До редакції минулого понеділка зателефонували стурбовані жителі с. Пиріжок і озвучили проблему, яка їх хвилює. Останні декілька тижнів їх спокійне й розплановане до хвилинки життя, стверджували, перетворилося на справжнє пекло й нервування. Дискомфорт селянам спричинила нібито раптова поява в селі на вулиці Соборній двох кошар із коровами та биками, що випасаються на полях, а утримуються просто неба в обгороджених кошарах, що займають площу приблизно в кілька десятків сотих.

А у підтвердження їх слів уже наступного дня в розпорядженні редакції була скарга, адресована на ім’я Пиріжківського сільського голови Ігоря Ярмоченка й підписана ще 15 жовтня десятьма жителями села. Ось про що в ній, зокрема, йдеться:

«Ми, власники земельних ділянок, що знаходяться в кінці вулиці Соборної, звертаємося до Вас із проханням захистити наші майнові інтереси від власників худоби, що знаходиться на утриманні на одній із огороджених ділянок у кінці села. Протягом жовтня 2019 року худоба систематично заходила на оброблені власниками ділянки і цим нанесла збитків, знищивши цьогорічний урожай овочів, фруктів та посіви озимих зернових культур. На неодноразові скарги власників цих земельних ділянок господарі худоби не реагують. Просимо Вас вжити заходів впливу на господарів із метою компенсації нанесених збитків та недопущення аналогічних ситуацій у майбутньому».

Щоб пересвідчитись у точності звернення жителів Пиріжок журналіст «Соборної площі» вирушив до села.

Яскраві промені жовтневого сонця випромінювали останнє осіннє тепло. На спокійній і тихій вуличці Рем’янівки — ні душі. Наприкінці села знайшов справді загорожу, де, видно, утримується худоба. Інша кошара розташована за декілька сотень метрів (на фото зліва). А на полі поблизу траси Київ — Ковель випасалось стадо бичків скороспілої м’ясної Абердино-Ангуської породи (на фото справа), що походить із Шотландії і поширена в Англії, Новій Зеландії, Австралії та США. Випас худоби здійснюється начебто на землях, що перебувають в обробітку ПОСП «Малинівське».

Пиріжківський сільський голова Ігор Ярмоченко так прокоментував ситуацію, що склалась:

— До виконкому сільради справді звернулись селяни зі скаргою на те, що стада корів і биків потолочили їхні городи, завдавши чималих збитків. Тому це питання ще 10 жовтня ми виносили й на розгляд членів виконкому сільради, а я, реагуючи на скарги людей, 17 жовтня направив офіційний лист на ім’я начальника Малинського відділення поліції. Людей і мене, як керівника громади, турбує те, що ця худоба в селі з’явилась самовільно, без жодних погоджень, обговорень. Належить вона нібито ТОВ «Городок Агро», що орендують на території нашої та сусідніх сільрад землі. Жодних дозвільних документів цього сільськогосподарського підприємства я не бачив, дозволів на господарську діяльність ми їм також не давали. Звідки вони й хто, що планують робити — нам не відомо. Тому під час зібрання з односельцями я висловився про те, щоб їхньої худоби в селі не було взагалі. В селі живуть люди, діти, а ми не знаємо, чи має ця худоба санітарні паспорти, лабораторні дослідження. А це — хвороби, небезпека для жителів, а тим більше вони спричиняють дискомфорт і шкоду. Тому ми й вирішили цю ситуацію врегулювати у правовому полі, щоб вона не переросла в більш вагомий суспільний спротив.

Заступник начальника Малинського відділення поліції Олексій Ковальов підтвердив, що дійсно заява керівника цієї громади зареєстрована й нині за всіма фактами в ній проводяться перевірки й слідчі дії.

Тим часом пенсіонер Василь Тарасенко, котрий також постраждав внаслідок самовільного випасу худоби, розповів:

— Тижнів зо два тому на моїй присадибній ділянці «погуляли» чи то корови чи бички: з’їли до 20 качанів капусти, витоптали часник… Не треба мені ніяких компенсацій, я хочу, щоб вони забрали звідси свою худобу взагалі!

Жителька Пиріжок Євгенія Олексієнко не йме віри, яка користь селу і людям від такого сусідства.

— У селі цілий гвалт, коли вулицею женуть оці отари корів і биків, — твердить бабуся. — Я маю сім правнуків, тому боюся за їх безпеку та й самій страшнувато. Нехай заганяють їх у ліс і там випасають, де ніхто нічого не бачить, і вони не завдаватимуть шкоди людській городині. Навіщо вони тут у селі? Я — проти…

У відділі агропромислового розвитку Малинської РДА повідомили, що це ТОВ зареєстроване в Малині. Займаються вирощуванням ВРХ (корови, бики, барани), а також землеробством, обробляючи 1,5 тис. гектарів землі, яку орендують у жителів Пиріжківської, Головківської та Слобідської сільрад.

Керівник ТОВ «Городок Агро» Олексій Лузан визнав, що справді худоба завдала людям збитків. Вони звертались і до нього, щоб їх компенсували. Одначе…

— Ця ситуація виникла з подачі сільського голови, — вважає Олексій Лузан. — А сталось так тому, що ми за оренду невитребуваних земельних паїв людям сплачуємо офіційно 12 відсотків. Ці кошти спрямовуємо до Пиріжківської сільради, а її голова селянам з них віддає чомусь лише половину… Вночі хтось спеціально зламав кошару й випустив худобу на людські городи. Хоча через годину худобу вже зловили й загнали на місце, але вона встигла наробити глуму на деяких присадибних ділянках селян. До нас звернулися 3-4 людей про те, що їм корови пошкодили десь приблизно 200-300 кілограмів капусти. Вони забажали, щоб ми їм компенсували збитки товаром. Капусту вже віддали. Ще стільки ж людей пожалілись на те, що їм потолочили зерно. Ці збитки збіжжям також плануємо «закрити» до кінця цього тижня.

Селян і власника ТОВ можна по-своєму зрозуміти. У кожного з них своя правда. Але остаточну крапку в цій справі мають усе ж поставити компетентні органи.

Богдан ЛІСОВСЬКИЙ.