Минулий тиждень для підприємців, які торгують на малинському ринку промисловими товарами, став першим робочим після новорічного локдауну. Одначе замість приємних відчуттів, що знову можна повернутися до роботи, яка годує сім’ї, більшість ФОПів, що мають ятки на ринку, була приголомшена, як мінімум, двома новинами.

Перша — навіть за час, що не торгували, а отже не мали й жодних прибутків, доведеться сплатити орендну плату за свої «вагончики», хай і зменшену на 50 відсотків. Друга новина, яка «добила» торгуючих на ринку підприємців, — з 1 лютого розмір і так немаленької орендної плати зросте ще на 30 відсотків.

— Які обґрунтування такого підвищення?.. Пів базару уже вирізали свої контейнери, а за такої плати й інші змушені будуть це зробити, бо з теперішніми торгами на таку оренду не заробиш. Чи це спеціально робиться, аби всі ми пішли геть з базару, бо в Пащенка (директора ринку — прим. Ред.) на цю територію інші плани?..

У неділю підприємці вирішили задати ці запитання особисто директору ринку, одначе він до них навіть не вийшов. Сміливіші «прорвалися» до нього всередину адмінприміщення, але почуте ошелешило іще більше.

За кілька годин потому в соцмережі з’явився пост:

«Евгений Андрущенко

Сьогодні чергове покращення по Малинськи.

За словами директора Малинського ринку Пащенко, міськрада підняла в період локдауну аренду на землю, в свою чергу адміністрація ринку підняла з лютого аренду на 30 відсотків для підприємців, що зроблять останні зрозуміти не важко.

Завтра на 9-00 запрошуємо підприємців до Мера».

На 9-ту ранку в понеділок під стінами мерії зібрався таки чималенький гурт людей — після запрошення влади велика зала адміністрації ледь умістила всіх.

— Почалося все ще з минулого локдауну, — виливали наболіле підприємці. — Тоді ми теж не працювали, проте змушені були сплатити за свої місця по 50% орендної плати. Губернатор і наші народні депутати, до яких ми звернулися тоді, сказали: це — незаконно. Але в директора нашого ринку, певно, свої закони. Бо за період нинішнього локдауну нас знову змушують платити. Багатьом просто нема з чого, тож подивіться, скільки контейнерів уже вирізали за цей час — пів базару зяє дірками. Рішення ж базаркому про підняття з 1 лютого орендної плати ще на 30 відсотків змусить закритись іще багатьох. Але куди нам іти? Де шукати роботу? Багато з нас на ринку торгує вже по кілька десятків літ, прийшли сюди не від добра у 90-ті. Але тоді ми були молоді, тепер багато хто вже на пенсії. Розмір її — мінімальний, тож змушені й досі стояти тут і в спеку, й у мороз. Хоч якийсь та підробіток. А заберуть його, то куди таким, як ми?.. Та й у молоді так само вибір робочих місць не надто великий…

Учора, — продовжували виливати наболіле підприємці, — ми Пащенка (директора ринку — прим. Ред.) так і запитали: «Нам слід шукати нові робочі місця?». Він прямо відповів: «До того йде…» При цьому всьому турки у нас розкошують, як і узбеки, цигани — для них особливі привілеї, вони платять порівняно копійки й лиш за ті дні, коли торгують. Нікого, схоже, не цікавить, і чи мають вони громадянство, чи легально живуть у нас, чи платять податки, як ми…

Хоча на даний момент торгуючих на малинському ринку більше цікавило інше:

— Ми хочемо, щоб нам дали обґрунтовану відповідь: чому підвищили орендну плату? Бо директор ринку учора нам «обґрунтував» це тим, що здорожчали паливно-мастильні матеріали й вода. Хоча незрозуміло, яке це має відношення до плати за наші торговельні місця? Товар ми возимо самі, й за туалет, а тільки там для нас і є вода, платимо окремо. Як і за світло, до того ж, іще й за тарифом по 5 гривень за кіловат. І сніг узимку змушені чистити самі, а в дощ — воду спускати, бо до контейнерів не дістатись, і взагалі умов для нас — ніяких… То ж за що росте плата?

Базарком, за словами підприємців, озвучив у зв’язку з цим іще один аргумент — це підняття орендних ставок за землю міською радою.

Відповідь на останнє під час зібрання у мерії збентежила багатьох: такі ставки насправді не змінювалися з 2016 року.

Зрештою, підприємці поставили мерові, який вийшов до протестувальників із щирими, склалося враження, намірами допомогти, інше запитання:

— Скажіть Ви нам: у нас є майбутнє чи нема? Ми приносимо прибуток місту у вигляді податків — до 2, як мінімум, тисяч гривень у місяць кожен. А багато хто тримає ще й продавців, і за них теж платяться податки… Якщо врахувати, що торгує на ринку сьогодні близько трьохсот підприємців, то це не так і мало для міської казни. Чи мало? От чітко нам скажіть: «Ви нам не треба», — у розпачі кинув хтось із залу.

