У серпні почався сезон захаращення контейнерів тими відходами, які без проблем можна було б прикопати на городах чи скинути до вигрібної ями для утворення перегною. Падалиця, бур’яни, трава… Чого тільки не несуть-везуть-тягнуть малинчани до контейнерів. До того ж — масово.

Фото таких «прикрашених» пунктів збору сміття відразу ж потрапили до мережі Інтернет. Під ними — шквал обурень. Цитуємо: «У нас свині, а не люди !Де совість?..», «Що тут скажеш: якщо людина живе в приватному будинку, а бур’яни не компостує, а виносить на смітник-значить ДЕБІЛ», «Ну викинь у гноярку, перегниє!!!». Дехто, щоправда, риторично питає: «Палити заборонено, що робить?». А ще хтось резонно зауважує: «Перед тим, як ставити контейнер, потрібно було приклеїти наліпку з правилами користування, от і все».

То чому ж, прагнучи до цивілізації, мешканці приватного сектору ведуть себе, м’яко кажучи, прямо протилежно? Адже раніше ні яблука, ні трава не були проблемою. Проблемою була утилізація тих самих ТПВ (твердих побутових відходів). А це — скло, банки з-під фарби, пластикові відходи тощо. З появою контейнерів ситуація змінилася. Влада міста однією рукою створила неабиякі зручності, а іншою — змусила за ці зручності платити. І — немало.

Так, щомісячну плату для приватного сектору за вивезення ТПВ було затверджено у розмірі 24 гривні з одного мешканця будинку. Якщо узяти, що в середньому сім’я складається з трьох осіб, то у місяць виходить 72 гривні — не так уже й мало. А якщо у родині двоє дітей, то це вже 96 гривень. У той же час мешканці багатоповерхівок платять по 18,67 грн. за одного мешканця квартири.

А тепер питання. То у кого сміття більше? У того, хто може так-сяк пофасувати сміття — щось закомпостувати у гноярку, щось спалити у грубці, а щось винести до контейнера чи у того, хто виносить чисто увесь непотріб — від папірця до яблука — до контейнера?

Ще одне. Поява контейнерів у часі майже співпала з появою та активною діяльністю інспектора з благоустрою, а зараз їх уже двоє. За спалювання бур’янів, трави, гілок власникам обійсть «світить» тепер реальна адміністративна відповідальність та штрафи. І не просто «світить», а декому вже й спустошила гаманець та зіпсувала нерви. Але якщо бур’яни можуть перегнити за рік-два, то скільки часу перегниватиме сухе гілляччя кущів, винограду, плодових дерев? І взагалі, ви уявляєте компост із сухих галузок малини? Хтось про це подумав, коли забороняв усе й усюди?

Отож, аби не гнівати владу та чесно і повністю «відпрацьовувати» щомісячну абонплату за вивезення ТПВ, малинчани почали зносити до контейнерів усе зайве…Тепер для багатьох з них тверді побутові відходи — це і сухе бадилля з картоплі, і лушпиння, і перезрілі огірки… Чого тільки тепер не підпадає під поняття ТПВ. І, головне, відслідкувати порушників — проблематично, бо інспектора біля кожного контейнера не поставиш. Отож, маємо те, що маємо. Нецивілізовану цивілізацію. Принаймні, у приватному секторі Малина так точно…

Денис КРАВЕЦЬ.