Через декілька днів у 20 школах району пролунає Перший дзвінок. Як підготувались педагоги й адміністрації навчальних закладів до його старту, які нововведення на них та дітей чекають попереду наша розмова з начальником відділу освіти Малинської райдержадміністрації Віталієм Коробейником.

— Віталію Володимировичу, скільки цього навчального року сяде за шкільні парти першокласників?

— У минулому році їх було 156, а нинішнього маємо значно більшу попередню цифру — 192 дитини. Остаточні відомості матимемо вже після 5 вересня, коли будемо приймати від директорів звітну документацію.

— Як забезпечені діти й вчителі, що вчитимуться в так званій НУШ — Новій українській школі?

— Рівень забезпечення для навчання у НУШ доволі високий. НУШ, як відомо, поділяється на три складові: меблі, мультимедія та дидактичний матеріал. Ми закупили 120 парт, але, враховуючи більшу кількість діток, що йде до першого класу, ще потрібно придбати 35. На це з місцевого бюджету слід виділити близько 50 тисяч гривень. З постачальником ми домовились, а на найближчій сесії районної ради, сподіваюсь, депутати погодяться виділити нам необхідну суму. Непогана ситуація у нас і з забезпеченням мультимедія. Усі такі класи мають ноутбуки та телевізори, мультимедійні проектори тощо. Але в листах Міносвіти немає в переліку телевізорів, тому ми їх більше купувати не будемо, а 80 тисяч гривень, що вдалося зекономити, направимо на придбання планшетів. Першокласники у повній мірі забезпечені й необхідним для навчання дидактичним матеріалом.

Другокласники, що навчаються по НУШ, також мають переважну більшість підручників, за винятком декількох навчальних дисциплін. У цілому, хочу зауважити, що забезпечення навчальними посібниками дітей та вчителів нинішнього року набагато краще, аніж минулих років.

— У соцмережах, з екранів телебачення лунають дискусії та суперечки навколо шкільної форми, а саме указу про її відміну? Яка ситуація у школах Малинщини стосовно цього питання?

— У червні Президент України Володимир Зеленський скасував Указ Президента України від 12 червня 1996 року «Про шкільну форму для учнів середніх закладів освіти». Маємо відповідне розпорядження управління освіти, в якому йдеться про те, що кожен навчальний заклад до цього питання повинен підходити індивідуально. Але його слід обговорити під час засідання ради школи, куди входять батьки, представники громадськості, педагоги. Якщо, наприклад, вирішать, що елементи шкільної форми повинні бути, то вона має бути зручною, функціональною та доступною.

— З нового навчального року змінюються й форми навчання?

— Так. Заклади освіти можуть запроваджувати заочну, дистанційну та індивідуальну форми навчання. Приміром, заочна форма застосовується для учнів віком більше 14 років, що здобули початкову освіту. Такі класи можуть існувати, коли в них навчатиметься не більше 9 бажаючих. Причин для створення подібних класів є декілька — стан здоровЧя дитини, за наявності висновків ВКК тощо. Відповідно до написаної батьками заяви, дитина може навчатися й вдома. Вчителі складуть їй індивідуальний план, за яким вона навчатиметься вдома. Така форма навчання передбачає регулярну атестацію, а в разі потреби — консультацію педагогів.

— Немалу суперечку серед батьків викликав Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб», відповідно до якого прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я. Яка ситуація з цим у нас?

— Так, це дійсно дуже болюче питання для батьків. Цій темі була присвячена нещодавня колегія, де і лікарі й педагоги зійшлися на одній думці, що вакцинація – обов’язкова. Невдоволені батьки подали до суду на один із навчальних закладів, але програли, суд постановив, що діти повинні йти на навчання щепленими. Адже не варто забувати, що окрім прав у батьків і дітей є ще й обов’язки… У разі виникнення окремих ситуацій з цього приводу в школах Малинського району будемо розглядати їх індивідульно, але, звісно, в межах законодавства й індивідуально.

