Два тижні минуло, відколи Малин став жити в умовах карантину, запровадженого по всій Україні через коронавірус COVID-19. Спочатку заходи були менш жорсткі, а з 26 березня — дня виявлення першого у Малині хворого на коронавірус — вимушено посилені. Вони однозначно вплинули на життя кожного з нас.

Про те, яка нині ситуація у місті, які обмеження введено задля запобігання поширенню хвороби та щодо інших актуальних питань життя Малина «Соборній площі» розповів міський голова Олексій Шостак.

— Олексію Григоровичу, насамперед кілька слів про стан хворого. Чи вдалося визначити джерело поширення вірусу і що запроваджено, аби убезпечити місто від поширення хвороби?

— Стан 57-річного малинчанина, в якого лабораторно був підтверджений коронавірус і який нині перебуває в інфекційному відділенні нашої лікарні, оцінюється медиками як середньої тяжкості, хоча вже із суттєвими покращеннями. Водночас працівниками поліції та медиками було встановлено й понад тридцять осіб, які з ним контактували. Всі вони — на самоізоляції, під наглядом медиків і поліції. Оскільки хворий — один із власників продовольчого магазину, там одразу ж було проведено зовнішню санітарну обробку. Нині магазин зачинено, при цьому заборонено будь-яку реалізацію товарів з нього. Житло та під’їзд будинку, де проживає хворий, також дезінфіковано.

Що ж до джерела поширення вірусу, який підхопив наш земляк, то вдалося дізнатися наступне. Близькі родичі хворого, як виявилось, перебували за кордоном, але набагато раніше, ніж у нього проявилися ознаки хвороби. За межі міста він не виїжджав. Тому не можна виключати, що джерело хвороби, як не прикро, може бути у місті, що є додатковим аргументом неухильного дотримання карантинних заходів та обмежень.

— Чи проводили експрес-тести контактним особам? Адже, для прикладу, в шести радомишлян, які контактували з померлою від COVID-19 жінкою, по завершенню самоізоляції експрес-тест показав позитивний результат. У однієї особи з цих шести невтішний діагноз підтвердився.

— Скажу так. Є загальний алгоритм проведення цих тестів — за наявності певних умов, а саме — загально визначених симптомів хвороби… До того ж, самі розумієте, у Малині, як і скрізь, кількість їх обмежена — на сьогодні маємо лише 66 таких тестів…

— А чи вистачить у нашому інфекційному ліжко-місць, якщо ситуація погіршиться? Скільки маємо й апаратів штучної вентиляції легенів, без яких врятувати хворих з коронавірусом практично неможливо?

— Наше інфекційне відділення — одне з кращих в області. Подібне є хіба в Житомирі. Наше має шість спеціальних боксів на 11 місць, загалом же потужність інфекційного розрахована на тридцять місць.

Згідно з діючими алгоритмами, після госпіталізації хворого на коронавірус, усе відділення переходить у спеціальний режим функціонування. Відтак усі, хто перебував в інфекційному з іншими хворобами, зараз знаходяться у резервному відділенні. Саме ж інфекційне повністю трансформоване під лікування потенційних хворих саме на коронавірус.

Наскільки може погіршитись ситуація, яких масштабів може набрати епідемія — спрогнозувати неможливо. Проте ми готові до різного перебігу подій, у тому числі й щодо розширення наших потужностей. Але головне завдання все ж — не допустити поширення хвороби, і це наше спільне завдання, вирішення якого залежить від всіх і кожного.

Щодо апаратів ШВЛ, то їх загалом по лікарні одинадцять, усі — в робочому стані. Звісно, такі апарати нам не зайві. Проте купити їх — такі, як потрібно насправді — в Україні нині просто неможливо.

