Спочатку трохи офіціозу. Декілька тижнів тому міська рада офіційно і не без пафосу повідомила: «Дві одиниці спецтехніки придбано за кошти міського бюджету для прибирання міста та парків. Учора вона працювала у тестовому режимі (на знімку). А сьогодні вже її вже задіяли у прибиранні центральної вулиці Грушевського від сміття та опалого листя. Один такий пилосос буде допомагати комунальникам КП «Малин», інший — «Екоресурсу». Таким чином, собівартість затрат буде знижено, а комунальників вивільнено для виконання інших робіт».

Як наяву працює ця диво-техніка, малинчани могли спостерігати протягом кількох днів під час прибирання вулиці Грушевського: людина однією рукою тягнула вуличного «пилососа», іншою — керувала ним. Це все одно, що господиня однією рукою ковзає по підлозі шваброю, а в іншій тримає повне відро з водою. Зручно? Багато помиєте?

Тепер щодо собівартості. Зрозуміло, що пилосос працює не від сонячної енергії, а на паливі, яке треба купити і яким заправити. І яке недешеве. Плюс придбати мішки для сміття.

Ще питання: а скільки часу те листя перегнивати буде — у мішках?

Такі пилососи, безперечно, підходять для невеликих площ, газонів у домогосподарствах. Але «для прибирання міста та парків», явно, замалі за потужностями і незручні. Схожа техніка працює й у інших містах, але вона в порівнянні з малинською, як «слон і Моська»: автоматизована і потужніша, на чотирьох колесах, і ніхто її за собою не тягає.

Наш кореспондент поспостерігав зранку буднього дня, хто і як прибирає центр Малина. Приміром, сміттєвоз «Екоресурсу» об’їжджав приватні торговельні точки. Водій сидів за кермом, прибиральник у зеленому жилеті вантажив мішки та коробки зі сміттям до машини. За лічені хвилини техніка «зелених» об’їхала чималу територію.

У той же час по вулиці Кривенчука стояв старенький «ГАЗ», біля якого працював один (!) комунальник у червоному жилеті — з «Благоустрою». Його знаряддями праці були совкова лопата та циліндрична ємність, яка формою все ж нагадувала відро. Чоловік згрібав листя лопатою у відро, потім витрушував все до кузову. Слід сказати, працював старанно, проте… Хіба у «вік пилососів» все має бути так архаїчно? Чи на нові пилососи для листя у міській раді гроші є, а на нові відра — не знаходиться?

Ще на один момент хотілося б звернути увагу. У центрі міста — чимало урн для сміття. Одні — металеві, прикріплені наглухо до стовпів. Інші — бетонні, тяжкі. Жодна не оснащена одноразовими пакетами для сміття. Люди в жилетах їх частенько очищають, проте ви бачили, як це робиться? Якщо не бачили — подивіться. І тоді факт осучаснення та полегшення — придбання «садових пилососів» — швидше за все, викличе у вас аж ніяк не захоплення, а прямо протилежні емоції.

Далі буде?

   Віктор ТАРАСЕНКО