Голова Малинського районного суду — Сергій Дмитрович Міхненко

У нашому місті наразі функціонує судова установа загальної юрисдикції — Малинський районний суд. Разом з тим у процесі реформування 13 вересня у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано Малинський окружний суд.

Останнім часом у діяльності суду відбулося чимало змін, серед яких і територіальний перерозподіл функцій, вплинули й конституційні зміни щодо судової системи. Про всі ці актуальні питання — в нашому інтерв’ю з головою районного суду Сергієм Дмитровичем Міхненком, яке відбулося в переддень професійного свята.

— Сергію Дмитровичу, охарактеризуйте, будь ласка, нинішню юрисдикцію нашого місцевого суду. Яку територію сьогодні він охоплює?

— У результаті реформування об’єднано два суди — Малинський та Радомишльський. Проте цей процес ще не завершено, тож ми поки що не розглядаємо справи «радомишлян». На даний час судді проходять кваліфікаційне оцінювання, тобто усі щаблі обов’язкової відповідної перевірки.

— Скільки суддів сьогодні працює в Малині?

— Маємо шість посад, дві з яких поки що — вакантні. В однієї судді закінчено строк здійснення повноважень, які були їй надані на п’ять років — 2013-2018-ий. Тож вона знаходиться на роботі, але здійснювати правосуддя не може. Звісно, це тимчасово, але поки так. Тобто фактично справи розглядають троє суддів. Хочу сказати, що ситуація у Малині краща, ніж, приміром, у Черняхові, де працює усього один суддя, у Попільні — так само.

— Які вимоги до судді є у чинному законодавстві?

— Він має бути не молодшим тридцяти років, мати стаж не менше п’яти років та обов’язкову вищу юридичну освіту. Також він повинен володіти державною мовою.

— Отакої! Тобто випускник юридичного вузу — це ще далеко не потенційний суддя.

— Ну, якщо буде відповідати усім вищезазначеним критеріям, то тоді — так. І то, аби пройти усі тести, навчання, іспити, затвердження, погодження — проходить десь півтора року.

— Як у армії. І скільки ж справ у середньому розглядає один суддя за день?

— Близько десяти.

—Ого! Це — чимало!.. І як ви справляєтеся з цим?

— Хочу відзначити, що всі працюючі судді — високопрофесійні та з достатнім досвідом роботи. Більшість рішень і вироків, винесених у Малині, не оскаржується, а апеляційні інстанції найчастіше підтверджують рішення суду першої інстанції. Це і є головним показником нашої роботи.

— Як до того чи іншого судді потрапляють справи? Хто слідкує за цим розподілом?

— Зараз функціонує автоматизована система документообігу суду, що забезпечує об’єктивний, неупереджений розподіл справ між суддями з дотриманням принципу черговості та рівності кількості справ на кожного суддю. Будь-яке втручання в систему не допускається та карається законом.

— Законом передбачено, що при винесенні рішення суд керується виключно законодавством та внутрішнім переконанням. Як розуміти другу частину цього твердження?

— Це дійсно так. Внутрішнє переконання судді — це використання ним своїх думок, поглядів і знань. Жоден доказ не має для суду наперед встановленої сили. Тому таким важливим є суддівський юридичний досвід.

— Повернімося до вашої повсякденної роботи. Яких справ розглядається сьогодні більше: цивільних чи кримінальних? І як змінився характер звернень до суду, скажімо, у порівнянні за два останні роки?

— Безумовно, розглядається завжди більше цивільних справ, ніж кримінальних. Краще про їх кількість сказати мовою статистики. Приміром, у минулому році за дев’ять місяців  кримінальних справ було розглянуто 171, у цьому — вже 185. Цивільних — 947 і 1363 відповідно. Аналогічно зросла кількість справ про адміністративні правопорушення — 659 проти 567 минулорічних. Найбільше ж зросла кількість так званих слідчих справ — справ, що стосуються досудового розслідування (приміром, надання дозволу на проведення кримінальної експертизи щодо аналізу технічного стану автомобіля, накладення арешту на автомобіль тощо). Тобто судді виконують ще й повноваження так званих слідчих суддів, здійснюючи процесуальні дії під час досудового слідства. Це додаткове, але обов’язкове навантаження. Так от, якщо у відповідному періоді минулого року таких справ було 361, то у цьому році — 834.

— З чим здебільшого звертаються люди, скажімо, у цивільних позовах?

— Розглядаємо земельні та майнові спори, визнання права власності, права на спадщину, сімейні справи (розлучення, аліменти тощо).

— Є й гучні кримінальні справи, які ще не завершилися. Приміром, ДТП неподалік лісозаводу, внаслідок якого загинула молода жінка; чи смерть дівчини у результаті колективного знущання та побиття (район нафтобази). Прокоментуйте, будь ласка, ці справи.

— На жаль, не можу. Судові справи на розгляді, давати коментарі чи оцінку під час процесу — непрофесійно та неетично.

— Є такі справи, які не розглядає Малинський суд?

— Так, це господарські справи, тобто спори між юридичними особами.

Будівлі Малинського районного суду — майже шістдесят років. Тут колись знаходився райком партії

— Приміщення суду має досить привабливий вигляд. Проведено якісний ремонт. Малинчани кажуть: влада так любить суд, що он скільки грошей з місцевого бюджету виділила!

— Нам це приміщення не належить — це, по-перше. Воно у віданні Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області. По-друге, гроші виділено з державного бюджету. Та й ремонт нам був конче необхідний. Довгий час у нас було холодно, тепер проблему вирішено. Що поробиш — будівля з 1961 року. Їй майже шістдесят років. Тут колись знаходився райком партії. Отака от історія…

— Раніше у приміщені суду знаходився державний нотаріус, адвокати…

— Державний нотаріус знаходиться у мікрорайоні паперовиків, адвокати ж тимчасово ще тут. З часом же будівля суду буде виключно для роботу суду.

— Розкажіть трохи про ваш колектив. Що би ви побажали йому напередодні професійного свята?

— Колектив налічує 32 працівники. Це — судді, їх помічники, керівник апарату та заступник, головні спеціалісти, секретарі судових засідань, працівники канцелярії, судові розпорядники, технічні працівники.

Так, ми сьогодні більше говорили про суддів, але хочу відзначити також важливу й незамінну роботу усіх працівників нашого апарату. Ми усі маємо досить велике навантаження. Доводиться працювати як у будні, так і по вихідних. Усіх своїх колег, отож, від щирого серця хочу привітати з Днем працівників суду. Бажаю всім миру, міцного здоров’я, благополуччя й стабільності. З професійним святом!

Розмову вела

Антоніна ГЛУЩЕНКО