— На жаль, сьогодні маємо й інший, не менший, як виявилося, дефіцит — кадровий: один лікар-інфекціоніст на місто та район. Погодьтеся, це катастрофічно мало…

— На жаль, така проблема типова для всієї держави. Проте ми шукаємо шляхи і її вирішення. Ведемо діалог з тими, хто працював тут раніше, хто знайшов свого часу роботу в столиці. Наприклад, наш відомий волонтер Лариса Марянова, медик за фахом, запропонувала свої послуги… Словом, працюємо в цьому напрямку.

— А як щодо масок? У місті два швейних підприємства — «Ельфа» та «Мальва», які могли б на час пандемії перепрофілюватися та підставити плече…

— Масками та іншими захисними засобами наші медичні заклади забезпечені, і їх запаси постійно поповнюються. Зараз на ринку з’являється все більше пропозицій по цих напрямках. Наша «Ельфа», до речі, виготовляє маски на замовлення міського Центру первинної медико-санітарної допомоги. У цьому напрямку працюють і волонтерські організації, і наші народні депутати…

— А чи не варто в цей складний для всіх час заручитися ще й підтримкою у місцевого бізнесу?

— З бізнесом нашим ми у постійному діалозі й контакті. Він готовий підтримувати медицину як фінансово, так і матеріально, про що є домовленості. До мене вже зверталися з пропозиціями, приміром, закупити той же апарат штучної вентиляції легенів. Та, повторюся, таких, які потрібно наразі для стаціонару, немає в країні, черга — світова. Ми постійно моніторимо ситуацію на ринку медобладнання. Наразі знайшли нарешті та забронювали дійсно необхідний нам кисневий концентратор. Купувати ж що-небудь? Навіщо?.. Зараз хворих лікують лише симптоматично, оскільки хвороба нова, невідома і «прямих» ліків від неї немає. Буде алгоритм медикаментозного лікування — постане питання придбання ліків. Ось тоді, можливо, й знадобиться конкретна допомога. Нині ж є потреба у пальному. Його благодійно надає ТОВ «Квінта». Готові підсобити й інші власники АЗС.

— Нова хвороба спричинила й новий ритм життя у місті. Коротко про зміни, які є й які ще можуть бути.

— Ми керуємося у своїй роботі рішеннями та рекомендаціями, які приймаються на рівні держави. На підставі їх були закриті ринок, припинено міжміське та міське автобусне сполучення, обмежено роботу закладів торгівлі, закрито усі точки продажу кави-чаю, доступ до дитячих майданчиків. Водночас організовано підвіз медичних працівників та працівників служб, які задіяні в процесах забезпечення життєдіяльності міста Здійснюється він лише за спецперепустками вранці та ввечері — безкоштовно. Комунальними службами та підрозділом ДСНС регулярно проводиться дезінфекція під’їздів багатоповерхівок та місць масового скупчення людей, магазинів, банків тощо. Загалом працюємо у посиленому цілодобовому режимі надзвичайної ситуації, вивчаємо досвід інших міст, переймаємо та застосовуємо кращі практики.

— Можете сказати, коли відновиться рух громадського транспорту?

— До закінчення карантину — однозначно ні.

— А робота ринку? Міністерство охорони здоров’я нібито дозволило цими днями відкрити продуктові ринки…

— До 3 квітня діяла пряма заборона роботи ринків. Проте, дійсно, 30 березня з’явилася постанова головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, текст якої опублікований на сайті МОЗ. Суть її — міністерство охорони здоров’я дозволило владі на місцях відкрити продуктові ринки під час карантину, але наказало суворо дотримуватись певних обмежень. А саме:

  • це має бути ринок виключно харчових продуктів;
  • на ринку можуть знаходитись не більше одного відвідувача на 20 квадратних метрів торгівельної площі;
  • відстань між покупцями в чергах має бути не менш ніж 1,5 метра;
  • торговці та покупці повинні мати на собі засоби індивідуального захисту;
  • для ринків вихідного дня відстань між місцями торгівлі має становити не менше ніж 3 метри.

