Цей номер «СП» Ви, шановні читачі, тримаєте напередодні Дня довкілля — такого благородного, сповненого добрих справ дня, спрямованого на захист природи та її відновлення.

Та, можна констатувати, навіть не чекаючи цього Дня, пересічні малинчани, комунальники, жителі сіл району прибирали та садили дерева, кущі, квіти.

Чи не найактивніше минулого тижня пройшла толока на території чотирьох сіл Малинівської сільради. За словами голови цієї громади Наталії Парфіненко, цьогоріч до акції благоустрою своїх сіл долучилися більше сотні людей, керівники ряду приватних підприємств, розташованих на території сільради, приватні підприємці, депутати. Отож, спільними зусиллями впорядкували всі кладовища громади, разом із працівниками лісгоспу АПК прибрали від сміття придорожню смугу, яка з’єднує так звану «варшавку» із с. Різнею, а також зону відпочинку «Олені», автобусні зупинки. Поблизу клубів у Лумлі, Різні та Малинівці попідбілювали й підрізали дерева, пофарбували дитячі майданчики, дорожні знаки, повисаджували на клумбах квіти, дерева. А в Малинівці біля «вогнища» культури завдяки сприянню керівника ПОСП «Малинівське» Андрія Пузійчука відтепер облаштована ще й зона Wi-Fi, закуплені нові лавки, встановлено п’ять ліхтарів. Закінчують тут виготовляти й новий паркан, матеріали для якого надали місцеві підприємці — депутат райради Олександр Кибукевич та Федір Зайченко. Оригінально вирішили окультурити в Малинівці й старі дерева, зробивши з них квітники. Ще кращого вигляду набула місцевість при в’їзді до села — поблизу дорожнього знаку «Малинівка» вмонтували флагшток, де майорять тепер прапори України, Чехії, Малинівської сільської ради, ПОСП «Малинівське» та Малинського лісгоспу АПК.

— Залишилось упорядкувати свої території окремим приватним підприємцям, а завдяки безробітним, котрі залучені Центром зайнятості на громадські роботи, обкосимо хати-пустки, що не мають господарів, або вони живуть далеко від рідного села, — сповнена ентузіазму сільський голова. — Встановимо й дитячий майданчик, подарований народним депутатом України Павлом Дзюбликом. А ще — нові лавки для відпочинку в Різні та Лумлі.

У Малині толоки теж входять у моду. Самоорганізувались для прибирання вулиці Неманихіна декілька пенсіонерів та громадські активістки Ольга Гура й Маріана Макарчук. Ініціативу толоки подала місцева жителька Ганна Білявська. Жінки минулих вихідних прибрали площу навколо колишнього Палацу культури паперовиків та постаменту, який планується найближчим часом демонтувати, розширивши музейну експозицію і створивши відпочинкову зону. Також тут висадили квіти.

Побільшало троянд у центрі міста. Зелені листочки тюльпанів та кущі самшиту прикрасили так званий «трикутник» на дорожній розв’язці біля ринку. Його працівники, до речі, прибирали й прилеглу до ринку територію, де паркуються всі, хто хоче і як хоче. Це, звісно, окреме питання — спочатку цілий рік «закривати очі» на такі «парковки», а потім героїчно там прибирати (!).

Тим часом, кипіла робота і в профтехліцеї, де учні висадили троянди і насіння для розсади овочів у парники.

Словом, не чекаючи Дня довкілля, багато хто зробив свій вклад у розквіт цього самого довкілля. Але…

Всі працювали довкола — від паперової фабрики до «малинівського круга», від профтехліцею до центральних клумб. Крім… одного місця у центрі Малина, яке за нашою інформацією, уже декілька років стало власністю одного з відомих малинських підприємців, і з тих пір нагадує галявину, куди грітися та спати на осонні навідуються бродячі собаки.

За часів мерства нинішнього депутата міської ради, керівника ТОВ «Райагрошляхбуд» Миколи Фещенка там, нагадаємо, було облаштовано досить гарну клумбу.

З тих пір ділянка жодного разу не «клумбувала», і досі незрозуміло, яку таку благородну місію несе у центрі міста. Може, там вирощуються зникаючі види якихось дикоростучих трав? І скоро учні навколишніх шкіл приходитимуть збирати їх для своїх гербаріїв? Ну і підпишуть відповідно: «Бур’ян невідомо який, зібраний на одній з центральних клумб. У центрі Малина». Думаю, це буде достойний привід для нашої спільної гордості за своє місто. Чи не так? Хоча….

Уже нинішньому меру Олексію Шостаку ще у 2014 році (після перемоги на виборах) малинчани задавали питання про цей об’єкт через «гарячу лінію» сайту. Подаємо дослівно:

«Тема: вітання, великі сподівання і клумба

Від: Олександр

Олексій Григорович, вітаю вас з перемогою. Є великі сподівання на середньострокове покращення всіх сфер життєдіяльності міста. Прохання вплинути на впорядкування клумби в центрі міста. Поки там ще немає об’єктів, що будуть в найближчій перспективі прикрашати місто. Не личить центру Малину бути прикрашеним плакатами. І запитання: що планує місто бачити на цій земельній ділянці? Дякую за відповідь.

Відповідь:

Шановний Олександре, дякую за підтримку та привітання. Я в повній мірі оцінюю той надвисокий рівень довіри, який отримав від малинчан. Навіть у ці, складні для держави та міста часи, є можливість розвиватися. Сподіваюсь, і ми разом з Вами не змарнуємо час та цю можливість.

Щодо забудови центральної частини міста в районі колишньої Дошки пошани повідомляю, що вже є потенційні інвестори, які пропонують узять участь у конкурсному відборі. Їх пропозиції для нас — це багатоповерховий офісно-торгівельний центр. Одним із можливих інвесторів є забудовник торгівельного цент-

ру «Місто» в Коростені. При надходженні офіційних пропозицій вони будуть доведені до відома громади через ЗМІ.

З повагою міський голова О.Г. Шостак».

…Минуло п’ять років. Ні тобі потенційних інвесторів, ні офісно-торговельного центру. Вочевидь, у центрі наразі маємо приклад реалізації кращої інвестиційної пропозиції з-поміж усіх існуючих…

Та й це не все.

Кучугури сміття досі «прикрашають» територію поряд із Малинською ЗОШ №5, а береги водойми біля ПАТ «МДЕЗ» давно перетворились на суцільні оазиси бруду й непотребу. «Прикрашає» гора обрізаних гілок і минулорічного листя й міське комунальне підприємство «Скорбота»… Що тут говорити, коли залишки шлакоблочного паркану, що впав декілька тижнів тому від сильних поривів вітру на спортивному майданчику міської ЗОШ №3, ще й досі валяються. Та й через відкритий поряд (і відколи!) каналізаційний люк може травмуватись дитина чи перехожий.

Жахливо нині виглядає й мікрорайон залізничного вокзалу, де ввечері страшно вийти з дому. Місцева молодь та любителі нічного життя полюбляють куражитись на території колишнього недіючого ринку, за який нині міська рада судиться з його столичними власниками. Та й любителі легкої наживи знайшли собі тут вигоду: вже декілька прольотів металевого паркану поцупили на металобрухт чи додому… А на що перетворилася колись добротна конструкція павільйону?.. Навколо сміття, бите скло, розірвані залишки брезенту, розкидана навкруги цегла.

Хто організує толоку для прибирання та благоустрою усіх цих та подібних місць? Може, День довкілля сподвигне на це?