Днями Шостий апеляційний адміністративний суд залишив у силі рішення першої інстанції про скасування встановленої ціни на блакитне паливо. Йдеться про рішення Окружного адміністративного суду міста Києва, що у березні цього року визнав протиправною та нечинною постанову Кабміну №315, якою встановлювався порядок формування ціни на природний газ для потреб населення.

Як, зважаючи на рішення судів, домогтися перерахунку платежів за комунальні послуги за цей період?

—Постанова Кабміну №315 передбачала встановлення з 1 травня 2016 року єдиної ціни на газ для всіх категорій населення — 6879 гривень за тисячу кубометрів (без ПДВ), — розповідає експерт «Публічного аудиту» Тарас Галайда. — До того часу для домогосподарств, які споживали менш ніж 1200 кубометрів за опалювальний сезон, існувала соціальна норма в розмірі 3600 гривень за тисячу кубометрів. Але постанова №315 її скасувала.

Крім того, якщо до 1 травня 2016 року підприємства теплокомуненерго, які постачали населенню тепло і гарячу воду, закуповували газ у держави по 3004 гривні за кубічний метр, то опісля їм продавали блакитне паливо по 6879 гривень за тисячу кубічних метрів. Це потягнуло зростання вартості опалення та гарячої води для побутових споживачів.

— Чому суд визнав нечинною постанову №315?

— У ході судового розгляду з’ясувалося, що не було жодного економічного обгрунтування для підвищення цін на газ у 2016 році, — каже екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.

— Що означають ці судові рішення для споживачів?

О. Кучеренко:

— У них чітко прописано, що споживачі послуг мають право на здійснення перерахунку нарахованих послуг за весь час дії постанови, тобто за 2,5 року. Бо людей, по суті, ошукали. Їхнє право на компенсацію — незаперечне.

Також суди визнали несправедливим підвищення цін на газ для теплокомуненерго. Наступний крок — скасування тарифів на тепло і гарячу воду для населення за цей час.

— Можливо, мільйонам споживачів, котрі сплатили надміру за комунальні послуги, автоматично перерахують платіжки?

Т. Галайда:

— Автоматичний перерахунок може бути проведений централізовано, але для цього потрібні від-повідна постанова Кабміну, підтримка Верховної Ради та глави держави. А головне — політична воля влади.

— Але споживачі хоч завтра можуть брати рішення судів у цій справі й звертатися у свої газзбути із заявою про перерахунок, — пояснює юрист Олександр Трохимець.

— Як правильно споживачеві написати заяву про перерахунок? Чи є якийсь зразок?

О. Трохимець:

— Заяву можна подати у довільній формі. До неї варто прикріпити договір про газопостачання. Якщо його немає, то слід вказати у заяві особовий рахунок. Як доказ  — можна прикласти квитанцію про оплату за газ за будь-який період. Раджу також додати копію рішення суду до заяви або хоча б номер справи (рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/9665/16, яке підтвердив 8 липня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд).

Заяву можна зареєструвати або особисто в канцелярії, або надіслати до газзбуту рекомендованим листом.

Відповідно до закону про звернення громадян, її повинні розглянути упродовж 30 днів.

— Чи зобов’язаний газзбут сповістити споживача про своє рішення?

— Так, він має надати відповідь у письмовій формі. Якщо газовики не погодяться провести перерахунок, можна домагатися справедливості у судовому порядку.

— А суд вказав, яка ціна газу була економічно обгрунтованою в цей період?

О. Кучеренко:

— Ні. Ціна не встановлена судом. Потрібно проводити відповідну експертизу, адже від неї залежатиме вартість перерахунку. За нашими розрахунками, вартість газу в цей період була в межах 3,5- 4 тисяч гривень за тисячу кубометрів, тобто майже удвічі нижчою, ніж встановив Кабмін.

— Про які суми перерахунку може йтися?

Т. Галайда:

— Постанова №315, яку визнали нікчемною з моменту прийняття, діяла фактично два опалювальних сезони — 2016-2017 та 2017-2018 років. До ухвалення цієї постанови були 1200 пільгових кубів газу (по 3600 грн) для індивідуального опалення на сезон, тобто 2400 кубів за два сезони. Компенсація за газ має становити (6879 — 3600) х 2,4 = 7869,6 грн. на кожне домогосподарство. А щодо централізованого опалення та гарячої води — це десь приблизно 50% усіх платіжок за два сезони.

— Чи можливо повернути споживачам украдені в них кошти? Їх можуть виплатити живими грошима?

— Про це поки рано говорити. Звісно, влада затягуватиме час і всіляко ухилятиметься, аби не повертати людям кошти. Але все залежатиме від активності самих споживачів. Законні підстави вимагати від влади компенсацію люди мають. Але якщо сидіти вдома та чекати, коли тобі принесуть гроші, то навряд чи можна дочекатися.

Леся ЯСИНЧУК, «Експрес».

«Нафтогаз» знизив ціну на газ для населення на 11,7%

«Нафтогаз України» розрахував нову ціну природного газу для потреб населення та інших споживачів за ПСО, що діятиме в липні. Нова ціна визначена на рівні 4905,67 гривні за тисячу кубометрів (без урахування ПДВ та транспортних витрат), повідомляє прес-служба компанії.

Підкреслюється, що у порівнянні з червнем вартість газу зменшиться на 648 грн., або на 11,7%.

«Кінцева ціна газу в регіонах України залежить від тарифу на розподіл газу, встановленого НКРЕКП для відповідного обл- чи міськгазу. Постачальники газу зобов’язані інформувати своїх споживачів про кінцеву ціну», — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що це вже друге поспіль зниження вартості газу Нафтогазом: у червні вартість газу була знижена на 436 грн., або на 7,3% порівняно з травнем.