«Житомиргаз» нарешті надав роз’яснення щодо техобслуговування газових мереж. Проте так і не зазначив конкретно назви організацій, які мають право перевіряти роботу газових приладів та димвентканалів

Дискусії малинчан щодо сумнівних візитів так званих представників «Житомироблбезпеки», які за 85 гривень змушують господарів перевірити димвентканали, не стихають. «Лохотрон?.. Хто дасть відповідь?» — питають малинчани, проте донедавна ніяких роз’яснень з цього приводу ні місцеві, ні обласні постачальники газу не давали. Соцмережі ж буквально вибухнули:

Олена Андреєва: «Шановні Малинчани! Сьогодні, вчора, кілька днів по Малину, району ходять так звані представники Житомироблбезпеки (такої організації юридично не існує…), перевіряють димвентканали за ціною 85 грн., ми платимо їм за акт. Чи знає про ці перевірки місцева влада, яка повинна бути проінформована, та дати населенню відповідні роз’яснення… Чи ці перевірки в черговий раз видурюють гроші з кожного?..»

Vlad Kovalenko: «Ті, що зараз шастають по Малину, звичайні шахраї. Пошук по коду, який вказаний на печатці в посвідченні — 39478396, результатів не дав. Гоніть їх в три шиї або викликайте поліцію. Вчора в мене був, жалкую, що 102 не набрав. Але бачу, що вони дуже вільно почувають себе в місті і районі, тож видно поліція в долі, не інакше…»

Микола Поліновський: «Вчора люди даже визивали поліцію. Якщо коротко, то якійсь відокремлений підрозділ, але цікаво те, що код ЄРДПО на печатці не відповідає назві організації, яка видала Посвідчення цим покемонам. Так що, з одного боку, це не злочинці, з іншого чергова схема газівників по розводу на бабло населення…»

Liliya Kamayeva: «До нас приходив такий перевіряючий, без зубів і з жахливим перегаром. Нічого не дивився, ні лічильник, ні витяжку. Відразу повідомив, що треба 85 грн. йому сплатити. Сказала йому, що проплачу через банк, і він пішов… Без грошей моїх».

Одним словом, пускати чи ні цих перевіряючих, платити чи ні — люди вирішували і продовжують вирішувати на свій розсуд.

Одначе, цього понеділка, 4 листопада, у мережі Фейсбук на офіційній сторінці АТ «Житомиргаз» таки з’явився коротенький допис та інтерв’ю, дане обласному телеканалу СК1 Катериною Латій, фахівцем зі зв’язків із громадськістю та пресою АТ «Житомиргаз»:

«Відсутність регулярного технічного обслуговування внутрішньобудинкової системи, — дізнаємося з цього посту очевидне, — може призвести до погіршення її технічного стану, а також можливого виникнення аварійних ситуацій. Хто повинен подбати про безпеку кожної сім’ї та кожного будинку?».

На це питання  представник газопостачальної компанії дає досить розлогу десятихвилинну чи то відповідь, чи то розповідь, суть якої зводиться до наступного: минулого року втратив чинність законодавчий акт державної холдингової компанії «Укргаз», за яким АТ «Житомиргаз» раніше здійснювало планове технічне обслуговування. Це коли газівник раз на три-п’ять років заходив до помешкання, обстежував стан газових приладів, а також наявність тяги у димових та вентиляційних каналах. Зараз зміни та нововведення у законодавстві регламентують проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем як ринкову послугу. Тобто кожен балансоутримувач (ЖЕК, ОСББ — будь-яка форма управління) повинен обрати підрядника, які має відповідні дозволи на здійснення таких робіт, як технічне обслуговування газових мереж. Для «Житомиргазу» вже не закладено у тарифі частку на проведення таких робіт, як це було раніше. Тому «Житомиргаз» не може безкоштовно проводити ці роботи. Він стає нарівні з іншими підрядними організаціями, з якими можна укласти договір на проведення цих важливих робіт.

Хоча, як і раніше, АТ «Житомиргаз» надає послугу з аварійного обстеження будинків. Дотепер діє номер 104, на який надходять заявки про витоки газу. На такі виклики виїжджає бригада аварійно-диспетчерської служби. Але про якісь масштабні роботи не можна говорити.

Газівники  наголошують: «Система газопостачання мусить технічно обслуговуватися постійно, регулярно. Повинні проводитися обстеження на наявність витоків. Система газопостачання — це ж живий організм, яка постійний час функціонує і дихає буквально газом…».

Далі, проте, цікавіше:

«Навіть елементарні речі: заміна прокладок, перевірка кранів, стиків, з’єднань на предмет витоку і навіть пофарбування цих труб — це має здійснюватися, я рахую, менеджерами, тобто тими людьми, (наприклад, головою ОСББ), яких обрали керівниками, менеджерами цих будинків». І нема чого їм відхрещуватися, «про те що вони не є балансоутримувачами, адже міська рада не передала ці газові мережі у власність цих будинків. У оператора ГРМ по всій України вони також на балансі ніколи не були». Отакої!

Ну, а техобслуговування як вид робіт — «це було наше обов’язкове питання безпеки. Зараз ми цього робити не можемо».

Проте хтось же це може робити? Хто ж? Відповідь наступна:

«АТ «Житомиргаз» теж є на ринку цих послуг, ми також проводимо технічне обслуговування і графік складається. Що робиться і за чим. Перевірка димвентканалів також є ринковою послугою, АТ «Житмиргаз» не зобов’язане це робити, тим паче прочистку. Це роблять окремі підрядні організації, які потім по результату обстеження таких перевірок чи прочищення димових та вентиляційних каналів надають певний документ. Це акт про проведення таких робіт, в якому зазначено, наприклад, що така перевірка проведена, прочищені димові та вентиляційні канали чи ні, чи не допустили…».

І насамкінець в ефірі прозвучало оптимістичне: «Тому технічному обслуговуванню бути!».

Бути чи не бути і як з цим бути — питання, судячи з останніх рухів газівників по Малину, залишається відкритим. Може, все ж правоохоронці дадуть відповідь, чи не є ті, хто ходить по домівках малинчан, шахраями?

А у тих же соціальних мережах час від часу виникають нові запитання:  «Доброго дня. Будь ласка, дайте номер телефону майстра з ремонту газових котлів!..», або: «SOS! Допоможіть!.. Потрібен номер майстра,  який розуміється на котлах «Проскурів»…

І малинчани доброзичливо відгукуються, надають не лише номери, а й імена майстрів. Швидко, безплатно, як то кажуть, на правах реклами.

А от на сайті АТ «Житомиргазу» в розділі «Ваша безпека» (сторінка «Перелік організацій, які можуть перевіряти димоходи та вентканали») читаємо: «На жаль, у цьому розділі ще немає публікацій».

Публікацій, як бачимо, немає, а перевірки у Малині тривають… З посвідченнями, актами, рахунками. Але ж це — ринкова послуга. І поки чіткого механізму, хто конкретно і як її здійснює, як бачимо, немає — кожен питання безпеки вирішує для себе сам — як може.

Денис КРАВЕЦЬ