У Малинській РДА масово пишуть заяви на звільнення, а дехто повернувся — в обхід закону і норм моралі. Принаймні так вважають юристи й деякі інші посадовці апарату райдержадміністрації

«Білий дім», виявляється, уже третій тиждень лихоманить. У минулому номері ми сповіщали про звернення першого заступника голови Малинської РДА Олексія Кучинського до губернатора та прокуратури області, а також Державного бюро розслідувань з приводу нібито незаконних дій посадовців юридичного відділу апарату райдержадміністрації. Одначе законом чи власними інтересами керується в своїх діях сам Олексій Кучинський, який після звільнення голови РДА Дмитрія Кисельчука нині виконує його обов’язки?

«Події, які розвиваються останнім часом в стінах даної державної установи (Малинської РДА — прим. ред) … викликають … значну стурбованість, оскільки першим заступником голови райдержадміністрації Кучинським О.П. грубо порушуються вимоги закону України «Про державну службу», Кодексу законів про працю, Кримінального кодексу України, інших нормативно-правових актів, своїх посадових обов’язків та перевищує службові повноваження», — так починається інший лист, направлений цими днями на адресу голови ОДА та голови обласної профспілкової організації працівників державних установ.

Нинішній розбрат у РДА, як слідує далі з листа, спровокувало нібито незаконне повернення в своє крісло керівника апарату райдержадміністрації Валентини Жури, яку розпорядженням голови Малинської РДА від 15.08 цього року було звільнено з роботи.

Ось тут трохи відступимо від теми й нагадаємо: 10 вересня Верховна Рада прийняла за основу Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» (законопроект №1066). Він вносить зміни до чотирьох законів України, що регулюють роботу державних органів і, що важливо, цей законопроект спрощує процедуру працевлаштування та звільнення державних службовців.

Досі звільнити навіть скомпрометованих держслужбовців було дуже важко: вони могли піти на лікарняний і де-факто перебувати там вічно. Саме так нібито і вчинила колишня (чи тепер уже й не колишня?) керівник апарату Малинської РДА Валентина Жура.

Одначе, якщо держслужбовець упродовж 120 днів календарного року не з’являється на роботу або 150 днів перебуває у стані непрацездатності (хворіє), керівник може його звільнити за власною ініціативою, — зазначає Андрій Заболотного, заступник голови Національного агентства України з питань державної служби.

Саме ця причина й лягла в основу розпорядження глави РДА про звільнення Жури, проти якої, подейкують відкрито до всього ще й два кримінальних провадження.

Листом від того ж 5.08. їй було направлено копію розпорядження про її звільнення та повідомлено «про необхідність прибуття до сектору з питань персоналу апарату РДА для отримання трудової книжки і ознайомлення з оригіналом розпорядження про її звільнення». Цим же листом Журу також повідомлено «про її зобов’язання передати справи і довірене у зв’язку з виконанням посадових обов’язків майно особі, уповноваженій суб’єктом призначення. У зв’язку зі звільненням та задля збереження матеріальних цінностей кабінет керівника апарату було опечатано».

«Однак, — йдеться у згаданому вище листі до обласного керівництва, — 27 серпня о 8.00 працівниками адміністрації було виявлено, що опечатані двері в кабінет №306 відчинені, а звільнена Жура без погодження голови РДА знаходиться в цьому приміщенні».

«…на якій підставі звільнена працівник перебуває в даному кабінеті… будь-які пояснення Жура надавати відмовилась… оскільки я своєю появою заважав їй працювати. Після цього поскаржилася на мої дії першому заступнику голови РДА Кучинському О.П.» — пояснює головний спеціаліст юридичного відділу апарату РДА Олександр Орлов.

Натомість Кучинський, йдеться далі в листі до голови ОДА, «будучи обізнаним.., займаючи посаду, пов’язану з виконанням організаційно-розпорядчих обов’язків, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, надаючи неправомірну вигоду та сприяючи фізичній особі Журі в доступі до службового приміщення надав мені письмове доручення, в якому вимагав надати йому до 17 години пояснення щодо ситуації…

При цьому Кучинський будь-яких дій щодо встановлення обставин проникнення сторонньої особи в опечатаний кабінет не вжив, а навпаки сприяв перебуванню Жури в кабінеті, де остання перебуває кожний день і займається підготовкою для Кучинського протизаконних доручень, якими останній «закидає» працівників апарату, які «винні» у звільненні Жури та мають свою особисту думку з даного приводу та її роботи взагалі.

Цими дорученнями вносить дезорганізацію в роботу колективу та дестабілізує роботу апарату РДА в цілому…»

Доручення ці справді дещо дивні: «До 15.00 надати: інформацію від кого, коли та у якій формі Вам стало відомо про звільнення керівника апарату райдержадміністрації з роботи…» або ж: «До 15.00 надати пояснення щодо мети вашого перебування у кабінеті звільненого… з посади голови Малинської райдержадміністрації… Які вам надавались Кисельчуком Д.В. доручення, вказівки, накази, розпорядження та розпорядчі дії в усній та письмовій формі» і т.п.

— Ми багато років уже на держслужбі, багатьох голів РДА пережили, але такого свавілля з боку перших осіб іще не було. Як і зверхності при спілкуванні, принижень, — обурені люди.

І «не для преси» додають:

— Якщо Журу було звільнено незаконно, то поновити її на роботі мав би суд. Ще й компенсацію за вимушені прогули, не кажучи про моральну шкоду, присудив би їй виплатити. Але ж до суду вона чомусь звертатись не стала. Приступити ж їй до роботи дозволило нібито розпорядження Кучинського, яким він скасував розпорядження Кисельчука про її звільнення. Якщо це підтвердиться, то на лице ще одне грубе порушення закону, адже скасувати розпорядження голови РДА може лише голова ОДА або той же суд. Натомість Кучинський ще й вилучив номенклатурну справу з кадрових розпоряджень, створивши тим самим передумови для невиконання працівником кадрової служби вимог закону щодо ознайомлення звільненого працівника з розпорядженням та вручення трудової книжки…

«Вбачається, — йдеться, отож, у зверненні до голови ОДА і голови обласної профспілки, — що Кучинський під час виконання своїх посадових обов’язків керується не публічними інтересами служби та законами України, а своїми власними інтересами… Крім непрофесійного стилю управління Кучинський зверхньо та зневажливо ставиться до працівників, провокує конфлікти між підлеглими, несправедливо оціню їх професійні дії, принижує… Зазначене створює у колективі нестерпну та нервову атмосферу, що суттєво заважає виконанню завдань…»

У зв’язку з цим обласні владу просять «вжити конкретних та вичерпних заходів щодо недопущення Кучинським дій, які дискредитують державний орган та підривають авторитет держави».

Як відреагують на це у верхах — хтозна. Минулого тижня представники ОДА вже були в Малині й розбирались з даним конфліктом. Відповідь обіцяли надати цього понеділка, затим — у середу… Тим часом, колектив лихоманить і далі, й заяви на звільнення пишуть далеко не найгірші спеціалісти.

У нас же виникає логічне запитання: хто нами керує, й якщо там, у верхах, так попирається закон, то про що ще говорити?

На чиєму боці правда й яке рішення з цього приводу приймуть в обласній адміністрації, прокуратурі та ДБР, ми обов’язково повідомимо.