Міністерство культури України оголосило конкурс культурно-мистецьких проектів громад із населенням до 50 тисяч людей під назвою «Малі міста — великі враження». На реалізацію проектів виділено фінансову підтримку від держави у розмірі 50 млн. грн.

«Тож у невеликих громад є можливість на власній території відновити культурний об’єкт чи створити новий», — закликає до участі у конкурсі сайт Житомирської обласної державної адміністрації.

Подача проектів — не раніше 15 липня. Строк реалізації — чотири місяці. Мінімальна вартість проектів за умови фінансування за схемою 70/30 (левову частку дає держава, решта — це бюджети громади або інші джерела, не заборонені законодавством) — 130 тис. грн. Максимальна — трохи більше 7 млн. грн. Усього буде профінансовано сто проектів.

Ця інформація була досить поширена у мережі Інтернет та, сподіваємося, не оминула Малин і Малинщину. Хоча владні сайти скромно промовчали на цю тему. А от у соціальній мережі Фейсбук на сторінці «Малинчани» громадська активіста Ольга Гура таки звернулася із запитанням до користувачів: «А що Малин може запропонувати з культурно-мистецьких проектів?» та поширила посилання з офіційного сайту ОДА.

Варіантів відповідей виявилося не так уже й багато — на пальцях однієї руки порахувати. Запропоновано, зокрема, записати гімн Малина у професійній студії, розробити бренд міста із замовленням сувенірної чи поліграфічної рекламної продукції, а ще — реконструкція Палацу культури паперовиків.

Той палац і досі знаходиться на балансі паперової фабрики-Вайдманн. І просто так віддати його представникам громади, які не впроти вдихнути життя в це давно згасле «вогнище культури», власники паперової не поспішають. Про це свідчить нещодавній лист-відповідь керівнику клубу «Простір» Марії Василенко, який вона опублікувала саме під час чату-дискусії.

 

Єдиним існуючим на сьогодні рішенням долі цієї споруди є її продаж. Воно й зрозуміло, розвиток культури ніяк не перетинається з бізнес-інтересами підприємства.

Щодо торгів. Ще у 2015 році на сайті «ОLX » було розміщено оголошення про продаж цієї будівлі за 1 млн. 600 гривень (див. справа). Цією новиною з читачами поділився місцевий сайт ІнфоМалин.

Що ж, не так уже й дорого за нинішніми мірками. Ремонт споруди обійдеться в десятки разів більше. Чи не тому продається вона й досі? А головне — чи не спіткає її доля кінотеатру за таких умов?

З іншого боку, реконструкція так званого Палацу культури у чистому вигляді на культурно-мистецький проект «не тягне». А ось чому б не взяти за основу під такий проект проведення щорічного Фестивалю стародавніх металургів? Чи не організувати який інший потужний захід, приміром, для популяризації танцювальних колективів, яких теж немало у місті? Та й не слід забувати, що саме у Малині — відома капела бандуристів «Веснянка». То, може, Малин міг би стати краєм бандурного мистецтва? Та й чомусь затих рух щодо створення арт-простору по вулиці Кривенчука. В підсумку, все це однозначно підвищило б туристичну привабливість міста.

До речі, заявки до участі у конкурсі подаються до 15 травня. Тож часу на  це лишається обмаль.

І ще одна ремарка. На тому ж сайті ОДА 24 квітня розміщено наступну інформацію щодо проекту «Малі міста — великі враження». Цитуємо:

«Виконавчий директор Житомирського регіонального відділення Асоціації міст України Тетяна Кухарська розповіла, що минулого року вже реалізовували пілотний проект в рамках «Малі міста — великі враження». «Пілотний проект не був таким масштабним у фінансовому плані, проте досить успішним та результативним. Минулоріч від Житомирщини вже брали участь Андрушівка, Баранівка, Овруч, Олевськ, Коростишів, і змогли пройти зі своїми ідеями до фіналу, хоч перемогу і не здобули. Тож цього року обов’язково потрібно спробувати ще раз і подавати нові заявки», — зазначила Тетяна Кухарська».

Про Малин, як бачимо, мова не йшла. Чи використаємо свій шанс цього року?

Денис КРАВЕЦЬ.