Під час зустрічі з міським головою Олексієм Шостаком

Пам’ятаєте, не так давно, на День міcта, на малинському Городищі відбулося справжнісіньке свято, де розкривали свої секрети металурги, гончарі, лучники, ділилися історичними знахідками краєзнавці?

Саме тоді організатор цього заходу — першого у Малині науково-практичного фестивалю, кандидат історичних наук Василь Тимошенко обмовився про плани на майбутнє: «Ось приїде директор Інституту археології — будемо планувати подальші дії».

І ось цього тижня поважні гості: Віктор Петрович Чабай — доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України, директор Інституту археології; Олександр Моця — доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України завідувач відділу Інституту археології, та Андрій Петраускас, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу давньоруської археології Інституту археології НАН України — зустрілися з міським головою Малина Олексієм Шостаком.

Відбулася досить жвава конструктивна розмова, де і владна гілка, й історична знаходили «точки дотику» та будували бачення спільної подальшої роботи.

Забігаючи наперед, скажу, що наступного року в Малині, цілком можливо, відбудеться Другий Всеукраїнський  з’їзд археологів. Перший такий з’їзд пройде цього року 23-25 листопада у Ніжині. Вже зараз відомо, що туди з’їдуться більше ста делегатів, аби підвести підсумки роботи археологів в Україні впродовж останніх п’яти років та визначити напрямки подальших досліджень.

Олександр Моця — доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України завідувач відділу Інституту археології та Віктор Петрович Чабай — доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України, директор Інституту археології

Отож, якщо мова зайшла у цьому плані і про Малин, то це гарні плани та перспективи, адже й у нас буде що і розповісти, і показати, і обговорити. Зокрема, зібрано чимало експонатів, які розповідають про те, чим жили і займалися наші пращури. А останні археологічні знахідки на території Городища дозволяють говорити про ще глибшу древність Малина, ніж ту, яка суто умовно позначена на гербі нашого міста. Адже під час недавніх розкопок було знайдено уламки керамічного посуду ще 6-7 століть (!). І сьогодні абсолютно предметно можна вести мову не про 1127-у річницю з часу заснування, а про усі його 1300 років.

 

Андрій Петраускас, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу давньоруської археології Інституту археології НАН України та кандидат історичних наук, почесний краєзнавець України Василь Тимошенко

Проте науковці звернули увагу на таку важливу деталь: про Малин як місто, а не просто поселення людей, можна говорити лише тоді, коли навколо його (поселення) з’явилися укріплення. Укріпленнями у наших предків слугували земляні вали навколо їх місця проживання, викопані рови і обнесення поселень дерев’яним частоколом.

Тож, якщо у подальшому провести археологічну роботу саме у напрямку визначення початку появи укріплень на малинському Городищі, то знахідки (а науковці впевнені у їх існуванні), слугуватимуть підставою для визначення дати народження Малина саме як древлянського граду.

Городище, безумовно, його центр, але не можна забувати й про давні кургани на території колишнього автопарку, і про інші місця по Малину, які ще не досліджені та не втрачають інтерес для археологів, і ще про багато цікавих речей…

До речі, саме Малин може бути першим у туристичному маршруті-подо-рожі древлянськими градами: Малин-Коростень-Овруч-Олевськ-Новоград-Волинський (Звягель) і Житомир. І, певне, туристи з задоволенням ще не раз відвідають у Малині фестиваль «Секрети стародавніх металургів», започаткований цьогоріч і задекларований як щорічний. Малину є чим пишатися і куди рухатися!

І якщо у Малині таки відбудеться з’їзд археологів, чи науково-практична конференція, чи ще якийсь поважний захід українського масштабу, безумовно, це додасть йому і авторитету, і статусу, і ваги у сучасному історичному просторі.

А найголовніше: самі малинчани будуть пишатися власною історією, тим, що вони — родом з Малина, передаватимуть наступним поколінням почуття гордості за своє місто.

Тим часом, візит столичних гостей не обмежився діловими перемовинами. Опісля їх чекало керівництво Малинського лісоколеджу — там теж є що показати і чим похвалитися. Все це — свідчення того, що наступний рік для Малина буде не менш цікавий у історичному плані, ніж нинішній. А може, навіть більше…

Антоніна ГЛУЩЕНКО.