З давніх-давен на Україні повелося, що родини мали багато дітей. Але останнім часом чи то через те, що змінюються звичаї й традиції, скрутна економічна ситуація, життєві негаразди не кожна сім’я зважиться мати двоє чи більше діток.

Родина ж Оксани та Руслана Костенків із Нових Вороб’їв зважилась народити і нині виховує восьмеро дітей.

— Як і коли ви познайомились? — запитую привітну господиню.

— Я родом із Нових Вороб’їв, чоловік — із Білорусі. За фахом я — медсестра, працювала у Писарівці, Старих та Нових Вороб’ях. 16 років тому доля звела нас із Русланом у рідному селі. Відтоді ми й разом.

— Чи важко бути мамою багатодітної родини?

— Щодня прокидаюсь о 6-ій ранку, готую сніданок, — веде далі розмову жінка. — Всі чомусь думають, що на таку велику родину варю казан борщу чи супу, а у нас навпаки — варю невеликими порціями, щоб усе було завжди свіжим. На столі у нас постійно дітям свіжі фрукти — яблука, банани. На свята з доньками, котрі мені дуже допомагають на кухні, готуємо смачні торти, іншу випічку…

— Маєте якусь улюблену страву?

— Звісно, як у кожній родині у нас є «своя» страва, яку полюбляємо понад усе. На великі свята — Великдень та Різдво готуємо бабку та голубці з картоплі. Рецепт і звичай запозичили у батьків Руслана. Готуємо й традиційні українські страви.

— Тримаєте господарство, обробляєте город?

— Раніше тримали курей, качок, поросят. Але з часом порахували, що це економічно не вигідно й важко. Нині обробляємо лише 30 соток землі, де вирощуємо усю городину для власних потреб. Зайнялись віднедавна й вирощуванням малини, порічок та смородини. Для цього відвели 20 соток землі. Посадили польський сорт малини «Зева», що родить двічі на рік, а влітку за один день з куща можна отримати до 100 кілограмів смачних і корисних ягід. Посадили й по 50 кущів червоних порічок та чорної смородини. Впродовж усього періоду ягоди прополюємо, підживлюємо, поливаємо… Вони — наші головні годувальниці, приносять від продажу непоганий прибуток.

— За щоденними турботами чи залишається у вас вільний час? Як проводите його?

— Коли діти були маленькі, було дуже важко. Адже належний догляд і виховання дітей потребують неабияких зусиль і часу. Та я завжди і в усьому відчувала чоловікову підтримку. Всі справи і проблеми (в якій же сім’ї без них?) ми завжди вирішуємо спільно. Роботу ніколи не ділимо на чоловічу й жіночу. При потребі, наприклад, Руслан може вимити після сніданку чи обіду посуд. Це і дітей неабияк стимулює до порядку.

Багато кажуть, що я не виглядаю на свій вік — молодше. І в цьому теж неабияка заслуга чоловіка, котрий часто дарує мені поїздку до салону краси. Любов і турбота з боку дітей та мого коханого чоловіка не дають мені забути про те, що я жінка. Це надихає, радує і спонукає далі жити.

— Дітям трішки даєте незалежність?

— Наші діти — слухняні, активні, розумні, працелюбні й дуже талановиті. Люблять малювати, співати, але шкода, що в школі та селі немає гуртків, де б діти могли розвивати свої таланти й уміння. Змалку наші діти привчені допомагати батькам і один одному. Старші, двоє з яких — дев’ятикласники, якщо ми не вдома, без проблем можуть випрати одяг, який молодші забруднили під час прогулянки — благо, в сім’ї є пральна машина. Дівчатка порядкують і на кухні, вчу їх готувати їсти, адже це також у житті рано чи пізно знадобиться. Привчаю, словом, їх бути самостійними, відповідальними, акуратними — змалку. Навіть найменшенькі знають, що після того, як погуляли іграшками, їх потрібно поскладати й покласти на місце, а після вулиці на поличку виставити взуття…

— Знаю, ви ще й активно відпочиваєте родиною?

— Ну а як же після важкої й виснажливої праці трішки не розслабитись і не відпочити? Ми маємо автомобіль, друзів у столиці, куди часто їздимо з дітьми порелаксувати. Мріємо також відвідати визначні місця нашої країни, але це трохи згодом.

«Без сім’ї немає щастя на землі» — твердить народна мудрість. Всі позитивні традиції й звичаї, що панують у нашій родині, хочеться щоб домінували й у інших сім’ях. Тільки тоді, коли буде взаємоповага, любов, гармонія, буде й лад у рідній хаті, селі, країні.

А ще у переддень свята — Дня матері та Дня сім’ї — хочу привітати усіх жінок-матерів і побажати їм прихильної долі, жіночого щастя, усіляких гараздів у житті. Цінуйте життя і своїх рідних, і все буде гаразд!

Богдан ЛІСОВСЬКИЙ.

Фото автора.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, залиште комантар
Будь ласка, введіть своє ім’я тут

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.