— Ваша думка з приводу рекомендацій Мінфіну стосовно закриття шкіл або ж скорочення вчителів…

— Такий лист Мінфіну до Кабміну був, і не один. Його суть — середня наповнюваність 10-12 класів повинна бути 20 учнів та закрити ті школи, які відвідують до 40 учнів. Такої кількості дітей у нас в районі в таких класах немає. Якщо, то їх треба звозити. Звісно, я не бачу реального механізму й доцільності цього. У нас шкільна мережа не дуже наповнена, тому, в разі втілення такого проекту в дію дітей доведеться звозити з різних шкіл. Мала кількість учнів у нас у Скуратах, Морозівці, Горині, Іванівці, Щербатівці. Місцеві бюджети також не витримають такі «реформи». Маю надію, що новий Кабінет міністрів не пристане на таку безглузду й нерозумну пропозицію й ініціативу. Її потрібно спочатку грунтовно вивчити на місцях, а тоді вже втілювати в життя.

— Як пройшла підготовка до нового навчального року? Заплановані ремонтні роботи проведені у повному обсязі?

— Хочу зазначити, що нинішнього року ремонти шкіл в основному зроблені якісно й у  потрібні строки. Цей важливий фронт робіт вдалося досягнути завдяки співпраці із сільськими радами, меценатами, розумінням і підтримкою батьківських комітетів, депутатами різних рівнів та керівництва району.

Дещо нас вибило з колії те, що нині ще тривають роботи, пов’язані з капітальним ремонтом санвузлів у Малинівському НВК та Луківській ЗОШ. На ці цілі було спрямовано півмільйона гривень, кошти прийшли із запізненням. Час пішов на виготовлення проектно-кошторисної документації. Нині роботи розпочато, закінчити які підрядчик із Малина, котрий виграв тендер, планує до 1 жовтня. Ще одна затримка виникла й у Недашківській школі. Тут ми ще з минулого року за підтримки й дієвої допомоги колишнього народного депутата України Павла Дзюблика втілюємо в життя проект із утеплення горища школи та заміни на нові, металопластикові 96 вікон. Вартість проекту — 2 млн. грн., договір підписано на 1,5 млн. грн. У наявності маємо 340 тис. грн. Затримка виникла тому, що декілька разів довелось оголошувати тендерні торги. Вже виготовили необхідну проектну документацію, роботи на початку вересня в цій школі розпочне (заміну вікон) підрядник із Житомира.  Добре, що дотримались усіх цих процедур, адже в одній із шкіл приймали й перевірку, а штрафи за недотримання певного етапу солідні — в межах 100 тис. грн.

З позитивного відзначу прекрасний ремонт спортзалів в Українківській та Луківській школах. У цих школах завдяки бажанню вчителів та підтримці шефів, сільських рад діти матимуть змогу займатися на уроках фізкультури в класних умовах.

— А яка ситуація із забезпеченням пальним, підвезенням вчителів та учнів до місць роботи та навчання?

— 11 автобусів підвозитимуть близько 200 педпрацівників. Пальне вже закупили на весь календарний рік на суму 1,5 млн. грн. У автобусі, що обслуговує вчителів у Луківському напрямку, замінили двигун, старіші автобуси в робочому стані залишили в резерві. Тому, надіюсь, особливих збоїв не буде.

— Із харчуванням дітей проблем не виникатиме?

— Це питання ми також постійно тримаємо на контролі. Нині вже провели тендер на закупівлю продуктів харчування. Відповідно до нього, постачати продукти в школи району будуть підприємства та приватні фірми з Малина та Коростеня, які здобули перемогу.

Є певні нюанси в ряді шкіл і відхилення від норми з питною водою (бакпоказники та перевищена норма заліза), але і їх, до початку нового навчального року вдасться нормалізувати.

— Дякую за розмову і — всього найкращого!

Інтерв’ю вів

Богдан ЛІСОВСЬКИЙ.