Чи готові ми всі дотримуватись цих обмежень?..

У Києві й Житомирі влада не пішла на такий крок, аби відновити роботу продуктових ринків. Як буде в Малині? Під час карантину всі рішення приймаються винятково оперативним штабом із ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, що відповідає за ситуацію в місті. Саме він і буде розглядати це та інші питання з урахуванням не лише нормативно-правових актів, а й фактичної ситуації, адже основним нашим завданням є збереження здоров’я та життя наших мешканців.

— Олексію Григоровичу, а чи дотримуються умов карантину підприємці, яким дозволено торгувати продуктовими та деякими іншими видами товарів?

— Нами створено робочу групу з представників поліції, управління Держспоживслужби, санітарно-епідеміологічної служби, працівників виконавчого комітету міської ради, яка проводить щоденні рейди-перевірки в місті. Роздано пам’ятки власникам магазинів щодо умов роботи закладів. Усі попереджені про відповідальність. Вона сьогодні дуже серйозна — штраф становить від 17 тисяч гривень. Попри це, порушення поодинокі, але трапляються. Вже є перші протоколи.

— А як щодо дотримання режиму самоізоляції тими, хто приїхав з-за кордону? У нас же є такі теж?

— Такі особи перебувають на обліку поліції та медиків. Іноді надходять сигнали від сусідів. Поліція реагує на такі випадки. У Діброві, приміром, місцевий житель, який повернувся з Польщі 28 березня та мав дотримуватись самоізоляції, незважаючи на попередження медичного працівника, порушив правила карантину. Чоловік нібито запросив до себе у гості родичів із Києва, які також нещодавно перетнули кордон із Польщею, і всі гуртом вони розгулювали селом, ходили до крамниці, а потім влаштували застілля, запросивши ще й декого з односельчан. Про факт грубого порушення самоізоляції було повідомлено до відділення поліції. У село негайно виїхала оперативна група… На жаль, Малин у цьому аспекті теж не є винятком. Тому вкотре застерігаю малинчан серйозно ставитися до карантинних обмежень.

— Окрім заборон, обмежень, з’явилися, знаємо, й гарні ініціативи. Зокрема, з боку громадськості…

— Карантин «ударив» по окремим категоріям громадян. Хтось залишився без роботи, хтось перебуває в інших складних життєвих обставинах. У нас шість хворих потребують щоденних поїздок у Коростень на процедуру гемодіалізу. Проблем, словом, вистачає. Тим більш приємно, що громадськість Малина і тут не бездіє. Приміром, активно працює Громадська рада, яка займається саме підвозом хворих до Коростеня, формуванням та доставкою продуктових наборів тим, кому це зараз украй необхідно. До громадського руху, до речі, можна долучатися усім бажаючим. Телефон Валентина Сербіна, керівника Громадської ради: 067-458-72-58. Пропонуйте допомогу, вказуйте адреси, де чекають на неї.

— У місті є й великі супермаркети, які б могли долучитися до благодійності. Чи були з їх боку якісь ініціативи?

— Ми працюємо з ними. Адже їх робота не зупинилися. Ведемо перемовини з адміністраціями цих магазинів.

— Ще одне питання. Як вдарить по міському бюджету рішення влади «згори» щодо відміни деяких податків підприємців, зокрема, по сплаті за оренду землі, нерухомості?

— Ми уже підраховуємо значне недоотримання до бюджету. Через це наразі згорнуто усі програми розвитку в місті, фінансуються лише медицина та заходи з життєзабезпечення міста. До слова, лише два міста на Житомирщині — Малин і Житомир — запровадили 200-вісоткову надбавку працівникам медичної сфери, які задіяні у боротьбі з коронавірусом. На рівні держави це поки що задекларовано, а ми вже заплатили. Принагідно зауважу й про те, що преміальні мені та моїм заступникам не нараховуються, а кошти передбачені на це в бюджеті, спрямовано на доплати соціальним працівникам, що обслуговують незахищені верстви населення, які віднесені до групи ризику.

