— Ви чули, щось горіло cьогодні вночі в лікарні? — говорила літня жінка до іншої пасажирки маршрутки, що прямувала з Лісної до центру міста.

— Донька там працює, то два слова сказала тільки, ніби з підвалу загорілось і що людей довелось евакуйовувати…

Вранці середи з запитаннями, що насправді трапилось у лікарні, схвильовані малинчани телефонували й до редакції газети. Наш журналіст вирішив на місці переконатися й перевірити всі факти.

Відразу, коли заходиш у приміщення лікарні, в повітрі вчувається їдкий запах диму. Середній і молодший персонал закладу перешіптується між собою, хитаючи головами: «Це — жах! Хто тепер і, головне, коли все це ліквідує?», але з журналістами спілкуватися медики не бажають. Інша справа — пацієнти.

— Ви он зайдіть у мою, дев’яту, палату, — запрошує, накульгуючи, літня пацієнтка хірургічного відділення. — Там усю картину побачите відразу. Це — страшно… Всі вікна, ліжка, постіль, підлога — в чорній сажі, сморід від гарі в палаті — жахливий…

Внаслідок пожежі найбільше постраждали  гінекологічне, терапевтичне та хірургічне відділення.

— Я такого, скільки працюю в лікарні, не бачила, — каже одна з медсестер, просячи не називати її прізвища. — За лічені хвилини, а це, вважай, була ніч, все у відділенні миттєво окутало димом — ніби туманом… Добре, що черговий лікар вчасно відчув неладне і всі, хто був на зміні, спрацювали чітко, вивели людей із палат у безпечніше місце, бо була б біда… Чому це сталося й чи можна було запобігти? Можна! Якби «верхівка» нашої лікарні не нараховувала собі захмарні зарплати і премії, а відповідно дбала ще й про безпеку та комфорт пацієнтів, як, наприклад, у сусідньому Коростені. Та, схоже, ми вже не дочекаємось таких благ із нинішньою реформою…

Коли, хоч і не одразу, потрапив до хірургічного відділення, в очі  кинувся брудний від кіптяви коридор і затоптана білими слідами підлога. В палатах, із яких евакуювали пацієнтів іще вранці, було також багато бруду — сажа на ліжках, тумбочках, умивальниках… У постраждалому внаслідок пожежі крилі лікарні станом на 10.30 ранку минулої середи були відсутні вода, світло, не працював і стаціонарний телефонний зв’язок.

У кабінеті головного лікаря, куди прийшов за коментарем, саме відбувалася оперативна нарада за участю міського голови Олексія Шостака, керівництва медустанови та комунальних служб. Проте колишній головлікар Валентина Швидун, яка, схоже, ще й досі керує лікарнею, навідріз відмовилася щось пояснювати: «Ніяких коментарів, нічого не треба!», а заступник міського голови Леся Сніцаренко без слів закрила переді мною двері.

Натомість вдалося поспілкуватися з завідуючим хірургічним відділенням лікарні Анатолієм Гаманюком, котрий не приховував свого гніву:

— Я тут уже 24 роки, проте за весь цей час із міського бюджету на потреби лікарні виділялись копійки. Все, що зараз у нашому відділенні є — вікна, ремонти, обладнання, це лиш завдяки нашій особистій співпраці зі спонсорами, депутатами різних рівнів, керівниками ряду підприємств міста… А щодо причин того, що сталося цієї ночі, ви краще запитайте у нашого електрика, він вам розкаже стільки, аби вистачило місця в газеті… Цікавить єдине: скільки ще може тривати таке ставлення до медицини і її фінансування? Водночас боюсь навіть уявити, що могло б бути цієї ночі, якби наші медсестри розгубились і не вивели вчасно 17 пацієнтів, переважно післяопераційних, наголошу, хворих, із відділення…

— У палатах і коридорах стояв дим заввишки півтора-два метри, — додає лікар-хірург Антон Гончарук. — Пожежа «паралізувала»  роботу й операційного блоку, тож хворого, котрому сьогодні слід було зробити планову операцію, змушені були відправити додому. А взагалі до кінця цього тижня у нас було заплановано здійснити до десяти операцій. Тепер слід домовлятись із колегами з Радомишля чи Коростеня, аби прийняли наших ургентних хворих, бо ми не знаємо, коли і хто ліквідовуватиме наслідки цієї пожежі. Та й для початку слід прочистити повністю вентиляційні канали (шахти), з яких валив дим, а вже потім приступати до прибирання в палатах, заміни проводки тощо…

Начальник пожежної частини Малина Євгеній Возний у розмові з журналістом повідомив наступне:

— Виклик на пожежу до лікарні надійшов до нас о 3.49 ночі. О 3.50 на місце події виїхало два пожежних автомобілі. На місці вже рятувальники встановили, що з підвального приміщення йде густий дим, де зайнялось чотири побутових холодильники й швидко піднімається до верхніх поверхів. Із одного крила лікарні евакуювали 131 людину, спочатку — до приймального відділення, а пізніше — до інфекційного та травматологічного. Повністю пожежу було ліквідовано о 4 годині 25 хвилин. На щастя, в результаті її ніхто не постраждав, а от холодильники згоріли повністю. Від більшої біди врятували кваліфіковані дії медперсоналу лікарні, який оперативно вивів людей із палат і почав разом із рятувальниками відкривати вікна для провітрювання.

Малинський міський голова Олексій Шостак згодом так прокоментував ситуацію, що склалась:

— Сталася пожежа, відразу на місці проведено нараду, збитки підраховуються. Її результати ліквідовуватимемо власними силами. Відповідні комунальні служби вже отримали завдання. Додаткові кошти з бюджету не потрібні. Панікувати не варто, з усім справимося швидко й професійно…

P.S. За офіційною версією, причиною загорання став порив двох водопровідних  труб у підвалі, що, в свою чергу, призвело до короткого замикання електропроводки.

Богдан ЛІСОВСЬКИЙ.

Мера запрошують відвідати поліклініку

Таке «запрошення» з яскравими ілюстраціями з’явилося цього тижня в Фейсбуці, який наш міський голова обрав для спілкування з малинчанами.

«Шановний пане мер, — ідеться, зокрема, в цьому зверненні (далі цитуємо), — запрошуємо відвідати Вас поліклініку, а саме перев’язочний кабінет. І звернути Вашу увагу на аварійний кабінет, в якому повинна бути чистота та стерильність, а не відпавша плитка на стінках та підлозі.

На днях ледь не сталася трагедія: шматок плитки із штукатуркою ледь не впали на пацієнта, що лежав на кушетці. Наші звертання до нашого керівництва ніхто не чує, кажуть — шукайте спонсора, грошей нема.

То це, вибачте, що — нам додому потрібно чи для людей, а може, навчите, як шукати того спонсора?

Колектив хірургічно-травматологічної служби поліклініки звертається до Вас посприяти якнайшвидше вирішити це питання».

Якою буде реакція мера на це звернення, і чи буде взагалі, обов’язково поінформуємо.