З давніх-давен на Україні повелося, що родини мали багато дітей. Але останнім часом чи то через те, що змінюються звичаї й традиції, скрутна економічна ситуація, життєві негаразди не кожна сім’я зважиться мати двоє чи більше діток.

Родина ж Оксани та Руслана Костенків із Нових Вороб’їв зважилась народити і нині виховує восьмеро дітей.

— Як і коли ви познайомились? — запитую привітну господиню.

— Я родом із Нових Вороб’їв, чоловік — із Білорусі. За фахом я — медсестра, працювала у Писарівці, Старих та Нових Вороб’ях. 16 років тому доля звела нас із Русланом у рідному селі. Відтоді ми й разом.

— Чи важко бути мамою багатодітної родини?

— Щодня прокидаюсь о 6-ій ранку, готую сніданок, — веде далі розмову жінка. — Всі чомусь думають, що на таку велику родину варю казан борщу чи супу, а у нас навпаки — варю невеликими порціями, щоб усе було завжди свіжим. На столі у нас постійно дітям свіжі фрукти — яблука, банани. На свята з доньками, котрі мені дуже допомагають на кухні, готуємо смачні торти, іншу випічку…

— Маєте якусь улюблену страву?

— Звісно, як у кожній родині у нас є «своя» страва, яку полюбляємо понад усе. На великі свята — Великдень та Різдво готуємо бабку та голубці з картоплі. Рецепт і звичай запозичили у батьків Руслана. Готуємо й традиційні українські страви.

— Тримаєте господарство, обробляєте город?

— Раніше тримали курей, качок, поросят. Але з часом порахували, що це економічно не вигідно й важко. Нині обробляємо лише 30 соток землі, де вирощуємо усю городину для власних потреб. Зайнялись віднедавна й вирощуванням малини, порічок та смородини. Для цього відвели 20 соток землі. Посадили польський сорт малини «Зева», що родить двічі на рік, а влітку за один день з куща можна отримати до 100 кілограмів смачних і корисних ягід. Посадили й по 50 кущів червоних порічок та чорної смородини. Впродовж усього періоду ягоди прополюємо, підживлюємо, поливаємо… Вони — наші головні годувальниці, приносять від продажу непоганий прибуток.

— За щоденними турботами чи залишається у вас вільний час? Як проводите його?

— Коли діти були маленькі, було дуже важко. Адже належний догляд і виховання дітей потребують неабияких зусиль і часу. Та я завжди і в усьому відчувала чоловікову підтримку. Всі справи і проблеми (в якій же сім’ї без них?) ми завжди вирішуємо спільно. Роботу ніколи не ділимо на чоловічу й жіночу. При потребі, наприклад, Руслан може вимити після сніданку чи обіду посуд. Це і дітей неабияк стимулює до порядку.

Багато кажуть, що я не виглядаю на свій вік — молодше. І в цьому теж неабияка заслуга чоловіка, котрий часто дарує мені поїздку до салону краси. Любов і турбота з боку дітей та мого коханого чоловіка не дають мені забути про те, що я жінка. Це надихає, радує і спонукає далі жити.

— Дітям трішки даєте незалежність?

— Наші діти — слухняні, активні, розумні, працелюбні й дуже талановиті. Люблять малювати, співати, але шкода, що в школі та селі немає гуртків, де б діти могли розвивати свої таланти й уміння. Змалку наші діти привчені допомагати батькам і один одному. Старші, двоє з яких — дев’ятикласники, якщо ми не вдома, без проблем можуть випрати одяг, який молодші забруднили під час прогулянки — благо, в сім’ї є пральна машина. Дівчатка порядкують і на кухні, вчу їх готувати їсти, адже це також у житті рано чи пізно знадобиться. Привчаю, словом, їх бути самостійними, відповідальними, акуратними — змалку. Навіть найменшенькі знають, що після того, як погуляли іграшками, їх потрібно поскладати й покласти на місце, а після вулиці на поличку виставити взуття…

— Знаю, ви ще й активно відпочиваєте родиною?

— Ну а як же після важкої й виснажливої праці трішки не розслабитись і не відпочити? Ми маємо автомобіль, друзів у столиці, куди часто їздимо з дітьми порелаксувати. Мріємо також відвідати визначні місця нашої країни, але це трохи згодом.

«Без сім’ї немає щастя на землі» — твердить народна мудрість. Всі позитивні традиції й звичаї, що панують у нашій родині, хочеться щоб домінували й у інших сім’ях. Тільки тоді, коли буде взаємоповага, любов, гармонія, буде й лад у рідній хаті, селі, країні.

А ще у переддень свята — Дня матері та Дня сім’ї — хочу привітати усіх жінок-матерів і побажати їм прихильної долі, жіночого щастя, усіляких гараздів у житті. Цінуйте життя і своїх рідних, і все буде гаразд!

Богдан ЛІСОВСЬКИЙ.

Фото автора.