— Я цього не скажу, — заспокоїв міський голова. — Адже я теж отримую зарплату, в тому числі й за рахунок ваших податків… Погоджуюсь з вами, сьогодні ринок — це стратегічний об’єкт для міста. Та, на жаль, я не всесильний, хоча все, що в цій ситуації можна в рамках законодавства зробити, ми зробимо, — запевнив Олександр Ситайло.

— Але нам уже з 1-го числа треба платити на 30 % більше. — Не вгавав люд у залі. — А якщо не заплатимо — контейнери, сказав Пащенко, виріжуть без нашого відома. За товар же у них вони відповідальності не несуть…

Зрештою, зійшлися на проміжному рішенні: о 14 годині зустрітись знову, але вже в малому залі. При цьому «базарники» делегують на цю зустріч кількох своїх представників, а влада запрошує директора ринку й депутатів земельної та бюджетної комісій міськради.

Забігаючи наперед, зазначимо:

      директор ринку проігнорував запрошення мерії. «Ідіть хоч до Президента, не тільки до мера», — сказав він у неділю підприємцям. Чим, крім того, що понеділок у нього вихідний, пояснив свій ігнор на запрошення мерії — не озвучили.

А ось депутати обох комісій прийшли майже у повному складі, і, склалося враження, більшість щиро намагалася вникнути у суть справи й допомогти.

Крім озвученого зранку, підприємці, що торгують на нашому ринку, навели й іще кілька цікавих фактів. Наприклад, що за однакового розміру контейнери, 2х3 метри, один і той же власник платить різну ціну: скажімо, 870 і 760 гривень. При цьому одну суму платить коопринку, а другу — такій собі «Злагоді-Бест». Остання, яку нібито очолює син директора ринку, «опікується», як прозвучало на зустрічі в мерії, територією так званого «свинячого базару». А жоден із контейнерів, про які мова, там не стоїть…

Інший факт: на 2021 рік базарком іще досі не уклав нових договорів із торгуючими на ринку, не було додаткових угод, де б, у числі іншого, обумовлювалася й нова ціна за торговельне місце, і в 2020 році. Отже, немає законних підстав і платити по-новому?

Хоча основним питанням для підприємців, які торгують на нашому ринку, залишалось єдине: що буде з ними далі?

Відповідь цитуємо з ФБ-сторінки міської ради:

«Після обговорення та надання пропозицій міським головою Олександром Ситайлом, його заступником Павлом Іваненком та депутатами були прийняті наступні рішення до виконання міською радою та відповідними підрозділами виконкому:

звернутися до депутатів Верховної, обласної рад, керівництва облспоживспілки, Антимонопольного комітету та інших контролюючих органів з метою сприяння у вирішенні проблем підприємців;

звернутися в Малинську ДПІ щодо перевірки здійснення готівкової оплати за оренду місць на ринку;

організувати перевірку правомірності знаходження споживчих товариств, які отримують оренд-ну плату на території ринку;

вивчити питання щодо виділення земельної ділянки на перехресті вулиць Винниченка та Героїв Крут з метою розбудови міського комунального ринку для здійснення господарської діяльності підприємців;

вивчити питання можливості надання приміщення бувшої районної аптеки №28 для ведення діяльності підприємцям ринку.

Всі питання залишаються на спільному контролі депутатів, підприємців та особисто міського голови Олександра Ситайла».

 

—Усе це добре, — казали, розходячись після цієї зустрічі, делеговані представники малого бізнесу, що торгують на нашому базарі. — Але поки будуть вивчати питання щодо нового, комунального, ринку, оренди приміщення аптеки, чекати відповіді на свої звернення й результатів перевірок, може спливти немало часу. У нас же його немає. До 10 лютого ми маємо або сплатити за новими, на 30 відсотків вищими, цінами за оренду своїх контейнерів, або ж вирізати їх, не чекаючи, поки за несплату це зробить базарком…

«До чого і для кого крутять це кіно, думаю скоро побачимо, — написала в своєму пості у ФБ депутат міської ради Наталія Парфіненко, яка також була присутня на цій зустрічі.

В європейських країнах ринків, в такому вигляді як у нас, давно вже не має. Їх місця зайняли торгові центри або інтернет магазини. Ті, хто торгував, перейшли на роботу в ці кампанії. Можливо, і нас до цього ведуть. Якщо це так, то процес для багатьох буде не приємний та некомфортний і бажаючих на роботу в Київ чи Польщу також побільшає.

Та це буде згодом. А зараз, найімовірніше, це позначиться на кишені простого жителя Малинщини, базарна торбинка, якого аж ніяк не поважчає, а лише здорожчає».

Ольга ФЕДОРЧУК.