НАК «Нафтогаз України» звернувся до уряду з проханням скасувати Положення про покладення спеціальних обов’язків, бо інакше компанія буде змушена з 1 травня підняти ціну на газ для населення на 15%.

«Ціна на газ для роздрібних постачальників газу для населення, виробників теплової енергії та інших захищених категорій споживачів з 1 травня 2019 року піднімається на 15% до рівня 7184,8 грн. за 1000 кубометрів (без урахування ПДВ та витрат на транспортування і розподіл)», — заявили в компанії.

«При цьому ринкова ціна газу на травень, опублікована станом на 16 квітня Українською енергетичною біржею, становить 6800 грн. за 1000 кубометрів з ПДВ, або на 27% нижче ціни, розрахованої згідно з вимогами Кабінету міністрів», — прокоментували у Нафтогазі.

Водночас, стверджує компанія, без рішення Кабінету міністрів про скасування Положення про покладення спеціальних обов’язків Нафтогаз не має права самостійно зменшувати вартість ресурсу, який вона постачає роздрібним постачальникам газу, виробникам тепла та іншим споживачам, які підпадають під дію Положення про ПСО.

«Нафтогаз неодноразово звертався до уряду з проханням скасувати постанову №867 або привести встановлену нею ціну до рівня ринкової. Порушення цього Положення загрожує компанії та її посадовим особам як відповідальністю за порушення Ліцензійних умов постачання природного газу, так і відповідальністю за кримінально карані правопорушення», — зазначили у НАК.

Реакція Кабміну не забарилася — Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман ініціює відставку глави НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва в разі відмови компанії знизити до 24 квітня 2019 року ціну на газ, що відпускається для потреб населення.

Про це глава уряду заявив на засіданні Кабінету міністрів 17 квітня.

«Або НАК «Нафтогаз України» встановлює ціну нижче 8,55 грн./ кубометр з 1 травня і повідомляє про це всім українцям до 24 квітня, або я ініціюю відставку керівника «Нафтогазу» і буду просити уряд підтримати мою позицію», — сказав Гройсман.

«Цей монополіст домігся того, щоб всі міжнародні організації від нас вимагали ринкових цін на газ. Але наразі кон’юнктура ринкова така, що газ може коштувати менше ніж 8,55 грн./куб. м, і тому український уряд ухвалив рішення та зобов’язав державну компанію продавати газ за ціною менше ніж 8,55 грн./куб. м. Що тут незрозумілого?» — сказав прем’єр.

Нагадаємо, суперечка між урядом і НАК розпочалась із того, що Гройсману не сподобались «захмарні» зарплати правління «Нафтогазу». Однак Гройсман заперечив конфлікт із главою НАК.

Пізніше наглядова рада НАКу вирішила все ж таки продовжити контракт із Коболєвим і встановити його місячний оклад у розмірі 2,08 млн. гривень.

За словами Коболєва, призначати, звільняти, міняти зарплату, виписувати премії – це повноваження виключно Наглядової Ради НАК.

Після цього Кабмін оголосив конкурс на главу правління «Нафтогазу».

Глава «Нафтогазу» заявив, що не збирається звільнятися з посади.

У той же час Коболєв заявив, що оголошення урядом конкурсу на посаду глави НАК суперечить українському законодавству.

У результаті уряд ухвалив рішення про продовження контракту з правлінням НАК «Нафтогаз України» та його головою Андрієм Коболєвим.

При цьому Кабінет Міністрів вніс зміни до статуту НАК «Нафтогаз України», наділивши збори акціонерів повноваженнями на обрання і звільнення голови та членів правління без подання наглядової ради.