло лише в Бюро технічної інвентаризації (БТІ), як багатьом здається. Необхідна ще і перевірка правомочності документів по квартирах (будинках), які беруть участь в угоді  — це, в ідеалі, і перегляд попередніх нотаріальних угод, якщо квартира після приватизації вже хоч раз продавалася. Потрібна перевірка і нотаріально оглянутих довіреностей (при їх наявності в угоді). Також ріелтор перевіряє дані ЖЕКів, Укртелекому і т.д по цих об’єктах.

— Людмило Володимирівно, а Ви самі як ставитесь до конкурентів? У Малині вони є?

— Я не вважаю їх конкурентами, вони є нашими партнерами.

В Малині є багато агентств нерухомості, відтак ми плануємо трохи упорядкувати цей ринок, щоб клієнти мали змогу швидко продати чи швидко купити нерухомість і при цьому бути впевненими, що їх не обмануть і не кинуть напризволяще із їхніми проблемами.

— І наостанок, де шукати Вашу агенцію?

— В ТЦ «Замок Володарів», вулиця Грушевського, 12, 2 поверх, офіс 204а.

Друкується на правах реклами