20 представників об’єднаних громад Житомирської та Запорізької областей минулого тижня вивчали досвід поводження зі сміттям на території Вінницької області.

Знайомство з кращими практиками об’єднаних громад відбулося у ході навчального візиту «Механізми поводження з твердими побутовими відходами в ОТГ Вінницької області», організованого Вінницьким та Житомирським Центрами розвитку місцевого самоврядування у рамках Програми «U-LEAD з Європою».

Про мету й результати поїздки журналісту «Соборної площі» розповів секретар Малинської міської ради Олександр Гордієнко.

— У ході цього візиту впродовж двох днів ми вивчали досвід поводження з твердими побутовими відходами, механізми сортування сміття, його захоронення, а також, як організовані профільні комунгоспи, яку вони використовують техніку тощо у трьох ОТГ Вінничини — в Іллінцях, Тульчині та Калинівці. Ми побували на полігоні складування ТПВ в Тульчині, що створений за програмою DESPRO (швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні») і рекультивований за усіма стандартами охорони довкілля. В Іллінцях відвідали сміттєсортувальну станцію, оглянули майданчики зі збору сміття і вивчали, як працюють «сміттєві» маршрути. Калинівка ж була для нас цікавою тим, що тут зуміли налагодити ефективний збут вторсировини і вже навіть почали на цьому заробляти, але однією з проблем був брак робочих рук. У Іллінцях, де проживають 11-12 тис. чоловік сміттєсортувальна станція обійшлася у 12 млн. грн., а в Калинівці, де мешкають більше на десять тисяч людей, — близько 8.

— Що вас вразило під час поїздки?

— У першу чергу, те, що відвідувані нами міста мають невелику кількість жителів. Об’єми завантаження лінії за зміну — 100 метрів кубічних. Тому, щоб вона працювала на повну потужність потрібно звозити ТВП регулярно. У Калинівці, приміром, сортують сміття за шістьма фракціями — скло, папір, пластик, пивні баночки тощо. Його пресують і в результаті переробки виготовляють каналізаційні люки, тротуарну плитку. Знайшли навіть постійних покупців у Вінниці та Києві. Таким чином за квартал на смітті заробили 100 тис. грн.

— А яка ситуація зі сміттям у Малині, чи є доцільність спорудження таких сміттєпереробних станцій?

— Усе сміття, що роздільно збирають з контейнерів у місті працівники КП «Екоресурс», вивозиться на міський полігон. Там воно відсортоване потрапляє під прес, який закупило підприємство. Поки його накопичують, щоб пізніше реалізувати. Нагальної потреби встановлювати сміттєпереробну станцію нині в Малині немає, бо замалі обсяги. Та й затратна частина для роботи такого підприємства чимала, тому поки її встановлювати не потрібно.

Богдан СЛАВІНСЬКИЙ