— Серед малинчан, проте, «гуляє» інформація про нібито заплановане придбання автомобіля для мерії (чи для мера) за майже півмільйона гривень. В умовах карантину це викликає, як мінімум, здивування. Прокоментуйте.

— Прикро, що в такі часи дехто шукає привід для маніпуляцій та інформаційних атак. Для початку, я, як міський голова, за весь час своєї роботи переважно користувався та користуюся власним автомобілем. Щодо закупівель техніки, то в цьому році, задовго до епідемії, ми мали дуже багато планів, під які було закладено в бюджеті фінансовий ресурс. З техніки — це сміттєвоз, автонавантажувач, асфальтоукладач та легковий автомобіль для потреб служб виконавчого комітету — не мера. Наразі придбано асфальтоукладач та сміттєвоз. Усі інші закупівлі, в тому числі й автомобіля, про який ідеться, зупинено з огляду на нинішню ситуацію та викликані нею пріоритети. Ще раз хочу відзначити допомогу Громадської ради й особисто її керівника Валентина Сербіна та активу, який вона згруповує, якраз із надання технічної допомоги транспортом та вирішення інших соціальних питань.

— Скоро — Великдень. Як малинчани відзначатимуть його в умовах карантину?

— Однозначно, свято не буде схожим на минулорічні. Наразі ми чекаємо, які рішення та рекомендації щодо цього приймуть на державному рівні. Логічно, якщо вони будуть узгоджені з духовенством. Ми діятимемо у рамках законодавства. Проте наші служби наразі готуються до Проводів, прибирають кладовища. Загалом наші комунальні служби працюють у складних умовах, але стабільно та з повною віддачею, за що місто щиро їм вдячне.

— А як працюється і живеться міському голові в умовах карантину?

— В силу виконання своїх обов’язків — посадових, професійних, моральних, міський голова, не дивлячись ні на що, має бути в епіцентрі подій, оскільки є центром прийняття оперативних рішень. Я це сповна усвідомлюю, розумію всю відповідальність, яка лежить на мені та роблю все від мене залежне в режимі 24/7. Наскільки це складно, проаналізую потім, але набагато легше працювати, коли поряд професійна та відповідальна команда. Щодо обмежень — на жаль, не вдається уникати контактів, їх наразі чимало. Максимально, проте, дотримуюся рекомендацій медиків. Удома вимушений обмежити спілкування з родиною. Мені цього дуже не вистачає. Гуляю увечері з собакою — це зараз моя відрада і мій відпочинок.

А загалом у кожній ситуації намагаюся знайти позитивні моменти. Критичні ситуації завжди дають можливість переоцінити певні людські цінності, по іншому подивитись на людей, хто є хто: хто панікує, хто використовує ситуацію для вирішення своїх проблем та реалізації власних амбіцій, а хто дійсно бере на себе певне навантаження, включається в процес вирішення спільної проблеми, пропонує руку допомоги. Пандемія мине, а потім будемо робити висновки.

Ну й, користуючись нагодою, хотів би усім малинчанам побажати здоров’я, витримки, а головне — спокою. Кожен з нас у міру своїх можливостей може бути корисним: собі, близьким, колегам. Навіть тим, аби зменшити контакти, не порушувати умови карантину, не наражати на небезпеку інших. Адже, на превеликий жаль, ця хвороба поширюється від людини до людини, й карантин запроваджено саме для того, щоб розірвати ланцюг між тими, хто захворів, та здоровими. Не так страшна сама хвороба, як можливе розширення її масштабів.

Тож, будь ласка, не ставтеся до цього легковажно, не виходьте з дому без нагальної потреби. Неухильно дотримуйтеся карантинних заходів та обмежень, адже саме це допоможе нам зберегти здоров’я, а, можливо, і врятувати життя.