Партія «Слуга народу» днями оприлюднила списки своїх кандидатів, які балотуватимуться по мажоритарці. Списки викликали бурхливі обговорення, оскільки більшість кандидатів пропрезидентської сили виявилися незнайомими не тільки широкому загалу, а й навіть викликали подив у регіонах. Кілька яскравих осіб і поголовна більшість ноунейм — саме так можна описати мажоритарників партії Зеленського.

Деякі оглядачі висловлюють припущення, що в багатьох регіонах «Слуга народу» просто зливає округи під тіньових фаворитів. Наприклад, партія Президента виставила на 178 округ у Харкові кандидата Олександра Литвинова, який відзначився як організатор антиМайдану і який не має шансів виграти вибори у одіозного депутата Дмитра Добкіна, пише «Апостроф».

 

Насправді, подібна ситуація спостерігається не тільки в Харкові. Наприклад, в Житомирській області на окрузі №66 «Слуга народу» виставила безробітну, донедавна соратницю екс-регіоналів, Тетяну Грищенко, яка повинна скласти конкуренцію відомому тут політику і громадському діячеві, екс-нардепу Віталію Журавському. Коли спливла кандидатура Грищенка, місцеві ЗМІ відразу запідозрили, що насправді команда Президента дарує округ Журавському, який іще до виборів підтримував Зеленського. І ці підозри мають вагоме підгрунтя.

Ще до офіційного оголошення кандидатів «Слуги народу» в смт. Черняхів (округ №66) невідомі особи проводили опитування серед виборців, в якому Журавський фігурував як кандидат від партії Президента. І хоча представник «Слуги народу» відразу ж спростував, що партія має до цього відношення, цілком імовірно, що таким чином в Зе-команді тестували громадську думку з приводу підтримки Журавського.

Насправді підтримка «Слугою народу» кандидатури Віталія Журавського цілком пояснювана. Той активно підтримував Володимира Зеленського перед першим туром виборів, називаючи шоумена новим Рейганом. Також Журавський неодноразово публічно говорив, що голосував за Зеленського на виборах Президента. А перед другим туром, коли молодого шоумена намагалися зняти з виборів за день до голосування, Журавський став одним із небагатьох політиків, який прийшов до суду підтримати майбутнього Президента.

А вже після виборів екс-нардеп на кожному ефірі нахвалює нового Президента, покладаючи на нього великі надії.

Стрічка сина Журавського Леоніда в Facebook під час виборчої кампанії була завалена постами в підтримку Зеленського, а коли той переміг, Леонід Журавський виклав селфі з майбутнім Президентом.

Але ось біда — офіційно підтримати Журавського команда Зеленського не може. Задекларовані правила з відбору кандидатів не дозволяють брати в команду діючих політиків. Тому, як каже наше джерело в «Слузі народу», було вирішено надавати приховану підтримку справжнім кандидатам від партії Президента, тобто, негласно. Про людське око «Слуга» виставила на цих округах кандидатів без політичного досвіду і фінансування, щоб уникнути звинувачень у «зливі» округів. Не допомогло, місцеві жителі відразу запідозрили недобре, коли партія оголосила список кандидатів.

Більше того, багато в коментарях відверто висловлюються, що Тетяну Грищенко виставили, щоб переміг Журавський.

Справа в тому, що Тетяна Грищенко тільки перед другим туром виборів Президента виявилася в команді Зеленського, що називається, перефарбувавшись на ходу. Адже ще в першому вона представляла в складі окружної виборчої комісії колишнього регіонала Юрія Бойка, який висувався в Президенти від «Опозиційної платформи — За життя». На місцевих виборах 2015 року Грищенко була секретарем територіальної комісії від «Опозиційного блоку», в 2014 році була в окружкомі від «Партії Регіонів».

Більше того, як пише паблік «Політичні війни», на виборах в 2014 році, на яких в Раду по цьому ж округу балотувався Віталій Журавський, Грищенко, будучи членом ОВК за квотою «Партії Регіонів», працювала на екс-регіонала і брала у нього кошти.

Безробітна, без політичного досвіду, без партійного фінансування, шлейф «Партії Регіонів» і «Опоблоку» — це практично все, чим може похвалитися Тетяна Грищенко в боротьбі проти досвідченого політика Віталія Журавського. Місцевий портал «Інфо.Малин», аналізуючи склад кандидатів по округу 66, резюмує просто: тут реальних кандидатів два — Віталій Журавський і діючий нардеп, «нарфронтовець» Павло Дзюблик, який за 5 років назбирав таку кількість скандалів, що його антирейтинг майже досяг рівня Арсенія Яценюка. Тобто, навіть місцева, лояльна до нової влади преса, відверто не бачить Грищенко в списку фаворитів округу, що говорить багато про що.

Напевно, «Слуга народу» пішла простим шляхом. З одного боку, партія виконує всі обіцянки Зеленського з партійного будівництва, набираючи «нові обличчя». А з іншого, розуміє реалії і робить ставку на перевірених людей, які можуть без вливання грошей виграти вибори і стати опорою в новому парламенті. Так що, чекаємо Журавського в «зеленій» коаліції?

Павло ГОРІН,

журналіст, керівник аналітичної групи IMEE-analytics.